Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Edita

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Video: V Hongkongu došlo k potýčkam, polícia zatkla 19 ľudí

Autor: SITA, 4. októbra 2014 13:08
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Demonštranti tvrdia, že maskovaných útočníkov poslala Čína. Foto: SITA/AP

HONGKONG 4. októbra (WEBNOVINY) - Polícia v Hongkongu zatkla 19 ľudí, medzi nimi osem údajných členov Triád, čínskej mafie, obvinených z útokov na prodemokratických demonštrantov. Piatkové zrážky viedli k odloženiu rozhovorov medzi demonštrantami a vládou.

Polícia zároveň odmietla tvrdenia, že by spolupracovala s tými, čo používajú násilie proti protestujúcim a nič proti nim nepodnikla. Demonštranti tvrdia, že útočníkov, ktorí boli maskovaní, poslala Čína.

Odporúčame aj:

Demonštrantov v Hongkongu ubudlo, ponúkli im rokovania

Čína varuje pred chaosom, demonštranti hrozia okupáciouZrážky vypukli v noci v štvrti Mongkok, keď sa niektorí ľudia, očividne nahnevaní na blokovanie mesta demonštrantami, pokúsili rozobrať stany a barikády. Zranenia podľa miestnych médií utrpelo 18 ľudí vrátane šiestich policajtov. Medzi zatknutými majú byť však aj členovia čínskej mafie. Prodemokratickí aktivisti sú napriek incidentom odhodlaní v protestoch pokračovať aj cez víkend.

Obrazom: Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády


Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vyvolalo rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing tento týždeň ponúkol demonštrantom rokovania s cieľom dosiahnuť uvoľnenie situácie, čo však pre násilie odložili. V sobotu ráno bola situácia v uliciach napriek sporadickým potýčkam prevažne pokojná.Hongkong, v preklade Voňavý prístav, bol dlhé desaťročia súčasťou britského kráľovstva, ktoré si ho formálne prenajímalo. Po vypršaní nájomnej zmluvy medzi Londýnom a Pekingom v roku 1997 Briti správu odovzdali späť do rúk Číny.

Hongkong sa však spolu s regiónom Macao teší osobitnému štatútu známemu ako "jedna krajina, dva systémy". Ten obyvateľom umožňuje žiť v oveľa slobodnejšej spoločnosti, ako je to na území kontrolovanom centrálnou čínskou vládou.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy