Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dva milióny ľudí mieri do Mekky, hrozia teroristické útoky

Autor: SITA, 3. októbra 2014 08:39, aktualizované: 3. októbra 2014 10:05
Začala sa púť Hadžž do Mekky Moslimovia sa každoročne vydávajú na takzvanú púť hadždž, ktorá je jednou z piatich hlavných povinností voči Islamu. Foto: SITA/AP
MEKKA 3. októbra (WEBNOVINY) - Každoročná púť do Mekky, na ktorej by sa mal aspoň raz zúčastniť každý moslim, prilákala do Saudskej Arábie okolo dvoch miliónov ľudí.

Odporúčame aj:

Izrael spravil najústretovejší krok voči Palestínčanom

Muž nakazený ebolou bol v USA v kontakte s desiatkami ľudíNa púti známej vo svete ako hadždž sa tento rok pre epidémiu eboly nesmú zúčastniť moslimovia zo Sierra Leone, Libérie a Guiney. Zákaz sa týka asi 7400 pútnikov. V Saudskej Arábii sa nákaza zatiaľ nevyskytla. "Najdôležitejšie opatrenie bolo, že sme obmedzili víza pre osoby z postihnutých oblastí," povedala Manal Mansúrová z ministerstva zdravotníctva.

Pútnici začali prúdiť do Mekky vo štvrtok za prísnych bezpečnostných opatrení. Existujú totiž obavy z možnosti teroristického útoku, keďže Saudská Arábia je súčasťou koalície bojujúcej proti extrémistickej skupine Islamský štát v Iraku a Sýrii. Na bezpečnosť dohliada 70 000 príslušníkov bezpečnostných síl.

Obrazom: Púť do Mekky prilákala okolo dvoch miliónov ľudí


Moslimovia počas piatich dní vykonávajú rôzne rituály vrátane symbolického kameňovania diabla. Vo štvrtok, v prvý deň púte, moslimovia tradične prúdia do údolia Miná. Odtiaľ sa v piatok vydajú na planinu Arafat, kde sa uskutočnia hlavné obrady.

Viac o epidémii eboly nájdete ----> TU.Mekka je posvätné mesto moslimov v historickom regióne Hidžáz, kde sa v roku 570 narodil prorok Mohamed a kde mu bolo podľa islamskej viery zvestované posolstvo od Boha prostredníctvom archanjela Gabriela v podobe Koránu. Hadždž sa koná každoročne počas dvanásteho mesiaca islamského lunárneho kalendára.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety