Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vilma

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Starý parlament v Líbyi zvolil premiéra, susedia nezasiahnu

Autor: SITA, 25. augusta 2014 18:44, aktualizované: 25. augusta 2014 19:18
Líbya Foto: ilustračné, SITA/AP

TRIPOLIS 25. augusta (WEBNOVINY) - Susedné krajiny Líbye sa v pondelok dohodli, že v krajine nezasiahnu v záujme ukončenia pokračujúceho chaosu a násilia. Ministri zahraničia severoafrických štátov namiesto toho vyzvali na celonárodný dialóg všetkých skupín zastúpených v Líbyi.

V záverečnom vyhlásení zo stretnutia v Káhire ministri zdôraznili, že svoje rozhodnutie postavili na princípe nezasahovania do líbyjských vnútorných záležitostí. Za intervenciu v Líbyi sa vyslovil len Egypt, ktorý považuje líbyjské milície za hrozbu. O pomoc susedné krajiny požiadal líbyjský veľvyslanec v Egypte Faíd Džibríl, pričom žiadal najmä o ochranu ropných polí, letísk a ďalších štátnych zariadení.

Odporúčame:

Letisko v líbyjskom Tripolise dobyli islamistické milície

Pri pobreží Líbye sa potopila loď s takmer dvesto utečencamiBoje pri Tripolise sa začali v júli, keď islamistické milície zo západného mesta Misráta zaútočili na letisko kontrolované konkurenčnými milíciami z mesta Zintán. Tento víkend sa im letisko podarilo dobyť. Boje sú súčasťou rozsiahlejšieho konfliktu v krajine, kde sa centrálna vláda sa snaží získať kontrolu nad ozbrojenými skupinami, milíciami a brigádami bývalých povstalcov, ktorí v roku 2011 pomohli zvrhnúť diktátora Muammara Kaddáfího a teraz sa odmietajú odzbrojiť.

V Tripolise dnes zasadol predchádzajúci líbyjský parlament a zvolil islamistami podporovaného Umara al-Hásího za premiéra napriek tomu, že funkčné obdobie pre bývalých zákonodarcov, medzi ktorými majú silné zastúpenie islamisti, skončilo júnovými voľbami. Starý parlament, Všeobecný národný kongres, však odmietol uznať legitimitu svojho nástupcu, Snemovne reprezentantov, v ktorej dominujú liberáli a federalisti. Nových poslancov si Líbyjčania zvolili len 25. júna.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety