Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Video: Islamský štát popravil vyše dvesto sýrskych vojakov

Autor: SITA, 28. augusta 2014 17:32, aktualizované: 28. augusta 2014 18:26
Poprava vojakov v Sýrii Militanti z extrémistickej skupiny Islamský štát popravil vyše dvesto sýrskych vojakov. Foto: archívne-SITA/AP
BEJRÚT 28. augusta (WEBNOVINY) - Bojovníci extrémistickej skupiny Islamský štát popravili desiatky sýrskych vojakov potom, čo obsadili leteckú základňu na severovýchode Sýrie. Vo štvrtok o tom informovala Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv.

Jej tvrdenie dokazuje aj videonahrávka zverejnená na stránke YouTube, na ktorej je 250 mŕtvych tiel zabitých vojakov. Islamský štát dobyl základňu Tabká v nedeľu po dňoch bojov so sýrskou armádou.

Základňa Tabká, asi 40 kilometrov od mesta Rakká, bola posledným miestom pod kontrolou vlády v oblasti, ktorú majú celú v rukách sunnitskí islamisti. Mesto Rakká je ich baštou v Sýrii. V posledných týždňoch skupina v tejto oblasti obsadila až tri vojenské základne.

Video: Islamisti popravili vyše dvesto sýrskych vojakov


Vojaci, ktorých zabili, sa údajne snažili utiecť zo základne, no islamisti ich chytili. Video ukazuje ich mŕtve telá len v spodnej bielizni uložené v rade dlhom desiatky metrov. "Islamský štát popravil 250 vojakov zajatých v Tabká," hovorí sa v texte. Túto informáciu potvrdil agentúre Reuters cez Internet aj jeden z bojovníkov Islamského štátu.

Islamský štát má už pod kontrolou asi tretinu územia severnej a východnej Sýrie. Obsadil tiež rozľahlé časti severného Iraku. Kurdským a irackým jednotkám pomáha v boji proti islamistom americké letectvo, ktoré bombarduje pozície Islamského štátu v Iraku. Podľa posledných odhadov si tri a polročný konflikt v Sýrii vyžiadal už najmenej 200 000 obetí na životoch.

Sýrski povstalci zajali viac než štyridsať členov misie OSN

Sýrski povstalci zajali 43 príslušníkov mierotvornej misie OSN v nárazníkovej zóne v Izraelom okupovaných Golanských výšinách. Ako vo štvrtok informovala OSN, zadržaní mierotvorcovia sú z Filipín a Fidži a organizácia sa už snaží zabezpečiť ich prepustenie.

Členovia misie podľa vyhlásenia padli do zajatia "ozbrojenej skupiny" vo štvrtok ráno pri hraničnom priechode Kunajtra. Stalo sa tak v čase intenzívnych bojov medzi povstalcami a sýrskou armádou neďaleko Golanských výšin.

Na nárazníkové pásmo, ktoré ich oddeľuje od Sýrie, dohliada vyše 1000 len ľahko ozbrojených mierotvorcov. Ďalších 80 z nich zostalo vo štvrtok pre boje zablokovaných na svojich pozíciách.

Izrael zabral Golanské výšiny po päťdňovej vojne v roku 1967 a k svojmu územiu ich pripojil v roku 1981. Svet pokladá Golanské výšiny stále za okupované územie. Sily UNDOF sú nasadené v demilitarizovanom pásme oddeľujúcom Sýriu od Golanských výšin okupovaných Izraelom od roku 1974 a dohliadajú na dodržiavanie prímeria medzi Sýriou a Izraelom.

Situácia sa však skomplikovala po vypuknutí konfliktu v Sýrii, odkedy z oblasti hlásia zvýšený počet incidentov. V približne 1220-člennej misii sú Filipínci, Indovia, Nepálčania, Holanďania, Íri a občania Fidži.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety