Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Palestínsky prezident chce, aby konflikt ukončila OSN

Autor: SITA, 25. augusta 2014 16:13
gaza Gazu ničia izraelské útoky. Foto: SITA/AP

RÁMALLÁH 25. augusta (WEBNOVINY) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás chce požiadať medzinárodné spoločenstvo, aby stanovilo pevný termín, dokedy musí Izrael ukončiť okupáciu území obsadených počas vojny v roku 1967 a umožniť vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu.

V nedeľu o tom informovali nemenovaní Abbásovi spolupracovníci, podľa ktorých je takýto návrh súčasťou jeho plánu pre obdobie po skončení terajšej vojny v Pásme Gazy. Očakáva sa, že predstavenie zámeru bude súčasťou utorňajšieho zasadnutia palestínskeho vedenia, zatiaľ čo samotný prezident sa cez víkend v rozhovore pre egyptskú televíziu vyjadril, že so svojimi plánmi už čoskoro oboznámi arabských, amerických aj európskych lídrov."Je to nekonvenčné riešenie, no nebudem vyhlasovať vojnu Izraelu. Je to politické a diplomatické riešenie," povedal Abbás.


Obrazom: Boje v Gaze neutíchajú


Požiadavka na nezávislosť

Prezident zatiaľ nechcel prezradiť podrobnosti, povedal však, že v septembrovom príhovore na pôde OSN vysloví požiadavku Palestínčanov na okamžitú nezávislosť. "Inak bude táto príležitosť navždy stratená," dodal. Jeden z palestínskych predstaviteľov tvrdí, že Abbás po dvoch desaťročiach bezúspešného úsilia o dosiahnutie mieru s Izraelom prostredníctvom rokovaní stráca ilúzie a židovský štát chce k ukončeniu okupácie prinútiť iným "mechanizmom".

Súčasťou plánu je údajne požiadavka, aby na stiahnutie z obsadených území vyzvala Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN). Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua informácie odmietla komentovať s tým, že chce najskôr získať podrobnosti oficiálnou cestou.


Odporúčame aj:

Izrael zbombardoval bytový dom, vzal domov desiatkam rodín

Raketa z Gazy zabila dieťa, Izrael pritvrdí útoky

Situácia v Pásme Gazy znepokojuje bezpečnostnú radu OSN

Hamás si vyrovnával účty, zastrelili osemnásť kolaborantov

Izraelský raketový útok zabil troch veliteľov Hamásu
Izrael chcú žalovať za vojnové zločiny

Palestínske vedenie si pre budúci štát nárokuje Západný breh Jordánu, východný Jeruzalem ako aj Pásmo Gazy, z ktorého sa Izraelčania stiahli v roku 2005, v roku 2007 ho však ovládlo radikálne hnutie Hamás a momentálne je dejiskom krvavého konfliktu. Izraelčania úplné obnovenie hraníc z roku 1967 odmietajú a v prípade konania BR OSN sa pravdepodobne obrátia na USA ako jedného zo stálych členov s právom veta.

Ak by ho Washington opäť využil, podľa jedného z predstaviteľov Palestínčania otvoria proces pristúpenia k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), od čoho si sľubujú možnosť stíhať Izraelčanov za vojnové zločiny. Palestínski predstavitelia podali takúto žalobu ešte v júli, jurisdikcia ICC je však nejasná, keďže Palestína je aj po zvýšení svojho štatútu v OSN iba "nečlenským pozorovateľským štátom". Signatárom zmluvy o ICC nie je ani Izrael a sudcovia by tak mohli konať jedine na základe rezolúcie OSN.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety