Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Demonštrantov v Hongkongu ubudlo, ponúkli im rokovania

Autor: SITA, 3. októbra 2014 13:24
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Demonštranti ponuku na rokovania prijali, ale naďalej trvajú na Leungovom odstúpení. Foto: SITA/AP
HONGKONG 3. októbra (WEBNOVINY) - Účasť na prodemokratických demonštráciách v Hongkongu sa v piatok prudko znížila po tom, ako najvyšší predstaviteľ tamojšej samosprávy ponúkol vodcom protestného hnutia prerokovanie ich požiadaviek týkajúcich sa nadchádzajúcich volieb. K menšiemu záujmu však zrejme prispelo i búrkové počasie a vyčerpanosť demonštrantov po týždni strávenom v uliciach.

Odporúčame aj:

Čína varuje pred chaosom, demonštranti hrozia okupáciou

Miestny vodca Hongkongu oslavoval sviatok napriek protestomOhniskom protestov sú vládne budovy v centre metropoly, kde sa v piatok nakrátko zopakovali strety s políciou, keď účastníci museli uvoľnili cestu vychádzajúcej sanitke. Dav tvorený prevažne študentmi blokuje vstupy do komplexu, ktorý zostal počas dňa zatvorený, keďže úradníci sa nemohli dostať do práce. V iných častiach Hongkongu polícia odstraňovala barikády, zatiaľ čo podniky a školy obnovili prevádzku po dvojdňovom voľne pri príležitosti čínskeho národného sviatku.

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vyvolalo rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu. Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing požiadavky demonštrantov opakovane odmietol, na čo druhá strana pohrozila, že ak do štvrtkového večera neodstúpi, začne s okupáciou vládnych úradov.

Obrazom: Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vládyLeung vo štvrtok tesne pred polnocou zvolal tlačovú konferenciu, kde oznámil, že nemá v úmysle rezignovať, svoju tajomníčku Carrie Lamovú však poveril zorganizovaním stretnutia s odporcami. Tí ponuku privítali, hoci naďalej trvajú na Leungovom odstúpení.

Hongkong, v preklade Voňavý prístav, bol dlhé desaťročia súčasťou britského kráľovstva, ktoré si ho formálne prenajímalo. Po vypršaní nájomnej zmluvy medzi Londýnom a Pekingom v roku 1997 Briti správu odovzdali späť do rúk Číny. Hongkong sa však spolu s regiónom Macao teší osobitnému štatútu známemu ako "jedna krajina, dva systémy". Ten obyvateľom umožňuje žiť v oveľa slobodnejšej spoločnosti, ako je to na území kontrolovanom centrálnou čínskou vládou.

Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Ohniskom protestov sú vládne budovy v centre metropoly, kde sa v piatok nakrátko zopakovali strety s políciou, keď účastníci museli uvoľnili cestu vychádzajúcej sanitke. Foto: SITA/AP


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy