Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vladislav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Únia odsúdila zabíjanie v Gaze, chce koniec krviprelievania

Autor: SITA, 5. augusta 2014 06:00
Krutý boj medzi Izraelom a Palestínčanmi pokračuje Foto: SITA/AP
BRUSEL 5. augusta (WEBNOVINY) - Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v mene celej EÚ odsúdili "hroznú stratu životov vrátane nevinných žien a detí" v Pásme Gazy, ktoré podľa nich už viac ako tri týždne trpí "neznesiteľným násilím".

Prostredníctvom spoločného vyhlásenia zverejneného v nedeľu vyzvali na bezodkladné zastavenie krviprelievania a vyjadrili presvedčenie, že "trvalý mier prinesie iba vyrokované riešenie (izraelsko-palestínskeho konfliktu) založené na dvoch štátoch spolunažívajúcich bok po boku a vo vzájomnej úcte".

Obrazom: Krutý boj medzi Izraelom a Palestínčanmi pokračuje


Okrem zabíjania Palestínčanov lídri odsúdili aj pokračujúce ostreľovanie Izraela raketami a vyhlásili, že Izraelčania majú právo žiť v mieri na uznávanom území svojho štátu. Zároveň však upozornili, že "legitímna obrana si musí zachovávať primeranosť".

Van Rompuy a Barroso vo vyhlásení poukazujú na výzvy ďalších svetových lídrov vrátane generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna, ktorý v rovnaký deň skritizoval najnovší útok Izraela na školu slúžiacu ako úkryt pre obyvateľov Pásma Gazy. Predstavitelia EÚ vyjadrujú pripravenosť "aktívne podporiť rokovania, opatrenia na budovanie dôvery, obnovu a snahy o zmierenie".

Odporúčame aj:

Izrael zloží v Gaze na pár hodín zbrane okrem Rafáhu

Izrael odpočúval telefón amerického šéfa diplomacie Kerryho

Izrael zaútočil na školu OSN, skrývali sa tam PalestínčaniaFrancúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius však v pondelok vyjadril názor, že riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu by malo byť nastolené zvonka, keďže jednotlivé strany k nemu nie sú schopné dospieť samy. Izraelská ofenzíva, ktorá má byť odpoveďou na cezhraničné raketové útoky, sa začala 8. júla, odkedy podľa zdrojov z oboch strán zahynulo vyše 1800 Palestínčanov ako aj viac ako 60 Izraelčanov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy