Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Francúzsko je ochotné v Iraku bojovať proti Islamskému štátu

Autor: SITA, 5. septembra 2014 19:24, aktualizované: 5. septembra 2014 19:57
irak Foto: ilustračné, SITA/AP
NEWPORT 5. septembra (WEBNOVINY) - Summit Severoatlantickej aliancie pokračuje v piatok vo waleskom Newporte aj rokovaním o možnostiach pomoci Iraku v boji proti militantom z extrémistickej skupiny Islamský štát. Pomoc by mala zahŕňať najmä koordinačnú činnosť, aliancia ako inštitúcia sa však do žiadnych bojových operácií nezapojí.

Americký prezident Barack Obama sa vo svojom piatkovom vystúpení vyjadril k problematike boja proti Islamskému štátu, čo bola takisto jedna z hlavných tém summitu NATO. Verejnosti v tejto súvislosti prisľúbil, že USA v spolupráci so spojencami "odrovnajú" lídrov extrémistického sunnitského zoskupenia. "Dosiahneme svoj cieľ. Pokoríme a napokon aj porazíme ISIL, rovnako, ako keď sme išli po al-Kájde," uviedol.

Obrazom: Summit NATO vo WaleseUSA odštartovali nálety

Jednotlivé členské štáty sú pripravené pomôcť individuálne. Spojené štáty už napríklad odštartovali letecké nálety na severe Iraku proti pozíciám Islamského štátu s cieľom chrániť Američanov a civilné obyvateľstvo. USA na summite aliancie vyzvali svojich partnerov, aby sa pridali ku koalícii bojujúcej proti sunnitským islamistom.

Francúzsky prezident François Hollande v piatok oznámil, že jeho krajina vstúpi do vojenskej koalície pomáhajúcej v Iraku bojovať proti militantnej skupine Islamský štát, ak ju o to požiada tamojšia vláda.

Odporúčame:

Slovensko zvýši rozpočet na obranu a bude pomáhať Ukrajine

Lode Mistral prídu do Ruska za prímeria, tvrdí Hollande

Prezident Zeman bol terčom posmeškov za názor na Ukrajinu

Na summite NATO je hlavnou témou situácia na Ukrajine
Hollande potvrdil pomoc

Urobil tak počas tlačovej konferencie vo Walese, kde predstavitelia USA v rámci summitu NATO ohlásili zaangažovanie spojencov a iných partnerov do boja proti Islamskému štátu. Holande na otázku, či by sa mohli Francúzi podieľať na leteckých alebo pozemných operáciách v Iraku, odpovedal slovami, že Paríž už v tejto veci rokuje s partnermi, odmietol však prezradiť podrobnosti.

"Budeme vstupovať do koalície na žiadosť irackých orgánov a v súlade s medzinárodným právom, aby sme bojovali proti tejto teroristickej skupine? Odpoveď je áno," povedal Hollande pred novinármi. Islamský štát momentálne ovláda veľkú časť Iraku, kde USA začali proti skupine v auguste uskutočňovať nálety.

Čo sa týka oblastí pod kontrolou Islamského štátu v Sýrii, Hollande pripúšťa možnosť zásahov za účasti Francúzka pod podmienkou, že by z nich nemal prospech Západom zatracovaný režim prezidenta Baššára al-Asada.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety