Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Európska únia a Ukrajina schválili asociačnú dohodu

Autor: SITA, Webnoviny, 16. septembra 2014 08:09, aktualizované: 16. septembra 2014 16:16
Porošenko Ukrajinský prezident Petro Porošenko ukazuje asiociačnú dohodu medzi Ukrajinou a Európskou úniou tesne po tom, ako ju schválil parlament v Kyjeve. Foto: SITA/AP
KYJEV 16. septembra (WEBNOVINY) - Brusel a Kyjev ratifikovali asociačnú dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Za návrh v Európskom parlamente v Štrasburgu hlasovalo 535 poslancov, 127 bolo proti. V kyjevskom parlamente hlasovalo za 355 zákonodarcov, proti bolo 26.

Obrazom: Boje na Ukrajine si vyžiadali ďalších mŕtvych a ranených


Dohoda, ktorú napoludnie schválil aj ukrajinský parlament, potvrdzuje politické pridruženie a hospodársku integráciu krajiny do EÚ a zabezpečuje vzájomne voľný prístup na trh.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Historický deň pre Ukrajinu

Súčasťou asociačnej dohody mala byť pôvodne aj dôležitá dohoda o voľnom obchode s Európskou úniou, jej implementáciu však minulý týždeň predbežne odložili až do konca roku 2015.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko napriek tomu plánované rokovanie o asociačnej dohode označil za "historický deň" pre jeho krajinu.

Ukrajina podpísala s Bruselom politické časti asociačnej dohody ešte v marci a definitívnu časť dohody odsúhlasil Porošenko spoločne s európskymi lídrami na summite koncom júna. Obe strany sa tým zaviazali k užšej politickej a ekonomickej spolupráci.

Ukrajina Foto: SITA/AP

Rusko varovalo pred zavedením odvetných opatrení, keďže sa obáva, že po podpísaní dohody budú na Ukrajinu vo väčšej miere prúdiť výrobky z EÚ na úkor produkcie z Ruska. Tam zase smeruje až štvrtina ukrajinského exportu.

Rozhodnutie nepodpísať asociačnú dohodu, ktoré urobil Porošenkov predchodca Viktor Janukovyč, vyvolalo masívne protesty na Ukrajine a nakoniec viedlo k úteku Janukovyča do Ruska a ruskej okupácii a anexii ukrajinského polostrova Krym.


O krok bližšie k Európskej únii

Asociačná dohoda sa zameriava na politické pridruženie ako aj na voľný obchod medzi EÚ a Ukrajinou. Politická časť dohody približuje Ukrajinu o krok bližšie k EÚ. Otvára nové kanály pre politický dialóg a ustanovuje základné pravidlá pre spoluprácu napríklad v oblasti energetiky, dopravy a vzdelávania.

Od Ukrajiny požaduje uskutočnenie reforiem, rešpektovanie demokratických princípov, ľudských práv a zásad právneho štátu. Dohoda tiež okrem iného umožňuje voľnejší pohyb pracovníkov a stanovuje ciele pre zavedenie bezvízového cestovného režimu medzi EÚ a Ukrajinou.

Ustanovenia týkajúce sa vzájomného obchodu mali byť pôvodne uplatňované od 1. novembra 2014. Na základe dohody EÚ, Ukrajiny a Ruska z minulého týždňa bolo však predbežné uplatňovanie pravidiel vzájomného obchodu odložené na 31. decembra 2015.

Asociačná dohoda je podľa Štefanca vyjadrením solidarity

Asociačná dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou prinesie podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca nielen vzájomné otvorenie trhov a liberalizáciu ciel, ale je aj významným vyjadrením solidarity celej demokratickej Európy s bojujúcou Ukrajinou. Ako povedal Štefanec v utorok pre agentúru SITA, schválenie asociačnej dohody je prvý krok k stabilizácii situácie a zároveň potvrdenie známeho princípu, že demokratické štáty sa konflikty snažia riešiť v prvom rade mierovou cestou a totalitné siahajú po násilí a agresii.

Zatiaľ čo ruské kroky na Kryme a na východe Ukrajiny priniesli podľa Štefanca chaos, ničenie, straty na životoch a ekonomický úpadok, asociačná dohoda posilní ukrajinskú ekonomiku, prinúti jej elity správať sa zodpovednejšie a zabezpečí jej obyvateľom viac slobody. "Zakotvenie Ukrajiny v európskom hospodárskom a politickom priestore zabráni tomu, aby sa vojna, ktorá tam dnes prebieha, zmenila na zmrazený konflikt, aký vidíme v Podnestersku, Abcházsku a Južnom Osetsku," zdôraznil. Slovenský parlament bude o asociačnej dohode rokovať v piatok.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy