Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Pápež je v Albánsku, odsúdil vraždenie v mene Božom

Autor: SITA, 21. septembra 2014 13:10, aktualizované: 21. septembra 2014 17:58
Pápež prišiel do Albánska, uctí si Matku Terezu Pápež František prichádza na omšu, v ktorej si uctil Matku Terezu. Albánsko, Tirana, 21. septembra 2014. Foto: SITA/AP
RÍM 21. septembra (WEBNOVINY) - Pápež František v rámci nedeľňajšej návštevy Albánska odsúdil schovávanie sa násilia za náboženstvo. Počas prítomnosti v prezidentskom paláci uviedol, že nikto sa nemôže "považovať za božieho bojovníka, keď plánuje a vykonáva činy násilia a útlaku".

Podľa neho to platí v aktuálnom prípade, keď je "autentický náboženský duch zvrhnutý extrémistami a keď náboženské rozdiely sú udupávané". Ako v tejto súvislosti povedala hlava katolíckej cirkvi, "zabíjanie v mene Božom je vážnou svätokrádežou, diskriminovať v menej Božom je neľudské".

Obrazom: Pápež navštívil Albánsko, vzdal úctu Matke TerezePápež je pod drobnohľadom

Pontifik zároveň pochválil Albánsko za jeho premenu z ateistickej krajiny na krajinu náboženskej slobody a ocenil mierové spolužitie moslimov a kresťanov. Pápež tiež v centre Tirany odslúžil omšu, na ktorej sa zúčastnili desaťtisíce ľudí.

Pápež František v nedeľu prišiel do Albánska, ktoré sa stalo cieľom jeho vôbec prvej cesty v rámci Európy od minuloročného zvolenia. Zámerom návštevy Svätého otca je povzbudiť jeden z najchudobnejších európskych štátov, ktorý dlho trpel pod "minulými ideológiami". Rozhodnutie je v súlade s pápežovým plánom navštíviť ako prvú chudobnú krajinu s "históriou sociálneho a náboženského prenasledovania".

Návštevu balkánskej krajiny sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré sú reakciou na údajnú snahu islamských extrémistov z organizácie Islamský štát spáchať na pápeža atentát.

Video: Pápež František navštívil AlbánskoOmša Matke Tereze

Hlavným motívom pápežovej prítomnosti v Albánsku je vzdať úctu pamiatke Matky Terezy, katolíckej samaritánke albánskeho pôvodu. Na námestí v hlavnom meste Tirana, pomenovanom práve po držiteľke Nobelovej ceny mieru, odslúžil František veľkú omšu. V pláne má aj stretnutia s najvyššími ústavnými činiteľmi.

Albánsko patrilo počas väčšiny druhej polovice 20. storočia medzi najizolovanejšie krajiny sveta. V roku 1967 sa stalo prvým oficiálne ateistickým štátom vôbec. Mešity, kostoly a ďalšie náboženské objekty tak boli zničené a duchovní pozatýkaní. Balkánsku krajinu po páde komunizmu navštívil v roku 1993 aj vtedajší pápež Ján Pavol II.

Pápež prišiel do Albánska, uctí si Matku Terezu Pápež František prechádza v papamobile pomedzi veriacich v Albánsku. Albánsko, Tirana, 21. septembra 2014. Foto: SITA/AP
.


Prezidentke Argentíny pre priateľstvo s pápežom hrozia islamisti smrťou

Argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová po sobotňajšom stretnutí s pápežom Františkom v Ríme zverejnila hrozby islamských radikálov z organizácie Islamský štát (IŠ), ktorá ju údajne chce zabiť.

Dôvodom je podľa slov líderky latinskoamerickej krajiny jej priateľstvo s argentínskou hlavou katolíckej cirkvi, ktorá v uplynulých týždňoch podporila ozbrojený boj proti obávaným radikálom.

Kirchnerová uviedla, že hrozbami sa už tamojšie úrady zaoberajú, no ona sama sa na ne nezameriava, lebo by inak "musela žiť pod posteľou".Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety