Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Václav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dva milióny ľudí mieri do Mekky, hrozia teroristické útoky

Autor: SITA, 3. októbra 2014 08:39, aktualizované: 3. októbra 2014 10:05
Začala sa púť Hadžž do Mekky Moslimovia sa každoročne vydávajú na takzvanú púť hadždž, ktorá je jednou z piatich hlavných povinností voči Islamu. Foto: SITA/AP
MEKKA 3. októbra (WEBNOVINY) - Každoročná púť do Mekky, na ktorej by sa mal aspoň raz zúčastniť každý moslim, prilákala do Saudskej Arábie okolo dvoch miliónov ľudí.

Odporúčame aj:

Izrael spravil najústretovejší krok voči Palestínčanom

Muž nakazený ebolou bol v USA v kontakte s desiatkami ľudíNa púti známej vo svete ako hadždž sa tento rok pre epidémiu eboly nesmú zúčastniť moslimovia zo Sierra Leone, Libérie a Guiney. Zákaz sa týka asi 7400 pútnikov. V Saudskej Arábii sa nákaza zatiaľ nevyskytla. "Najdôležitejšie opatrenie bolo, že sme obmedzili víza pre osoby z postihnutých oblastí," povedala Manal Mansúrová z ministerstva zdravotníctva.

Pútnici začali prúdiť do Mekky vo štvrtok za prísnych bezpečnostných opatrení. Existujú totiž obavy z možnosti teroristického útoku, keďže Saudská Arábia je súčasťou koalície bojujúcej proti extrémistickej skupine Islamský štát v Iraku a Sýrii. Na bezpečnosť dohliada 70 000 príslušníkov bezpečnostných síl.

Obrazom: Púť do Mekky prilákala okolo dvoch miliónov ľudí


Moslimovia počas piatich dní vykonávajú rôzne rituály vrátane symbolického kameňovania diabla. Vo štvrtok, v prvý deň púte, moslimovia tradične prúdia do údolia Miná. Odtiaľ sa v piatok vydajú na planinu Arafat, kde sa uskutočnia hlavné obrady.

Viac o epidémii eboly nájdete ----> TU.Mekka je posvätné mesto moslimov v historickom regióne Hidžáz, kde sa v roku 570 narodil prorok Mohamed a kde mu bolo podľa islamskej viery zvestované posolstvo od Boha prostredníctvom archanjela Gabriela v podobe Koránu. Hadždž sa koná každoročne počas dvanásteho mesiaca islamského lunárneho kalendára.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy