Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

USA priznali, že vedeli o útoku Egypta na Líbyu

Autor: SITA, 26. augusta 2014 21:54
Libya Foto: SITA/AP
WASHINGTON 26. augusta (WEBNOVINY) - Americké ministerstvo zahraničia v utorok po prvýkrát pripustilo, že vedelo o leteckých útokoch Egypta a Spojených arabských emirátov (SAE) v Líbyi.

Spojené štáty sa predtým k útokom proti pozíciám islamistických milícií v okolí hlavného mesta Tripolis odmietli vyjadriť. Podľa predtým neoverených informácií SAE s pomocou Egypta uskutočnili v posledných dňoch niekoľko leteckých úderov, na ktorých sa však USA žiadnym spôsobom nepodieľali.

Odporúčame:

Letisko v líbyjskom Tripolise dobyli islamistické milície

Pri pobreží Líbye sa potopila loď s takmer dvesto utečencamiNálety mali milície oslabiť a zabrániť im zmocniť sa tripoliského medzinárodného letiska. Islamistickým milíciám zo západného mesta Misráta sa napriek tomu po týždňoch bojov podarilo letisko cez víkend obsadiť.

Egypt minulý týždeň vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zasiahlo proti líbyjským milíciám, ktoré považuje za hrozbu. Susedné krajiny Líbye sa však v pondelok dohodli, že v krajine nezasiahnu v záujme ukončenia pokračujúceho chaosu a násilia. Ministri zahraničia severoafrických štátov namiesto toho vyzvali na celonárodný dialóg všetkých skupín zastúpených v Líbyi.

Boje v Líbyi sú súčasťou rozsiahlejšieho konfliktu v krajine, kde sa centrálna vláda sa snaží získať kontrolu nad ozbrojenými skupinami, milíciami a brigádami bývalých povstalcov, ktorí v roku 2011 pomohli zvrhnúť diktátora Muammara Kaddáfího a teraz sa odmietajú odzbrojiť.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy