Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Státisíce Hongkončanov hlasovali proti politike Pekingu

Autor: SITA, 1. júla 2014 06:50
hongkong Obyvatelia Hongkongu hlasovali o prijatí demokratických reforiem, ktoré majú umožniť slobodné voľby guvernéra. Foto: SITA/AP

HONGKONG 1. júla (WEBNOVINY) - Takmer 800-tisíc obyvateľov čínskeho poloautonómneho územia Hongkong sa zúčastnilo na neformálnom hlasovaní o prijatí demokratických reforiem, ktoré majú umožniť slobodné voľby guvernéra. Podľa nedeľňajších informácií organizátorov takmer 90 percent účastníkov hlasovalo za odmietnutie akejkoľvek politickej reformy, ktorá nespĺňa medzinárodné štandardy.

Svoj názor vyjadrila takmer štvrtina oprávnených voličov vo viac ako sedemmiliónovom meste. Organizátori vyzvali vládu v Pekingu, aby výsledky desať dní trvajúceho plebiscitu prebiehajúceho najmä prostredníctvom internetu vzal na vedomie a podnikla patričné reformy. Štátne médiá ho však už označili za "nevlastenecké a motivované politickou paranojou".

Hongkončania si svojho nového politického lídra budú vyberať vôbec po prvý raz priamo. Dovtedy tak robila 1200-členná komisia zložená z osôb lojálnych centrálnej vláde v Pekingu. Tá bude mať slovo aj tentoraz, keď uchádzači o prestížny post budú musieť prejsť jej výberom. To podľa obyvateľov Hongkongu opätovne zabrzdí vývoj smerom k sľubovanému plne demokratickému zriadeniu. V samotnom referende sa Hongkončania mohli vyjadriť k trom možnostiam spôsobu výberu kandidátov pre voľby guvernéra v roku 2017.


Hongkong v područí Číny

Hongkong, v preklade Voňavý prístav, bol dlhé desaťročia súčasťou britského kráľovstva, ktoré si ho formálne prenajímalo. Po vypršaní nájomnej zmluvy medzi Londýnom a Pekingom v roku 1997 Briti správu odovzdali späť do rúk Číny.

Hongkong sa však spolu s regiónom Macao teší osobitnému štatútu známemu ako "jedna krajina, dva systémy". Ten obyvateľom umožňuje žiť v oveľa slobodnejšej spoločnosti, ako je to na území kontrolovanom centrálnou čínskou vládou.

Hongkong sa aj vďaka tomu stal finančným a ekonomickým centrom, ktoré púta pozornosť veľkým počtom výškových budov. Ich výstavbu podnietila jedna z najvyšších hustôt zaľudnenia na svete.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety