Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Protesty v Hongkongu ustávajú, ulice neopustili stovky ľudí

Autor: SITA, 6. októbra 2014 17:14
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Foto: archívne, SITA/AP
HONGKONG 6. októbra (WEBNOVINY) - Demonštrácie v Hongkongu pod vedením študentov požadujúcich demokratické reformy v pondelok opäť stratili na sile a v uliciach zostalo utáborených už iba niekoľko stoviek ľudí, ktorí nechcú poľaviť v nátlaku na tamojšiu samosprávu, kým predstavitelia nepreukážu úprimný záujem vyhovieť ich požiadavkám.

Obrazom: Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády


Účasť sa prudko znížila ešte v piatok, keď sa skončilo dvojdňové voľno pri príležitosti štátneho sviatku, v sobotu večer sa však zhromaždili v centre metropoly desaťtisíce demonštrantov i napriek predošlej ponuke rokovať zo strany miestneho najvyššieho predstaviteľa.

Odporúčame:

Video: V Hongkongu došlo k potýčkam, polícia zatkla 19 ľudí

Demonštrantov v Hongkongu ubudlo, ponúkli im rokovaniaProtestujúci sa v súlade s jeho výzvami stiahli z okolia komplexu vládnych budov, ktorých okupáciou predtým pohrozili, zatiaľ čo v iných častiach znova otvorili školy a štátni zamestnanci sa vrátili do práce. Približne 25 ľudí, prevažne študentov, z priestranstva tvoriaceho ohnisko protestov odmieta odísť a vyhlasujú, že zotrvajú najdlhšie, ako budú môcť.

Ďalšie stovky demonštrantov zostávajú v štvrti Mong Kok, kde zhromaždenia cez víkend narušili roztržky. V súvislosti s demonštráciami zostali uzavreté aj niektoré časti hlavnej triedy cez obchodné centrum Hongkongu. Zástupcovia samosprávy a študentov sa medzitým stretli na prvých rokovaniach, pričom je nejasné, ako sa bude z veľkej časti voľné a spontánne vytvorené protestné hnutie vyvíjať.

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 trvajú vyše týždňa a vyvolalo ich rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing požiadavky demonštrantov opakovane odmietol, na čo druhá strana vyzvala na jeho odstúpenie a pohrozila okupáciou vládnych budov. Čínske vedenie považuje požiadavky demonštrantov za neoprávnené a "odsúdené na neúspech".Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety