Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prímerie na Ukrajine je neisté, kľúčová bude výmena zajatcov

Autor: SITA, 8. septembra 2014 12:21, aktualizované: 8. septembra 2014 17:24
Ukrajina Vojak ukrajinskej armády. Foto: SITA, AP
VIEDEŇ/MOSKVA/KYJEV 8. septembra (WEBNOVINY) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko pricestoval v pondelok do východného mesta Mariupoľ na znak solidarity s jeho obyvateľmi a prisľúbil im, že mesto ochráni pred proruskými separatistami. Tí sa k Mariupoľu priblížili minulý týždeň pred uzavretím dohody o prímerí.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU."Toto je naša ukrajinská zem a my ju nikomu nedáme," napísal na svojom účte na Twitteri. Pri príchode do polmiliónovej metropoly dôležitej pre export ukrajinskej ocele Porošenko povedal: "Nariadil som (armáde), aby zabezpečila obranu Mariupoľu s početnými raketometmi, tankami a vzdušným krytím. Nepriateľ utrpí zdrvujúcu porážku".


Prímerie zostáva neisté

Prímerie medzi vládnymi a separatistickými silami na východe Ukrajiny zostáva neisté, napriek tomu je však "vcelku" dodržiavané. V pondelok to vyhlásil jeden z predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá má v oblasti zhruba 250 pozorovateľov.

Obrazom: Ukrajinci opúšťajú domovy, východ sa mení na ruiny


Podľa švajčiarskeho veľvyslanca pri OBSE Thomasa Gremingera, ktorého krajina 57-člennej organizácii momentálne predsedá, budú pre prímerie rozhodujúce najbližšie dni, keď sa zároveň očakáva výmena zajatcov medzi znepriatelenými stranami.


Všetkých za všetkých

Výmena zajatcov by sa mala uskutočniť už v stredu. V pondelok to oznámil vicepremiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin, ktorý sa zúčastnil na piatkových rokovaniach o prímerí v Minsku. Výmena všetkých zajatcov je dôležitou súčasťou dohody o prímerí. "Navrhovalo sa, aby výmena prebehla v stredu, a my sa na to pripravujeme. Vymeníme všetkých za všetkých," vyhlásil Purgin.

Proruskí separatisti doteraz prepustili asi 1200 zajatcov z radov ukrajinskej armády riadenej Kyjevom. V pondelok to počas návštevy bojmi zmietaného prístavného mesta Mariupoľ potvrdil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Na základe piatkovej dohody o prímerí by mali obe strany pustiť na slobodu všetkých zajatých vojakov a bojovníkov.

Presný počet zadržiavaných nezverejnila ani jedna strana, podľa niektorých informácií má však Kyjev pustiť na slobodu niekoľko stoviek osôb. Východoukrajinskí povstalci uzavreli s Kyjevom v piatok dohodu o prímerí, ktorá okrem pokoja zbraní zahŕňa aj výmenu zajatcov. Podľa posledných informácií prímerie zatiaľ v zásade dodržujú obe strany napriek sporadickej streľbe v noci z nedele na pondelok.

Počet obetí konfliktu podľa OSN prekročil číslo 3000

Počet obetí konfliktu na Ukrajine presiahol číslo 3000, keďže do bilancie by sa mali zarátať aj obete pádu malajzijského letu MH17. V pondelok to vyhlásil zástupca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Ivan Šimonović.

Samotné boje na Ukrajine si vyžiadali 2729 mŕtvych, ďalších 298 ľudí zahynulo na palube lietadla zostreleného nad východnou časťou krajiny. Skutočný počet obetí konfliktu však podľa Šimonovića môže byť ešte vyšší, keďže situácia v tejto oblasti je stále neprehľadná.

Pokoj zbraní cez víkend na viacerých miestach narušila delostrelecká paľba, radnica v nepokojnom Donecku však v pondelok zverejnila vyhlásenie, podľa ktorého počas poslednej noci neboli hlásené žiadne obete na životoch a v utorok by mala obnoviť premávku verejná doprava. V centre mesta nebolo cez noc počuť žiadne výstrely alebo výbuchy. Okrem Donecka, kde vypukli boje pri miestnom letisku, došlo k porušeniu prímeria taktiež v okolí Mariupoľa pri Azovskom mori.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety