Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Protesty v Hongkongu ustávajú, ulice neopustili stovky ľudí

Autor: SITA, 6. októbra 2014 17:14
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Foto: archívne, SITA/AP
HONGKONG 6. októbra (WEBNOVINY) - Demonštrácie v Hongkongu pod vedením študentov požadujúcich demokratické reformy v pondelok opäť stratili na sile a v uliciach zostalo utáborených už iba niekoľko stoviek ľudí, ktorí nechcú poľaviť v nátlaku na tamojšiu samosprávu, kým predstavitelia nepreukážu úprimný záujem vyhovieť ich požiadavkám.

Obrazom: Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády


Účasť sa prudko znížila ešte v piatok, keď sa skončilo dvojdňové voľno pri príležitosti štátneho sviatku, v sobotu večer sa však zhromaždili v centre metropoly desaťtisíce demonštrantov i napriek predošlej ponuke rokovať zo strany miestneho najvyššieho predstaviteľa.

Odporúčame:

Video: V Hongkongu došlo k potýčkam, polícia zatkla 19 ľudí

Demonštrantov v Hongkongu ubudlo, ponúkli im rokovaniaProtestujúci sa v súlade s jeho výzvami stiahli z okolia komplexu vládnych budov, ktorých okupáciou predtým pohrozili, zatiaľ čo v iných častiach znova otvorili školy a štátni zamestnanci sa vrátili do práce. Približne 25 ľudí, prevažne študentov, z priestranstva tvoriaceho ohnisko protestov odmieta odísť a vyhlasujú, že zotrvajú najdlhšie, ako budú môcť.

Ďalšie stovky demonštrantov zostávajú v štvrti Mong Kok, kde zhromaždenia cez víkend narušili roztržky. V súvislosti s demonštráciami zostali uzavreté aj niektoré časti hlavnej triedy cez obchodné centrum Hongkongu. Zástupcovia samosprávy a študentov sa medzitým stretli na prvých rokovaniach, pričom je nejasné, ako sa bude z veľkej časti voľné a spontánne vytvorené protestné hnutie vyvíjať.

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 trvajú vyše týždňa a vyvolalo ich rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing požiadavky demonštrantov opakovane odmietol, na čo druhá strana vyzvala na jeho odstúpenie a pohrozila okupáciou vládnych budov. Čínske vedenie považuje požiadavky demonštrantov za neoprávnené a "odsúdené na neúspech".Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy