Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Islamisti z cudziny vyzývajú moslimov, aby prišli bojovať

Autor: SITA, 20. júna 2014 15:53
V Iraku vyčínajú povstalci, situácia v krajine sa zhoršuje Foto: SITA/AP
DUBAJ 20. júna (WEBNOVINY) - Skupina piatich islamistických bojovníkov identifikovaných ako štátni príslušníci Austrálie a Británie na internete vyzýva ostatných moslimov, aby sa podobne ako oni zapojili do bojov v Sýrii a iných krajinách, kde chcú vytvoriť vlastný štát.

Odporúčame aj:

Vojenská akcia bude nevyhnutná, hovorí o Iraku generál USA

Video: V Sýrii vybuchla autobomba, zahynuli desiatky ľudí

Sunnitskí islamisti môžu zaútočiť v Británii, varuje CameronSunnitská skupina Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) blízka extrémistickej sieti al-Kájda najnovšiu videonahrávku zverejnila v čase, keď zaznamenáva výrazné úspechy v severozápadnom a strednom Iraku, pričom obsadila rozsiahle územia vrátane druhého najväčšieho mesta krajiny Mósul a zmocnila sa zbraní ustupujúcej irackej armády ako aj peňazí z bánk. Na zázname nazvanom Niet života bez džihádu militanti sedia vo vidieckej oblasti, držia v rukách pušky a veje za nimi čierna vlajka al-Kájdy.


Neuznávajú žiadne hranice

"Sme štátom, ktorý zavádza šaríu (islamské právo) v Iraku aj v Šáme (historický názov pre Levantu) a obzeráme sa po vojakoch. Neuznávame žiadne hranice," hovorí po anglicky jeden z bojovníkov, ktorého skupina predstavuje ako Abú Muthannu al-Jamáního z Británie.

"Zúčastnili sme sa na bitkách v Šáme a v najbližších dňoch pôjdeme do Iraku. Ak Boh dá, budeme tam bojovať, vrátime sa a potom bez problémov pôjdeme taktiež do Jordánska a Libanonu," dodáva údajný Brit. Zvyšok skupiny podľa nahrávky tvoria ďalší dvaja Briti a dvaja Austrálčania.


Cameron chce odstrániť priestory bezvládia

Skupina ISIL, ktorá v Sýrii bojuje proti režimu prezidenta Baššára al-Asada, má tisíce bojovníkov zahraničného pôvodu a podľa západných spravodajských služieb sa stala "magnetom" pre džihádistických dobrovoľníkov z Európy a Severnej Afriky.

Deväť európskych krajín v júni prijalo plány predpokladajúce intenzívnejšiu spravodajskú spoluprácu a blokovanie radikálnych internetových stránok v snahe zabrániť Európanom v zapájaní sa do bojov v Sýrii, keďže by po návrate mohli predstavovať hrozbu.

Britský premiér David Cameron v stredu vyhlásil, že sunnitskí povstalci bojujúci v Iraku plánovali zaútočiť aj na Britániu, a vyslovil sa za odstránenie "priestorov bezvládia", kde nachádzajú útočisko.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety