Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Hilda

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Islamisti z cudziny vyzývajú moslimov, aby prišli bojovať

Autor: SITA, 20. júna 2014 15:53
V Iraku vyčínajú povstalci, situácia v krajine sa zhoršuje Foto: SITA/AP
DUBAJ 20. júna (WEBNOVINY) - Skupina piatich islamistických bojovníkov identifikovaných ako štátni príslušníci Austrálie a Británie na internete vyzýva ostatných moslimov, aby sa podobne ako oni zapojili do bojov v Sýrii a iných krajinách, kde chcú vytvoriť vlastný štát.

Odporúčame aj:

Vojenská akcia bude nevyhnutná, hovorí o Iraku generál USA

Video: V Sýrii vybuchla autobomba, zahynuli desiatky ľudí

Sunnitskí islamisti môžu zaútočiť v Británii, varuje CameronSunnitská skupina Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) blízka extrémistickej sieti al-Kájda najnovšiu videonahrávku zverejnila v čase, keď zaznamenáva výrazné úspechy v severozápadnom a strednom Iraku, pričom obsadila rozsiahle územia vrátane druhého najväčšieho mesta krajiny Mósul a zmocnila sa zbraní ustupujúcej irackej armády ako aj peňazí z bánk. Na zázname nazvanom Niet života bez džihádu militanti sedia vo vidieckej oblasti, držia v rukách pušky a veje za nimi čierna vlajka al-Kájdy.


Neuznávajú žiadne hranice

"Sme štátom, ktorý zavádza šaríu (islamské právo) v Iraku aj v Šáme (historický názov pre Levantu) a obzeráme sa po vojakoch. Neuznávame žiadne hranice," hovorí po anglicky jeden z bojovníkov, ktorého skupina predstavuje ako Abú Muthannu al-Jamáního z Británie.

"Zúčastnili sme sa na bitkách v Šáme a v najbližších dňoch pôjdeme do Iraku. Ak Boh dá, budeme tam bojovať, vrátime sa a potom bez problémov pôjdeme taktiež do Jordánska a Libanonu," dodáva údajný Brit. Zvyšok skupiny podľa nahrávky tvoria ďalší dvaja Briti a dvaja Austrálčania.


Cameron chce odstrániť priestory bezvládia

Skupina ISIL, ktorá v Sýrii bojuje proti režimu prezidenta Baššára al-Asada, má tisíce bojovníkov zahraničného pôvodu a podľa západných spravodajských služieb sa stala "magnetom" pre džihádistických dobrovoľníkov z Európy a Severnej Afriky.

Deväť európskych krajín v júni prijalo plány predpokladajúce intenzívnejšiu spravodajskú spoluprácu a blokovanie radikálnych internetových stránok v snahe zabrániť Európanom v zapájaní sa do bojov v Sýrii, keďže by po návrate mohli predstavovať hrozbu.

Britský premiér David Cameron v stredu vyhlásil, že sunnitskí povstalci bojujúci v Iraku plánovali zaútočiť aj na Britániu, a vyslovil sa za odstránenie "priestorov bezvládia", kde nachádzajú útočisko.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy