Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Cyprián

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Video: V Hongkongu bojovalo za demokraciu pol milióna ľudí

Autor: SITA, 1. júla 2014 18:21
Hongkong chce demokraciu, pol milióna ľudí vyšlo do ulíc Vyše pol milióna obyvateľov Hongkongu v utorok vyšlo do ulíc, kde požadovali uskutočnenie demokratizačných reforiem. Hongkong, 1. júla 2014. Foto: SITA/AP
HONGKONG 1. júla (WEBNOVINY) - Viac ako pol milióna obyvateľov Hongkongu v utorok vyšlo do ulíc, kde požadovali uskutočnenie demokratizačných reforiem.

Obrazom: Hongkong chce demokraciu, pol milióna ľudí vyšlo do ulíc


Ide tak o najmasovejšiu demonštráciu, odkedy Čína v roku 1997 opäť získala kontrolu nad týmto bývalým britským teritóriom. Polícia podľa miestnych médií účasť odhadla na približne 100-tisíc protestujúcich.

Odporúčame:

Státisíce Hongkončanov hlasovali proti politike Pekingu
Odpoveď na referendum

Demonštrácia súvisí s nedávnym neoficiálnym referendom, na ktorom sa zúčastnilo už takmer 800-tisíc obyvateľov čínskeho poloautonómneho územia. Hlasujúci vyzývajú na prijatie demokratických reforiem, ktoré majú umožniť slobodné voľby guvernéra.

Takmer 90 percent účastníkov hlasovalo za odmietnutie akejkoľvek politickej reformy, ktorá nespĺňa medzinárodné štandardy. Svoj názor vyjadrila takmer štvrtina oprávnených voličov vo viac ako sedemmiliónovom Hongkongu.

Video: Hongkong vyšiel do ulíc, aby žiadal o demokraciuJedna krajina, dva systémy

Organizátori vyzvali vládu v Pekingu, aby výsledky desať dní trvajúceho plebiscitu prebiehajúceho najmä prostredníctvom internetu vzala na vedomie a podnikla patričné reformy. Štátne médiá ho však už označili za "nevlastenecké a motivované politickou paranojou".

Hongkong sa vrátil do Číny s prísľubom ponechania širokej demokracie a so sloganom "jedna krajina, dva systémy". Čínska vláda vtedy prisľúbila Hongkongu plnú demokraciu tak, ako to bolo za 150 rokov koloniálnej vlády Veľkej Británie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy