Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Občanov Únie pre ebolu možno evakuujú z Afriky

Autor: SITA, 10. októbra 2014 15:44
ebola Inštitúcie EÚ zvažujú možnosti evakuácie občanov členských štátov z časti západnej Afriky postihnutej ebolou. Foto: archívne, SITA/AP
BRUSEL 10. októbra (WEBNOVINY) - Inštitúcie EÚ zvažujú možnosti evakuácie občanov členských štátov z časti západnej Afriky postihnutej epidémiou eboly ako aj "vojenské operácie na obnovenie bezpečnosti" v krízovej oblasti. Spravodajský portál EUobserver to v piatok uviedol s odvolaním sa na interný dokument Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorému sa na štvrtkovom stretnutí venovali veľvyslanci krajín EÚ v Bruseli.

Odozva členských štátov očakávania nesplnila

Úrad si podľa neho uvedomuje "bezprecedentnú povahu krízy" označovanej výrazom pandémia, no taktiež obmedzené doterajšie možnosti EÚ, ako reagovať, vzhľadom na "nepostačujúce operačno-finančné rámce". Inštitúcie dvadsaťosmičky údajne predložili návrhy na vytvorenie "koordinovaného mechanizmu" týkajúceho sa evakuácie nakazených zdravotníkov a prísunu humanitárnej pomoci, odozva jednotlivých členských štátov však "nesplnila v plnej miere očakávania".


Odporúčame:

Obete eboly ostávajú pohodené, pohrebné tímy štrajkujú

Manžela Španielky nakazenej ebolou dali do karantény

Španielsko hlási prvé nakazenie sa ebolou mimo Afriky

V Sierra Leone podľahlo ebole rekordné množstvo ľudí


EUobserver informuje, že spoločná diplomacia EÚ v súvislosti s ebolou vypracovala porovnanie "možných vojenských odoziev od najjednoduchších po najzložitejšie scenáre... vrátane evakuácie občanov EÚ a uskutočnenia vojenských operácií ako príspevku k udržaniu či obnoveniu bezpečného prostredia v danej oblasti".


Najviac je postihnutá Libéria

Portál pripomína, že v Libérii ako najhoršie postihnutej krajine momentálne pomáha v boji proti smrtiacemu ochoreniu najviac USA, zatiaľ čo Francúzsko sa zameriava na svoje bývalé kolónie - Guineu a Sierru Leone. Dvadsaťosmička sa chce teraz pokúsiť o "vysoko viditeľnú európsku odozvu", pričom príslušné návrhy by mali byť pripravené pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu naplánovanom na 20. októbra a summitom v Bruseli, ktorý sa koná o tri dni neskôr.

Podľa najnovšej štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie sa ebolou v západnej Afrike za posledné mesiace infikovalo už vyše 8000 ľudí, z ktorých takmer 3900 zomrelo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety