Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Video: V Hongkongu došlo k potýčkam, polícia zatkla 19 ľudí

Autor: SITA, 4. októbra 2014 13:08
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Demonštranti tvrdia, že maskovaných útočníkov poslala Čína. Foto: SITA/AP

HONGKONG 4. októbra (WEBNOVINY) - Polícia v Hongkongu zatkla 19 ľudí, medzi nimi osem údajných členov Triád, čínskej mafie, obvinených z útokov na prodemokratických demonštrantov. Piatkové zrážky viedli k odloženiu rozhovorov medzi demonštrantami a vládou.

Polícia zároveň odmietla tvrdenia, že by spolupracovala s tými, čo používajú násilie proti protestujúcim a nič proti nim nepodnikla. Demonštranti tvrdia, že útočníkov, ktorí boli maskovaní, poslala Čína.

Odporúčame aj:

Demonštrantov v Hongkongu ubudlo, ponúkli im rokovania

Čína varuje pred chaosom, demonštranti hrozia okupáciouZrážky vypukli v noci v štvrti Mongkok, keď sa niektorí ľudia, očividne nahnevaní na blokovanie mesta demonštrantami, pokúsili rozobrať stany a barikády. Zranenia podľa miestnych médií utrpelo 18 ľudí vrátane šiestich policajtov. Medzi zatknutými majú byť však aj členovia čínskej mafie. Prodemokratickí aktivisti sú napriek incidentom odhodlaní v protestoch pokračovať aj cez víkend.

Obrazom: Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády


Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vyvolalo rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing tento týždeň ponúkol demonštrantom rokovania s cieľom dosiahnuť uvoľnenie situácie, čo však pre násilie odložili. V sobotu ráno bola situácia v uliciach napriek sporadickým potýčkam prevažne pokojná.Hongkong, v preklade Voňavý prístav, bol dlhé desaťročia súčasťou britského kráľovstva, ktoré si ho formálne prenajímalo. Po vypršaní nájomnej zmluvy medzi Londýnom a Pekingom v roku 1997 Briti správu odovzdali späť do rúk Číny.

Hongkong sa však spolu s regiónom Macao teší osobitnému štatútu známemu ako "jedna krajina, dva systémy". Ten obyvateľom umožňuje žiť v oveľa slobodnejšej spoločnosti, ako je to na území kontrolovanom centrálnou čínskou vládou.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety