Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Demonštrantov v Hongkongu ubudlo, ponúkli im rokovania

Autor: SITA, 3. októbra 2014 13:24
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Demonštranti ponuku na rokovania prijali, ale naďalej trvajú na Leungovom odstúpení. Foto: SITA/AP
HONGKONG 3. októbra (WEBNOVINY) - Účasť na prodemokratických demonštráciách v Hongkongu sa v piatok prudko znížila po tom, ako najvyšší predstaviteľ tamojšej samosprávy ponúkol vodcom protestného hnutia prerokovanie ich požiadaviek týkajúcich sa nadchádzajúcich volieb. K menšiemu záujmu však zrejme prispelo i búrkové počasie a vyčerpanosť demonštrantov po týždni strávenom v uliciach.

Odporúčame aj:

Čína varuje pred chaosom, demonštranti hrozia okupáciou

Miestny vodca Hongkongu oslavoval sviatok napriek protestomOhniskom protestov sú vládne budovy v centre metropoly, kde sa v piatok nakrátko zopakovali strety s políciou, keď účastníci museli uvoľnili cestu vychádzajúcej sanitke. Dav tvorený prevažne študentmi blokuje vstupy do komplexu, ktorý zostal počas dňa zatvorený, keďže úradníci sa nemohli dostať do práce. V iných častiach Hongkongu polícia odstraňovala barikády, zatiaľ čo podniky a školy obnovili prevádzku po dvojdňovom voľne pri príležitosti čínskeho národného sviatku.

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vyvolalo rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu. Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing požiadavky demonštrantov opakovane odmietol, na čo druhá strana pohrozila, že ak do štvrtkového večera neodstúpi, začne s okupáciou vládnych úradov.

Obrazom: Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vládyLeung vo štvrtok tesne pred polnocou zvolal tlačovú konferenciu, kde oznámil, že nemá v úmysle rezignovať, svoju tajomníčku Carrie Lamovú však poveril zorganizovaním stretnutia s odporcami. Tí ponuku privítali, hoci naďalej trvajú na Leungovom odstúpení.

Hongkong, v preklade Voňavý prístav, bol dlhé desaťročia súčasťou britského kráľovstva, ktoré si ho formálne prenajímalo. Po vypršaní nájomnej zmluvy medzi Londýnom a Pekingom v roku 1997 Briti správu odovzdali späť do rúk Číny. Hongkong sa však spolu s regiónom Macao teší osobitnému štatútu známemu ako "jedna krajina, dva systémy". Ten obyvateľom umožňuje žiť v oveľa slobodnejšej spoločnosti, ako je to na území kontrolovanom centrálnou čínskou vládou.

Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Ohniskom protestov sú vládne budovy v centre metropoly, kde sa v piatok nakrátko zopakovali strety s políciou, keď účastníci museli uvoľnili cestu vychádzajúcej sanitke. Foto: SITA/AP


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety