Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Václav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Občanov Únie pre ebolu možno evakuujú z Afriky

Autor: SITA, 10. októbra 2014 15:44
ebola Inštitúcie EÚ zvažujú možnosti evakuácie občanov členských štátov z časti západnej Afriky postihnutej ebolou. Foto: archívne, SITA/AP
BRUSEL 10. októbra (WEBNOVINY) - Inštitúcie EÚ zvažujú možnosti evakuácie občanov členských štátov z časti západnej Afriky postihnutej epidémiou eboly ako aj "vojenské operácie na obnovenie bezpečnosti" v krízovej oblasti. Spravodajský portál EUobserver to v piatok uviedol s odvolaním sa na interný dokument Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorému sa na štvrtkovom stretnutí venovali veľvyslanci krajín EÚ v Bruseli.

Odozva členských štátov očakávania nesplnila

Úrad si podľa neho uvedomuje "bezprecedentnú povahu krízy" označovanej výrazom pandémia, no taktiež obmedzené doterajšie možnosti EÚ, ako reagovať, vzhľadom na "nepostačujúce operačno-finančné rámce". Inštitúcie dvadsaťosmičky údajne predložili návrhy na vytvorenie "koordinovaného mechanizmu" týkajúceho sa evakuácie nakazených zdravotníkov a prísunu humanitárnej pomoci, odozva jednotlivých členských štátov však "nesplnila v plnej miere očakávania".


Odporúčame:

Obete eboly ostávajú pohodené, pohrebné tímy štrajkujú

Manžela Španielky nakazenej ebolou dali do karantény

Španielsko hlási prvé nakazenie sa ebolou mimo Afriky

V Sierra Leone podľahlo ebole rekordné množstvo ľudí


EUobserver informuje, že spoločná diplomacia EÚ v súvislosti s ebolou vypracovala porovnanie "možných vojenských odoziev od najjednoduchších po najzložitejšie scenáre... vrátane evakuácie občanov EÚ a uskutočnenia vojenských operácií ako príspevku k udržaniu či obnoveniu bezpečného prostredia v danej oblasti".


Najviac je postihnutá Libéria

Portál pripomína, že v Libérii ako najhoršie postihnutej krajine momentálne pomáha v boji proti smrtiacemu ochoreniu najviac USA, zatiaľ čo Francúzsko sa zameriava na svoje bývalé kolónie - Guineu a Sierru Leone. Dvadsaťosmička sa chce teraz pokúsiť o "vysoko viditeľnú európsku odozvu", pričom príslušné návrhy by mali byť pripravené pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu naplánovanom na 20. októbra a summitom v Bruseli, ktorý sa koná o tri dni neskôr.

Podľa najnovšej štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie sa ebolou v západnej Afrike za posledné mesiace infikovalo už vyše 8000 ľudí, z ktorých takmer 3900 zomrelo.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy