Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

NATO dá Ukrajine zbrane, Únia odobrila asociačnú dohodu

Autor: SITA, 9. septembra 2014 08:19, aktualizované: 9. septembra 2014 13:56
ukrajina Foto: ilustračné, SITA/AP

MOSKVA 9. septembra (WEBNOVINY) - Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre zahraničné veci odporučil plénu odsúhlasiť asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorej časti podpísali predstavitelia bývalej sovietskej republiky v marci a v júni.

Podľa zverejnenej správy by mali poslanci dokument ratifikovať počas najbližšieho plenárneho zasadnutia naplánovaného na 15. až 18. septembra v Štrasburgu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.


Parlament cituje poľského člena Jaceka Saryusza-Wolského v úlohe osobitného spravodajcu, ktorý vyzval na podporu dohody ako "signál solidarity Ukrajine za jej proeurópsku voľbu". Predseda výboru, nemecký poslanec Elmar Brok, zasa hovoril o naplnení "vôle a túžby ukrajinského ľudu".


Zrýchlené konanie by mohol ešte viac vyprovokovať Rusko

Väčšina účastníkov rozpravy pred hlasovaním sa podľa EP vyslovila v prospech prijatia asociačnej dohody v zrýchlenom konaní, iní však zdôraznili, že zrýchlené konanie by sa malo využívať len výnimočne, a niektorí tiež vyjadrili obavu, že takýto krok by mohol "ešte viac vyprovokovať Rusko".

Asociačná dohoda v prípade schválenia prehĺbi politickú spoluprácu medzi EÚ a Ukrajinou a odstránením ciel a iných obmedzení zabezpečí obojstranne voľný prístup na trh, pripomína EP. Dodáva, že v rovnakom čase ako europoslanci bude o dokumente rokovať aj ukrajinský parlament. Predpokladaným termínom vstupu do platnosti je 1. november.

Obrazom: Ukrajinci opúšťajú domovy, východ sa mení na ruiny


Porošenko sa s NATO dohodol na dodávke moderných zbraní

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok oznámil, že Kyjev sa dohodol s viacerými členskými krajinami NATO na priamych dodávkach zbraní na Ukrajinu. Informovala o tom ruská agentúra RIA Novosti citujúca prezidentské stanovisko.

"S viacerými krajinami NATO bola uzavretá dohoda o priamych dodávkach moderných zbraní, ktoré nám pomôžu obrániť sa a zvíťaziť," uvádza sa podľa agentúry v stanovisku.

Poradca Porošenka v nedeľu v Kyjeve uviedol, že Ukrajina sa na summite NATO vo Walese dohodla na dodávkach zbraní a zaslaní vojenských poradcov s piatimi členmi aliancie. Malo by ísť o Spojené štáty, Francúzsko, Taliansko, Poľsko a Nórsko, štyri z nich dohodu však následne popreli. Porošenko navštívil vo štvrtok a piatok summit aliancie, kde sa stretol s podporou jej lídrov. NATO ako organizácia síce zbrane Ukrajine neposkytne, no jednotlivé členské krajiny tak môžu urobiť.

Severoatlantická aliancia prisľúbila Ukrajine konkrétnu pomoc zameranú na zlepšenie bezpečnosti krajiny. Ide o pomoc v oblasti kybernetickej bezpečnosti, logistike, pri reforme obranného sektoru ale aj pri liečbe zranených v súčasnom konflikte. Pomoc dosiahne hodnotu približne 15 miliónov eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety