Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ministri podporili vyzbrojovanie Kurdov, varovali Rusko

Autor: SITA, 15. augusta 2014 09:25, aktualizované: 15. augusta 2014 18:51
Európska únia Foto: SITA/AP
BRUSEL 15. augusta (WEBNOVINY) - Jednotlivé vlády členských štátov EÚ budú môcť posielať zbrane irackým Kurdom bojujúcim proti fundamentalistickým povstalcom, ak na to získajú súhlas od irackých orgánov.

Vyplýva to zo záverov piatkového mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí v Bruseli, ktoré bolo venované predovšetkým krízam v Iraku a na Ukrajine. Hoci účastníci v otázke vyzbrojovania nedosiahli jednotný postoj, privítali rozhodnutie niektorých vlád v prospech vojenskej pomoci Kurdom.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Rada EÚ taktiež vyhlásila, že zváži možnosti, ako zabrániť militantnej nábožensko-extrémistickej skupine Islamský štát, aby profitovala z ťažby ropy v obsadených častiach Sýrie a Iraku. Ministri zároveň vyzvali na urýchlené preverenie správ o porušovaní ľudských práv na územiach ovládaných Islamským štátom a vyjadrili presvedčenie, že mohli byť spáchané zločiny proti ľudskosti.

Nemecký minister Frank-Walter Steinmeier medzitým oznámil, že možnosti pomoci kurdským bezpečnostným silám pôjde cez víkend preveriť priamo do Iraku. Dodávky zbraní už ohlásilo Francúzsko aj Česko, v prípade Nemecka by to však znamenalo výnimku z politiky nevyvážania do konfliktných oblastí .

Obrazom: Islamskí extrémisti v Iraku pozabíjali stovky členov menšiny jazídovV súvislosti s konfliktom na Ukrajine ministri zahraničných vecí dvadsaťosmičky varovali Rusko pred jednostrannými vojenskými zásahmi na ukrajinskom území. Urobili tak po tom, ako sa v médiách objavili správy o presune vojenskej techniky cez rusko-ukrajinskú hranicu v čase, keď má do nepokojnej oblasti doraziť ruský humanitárny konvoj vyvolávajúci kritiku zo strany Kyjeva i Západu.

Podľa zverejneného vyhlásenia je únia "čoraz väčšmi znepokojená zhoršovaním krízy vo východnej Ukrajine a jej humanitárnymi dôsledkami pre civilné obyvateľstvo". "Akékoľvek jednostranné vojenské zásahy zo strany Ruskej federácie na Ukrajine pod akoukoľvek zámienkou vrátane humanitárnej budú EÚ považované za nehorázne porušenie medzinárodného práva," vyhlásili ministri. Rada pre zahraničné veci nezabudla varovať, že je pripravená zvážiť dodatočné sankcie voči Rusku "vo svetle vývoja situácie v teréne".

Odporúčame aj:

Ukrajinci zničili ruské vozidlá, ktoré prešli na ich územie

Podľa USA nie je situácia vážna, jazídov v Iraku nezachránia

Ukrajina schválila sankcie voči Rusku, môžu ohroziť Európu

Treba sa zmobilizovať, no nie pre vojnu, vyzval Putin

Vodca proruských separatistov v Luhansku odstúpil z funkcie

Ukrajina ruský konvoj nevpustí, na východ vysiela vlastný

Ukrajina považuje ruský konvoj za cynický, nevpustí hoPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety