Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Video: Hongkongská polícia tvrdo zaútočila na demonštrantov

Autor: SITA, 15. októbra 2014 14:57, aktualizované: 15. októbra 2014 16:58
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Polícia zakročila proti demonštrantom v Hongkongu tvrdo. Použila obušky, slzotvorný plyn i kopance. Foto: SITA/AP
HONGKONG 15. októbra (WEBNOVINY) – Hongkonská polícia zasiahla v noci z utorka na stredu proti demonštrantom, ktorí blokovali jeden z podchodov vedúci k sídlu vlády. Išlo o najnásilnejší policajný zásah od vypuknutia protestov pred vyše dvoma týždňami.

Obrazom: Proti demonštrantom v Hongkongu zasahovala polícia


Policajti zaútočili na demonštrantov obuškami a slzotvorným plynom, pričom najmenej 45 z nich zadržali. Polícia tiež strhla zátarasy vybudované demonštrantmi. Televízne zábery ukázali policajtov vlečúcich a kopajúcich do demonštrantov, čo vyvolalo veľké pobúrenie verejnosti.


Polícia sa zbláznila

"Hongkonská polícia sa dnes zbláznila a predviedla nám vlastný, súkromný trest," povedal demokratický poslanec Li Čuk-jan, podľa ktorého polícia zničila hodnoty a právny štát v Hongkongu.

Policajný hovorca Sreve Hui povedal, že policajtov, ktorí sa zúčastnili na zásahu, už dočasne postavili mimo službu a incident sa vyšetruje. Čínska vláda, pod ktorej správu Hongkong patrí, vydala v stredu doteraz najsilnejšie odsúdenie protestov, ktoré označila za nelegálne.

Video: Polícia zakročila proti demonštrantom obuškamiCameron chce podporiť práva obyvateľov Hongkongu

Premiér David Cameron v stredu povedal, že Británia by mala podporiť práva obyvateľov Hongkongu, bývalej britskej kolónie, po viac než dvoch týždňoch protestov. Podľa Camerona je dôležité, aby Hongkončania mohli užívať slobody a práva vytýčené v anglo-čínskej dohode, než Británia odovzdala Hongkong v roku 1997 späť Číne.

"Je dôležité, aby demokracia zahŕňala skutočné voľby," povedal Cameron, pričom podčiarkol dôležitosť, ktorú Británia pripisuje dohode. "Hovorí o právach a slobodách vrátane slova, tlače, zhromažďovania, združovania, cestovania, pohybu a samozrejme štrajku," podotkol britský premiér.

Jeho slová prichádzajú po tom, čo hongkonská polícia zasiahla v noci z utorka na stredu proti demonštrantom, ktorí blokovali jeden z podchodov vedúci k sídlu vlády.

Odporúčame aj:

Hongkonských demonštrantov sa pokúsil napadnúť dav odporcov

Hongkong čaká veľká demonštrácia, zvolali ju študentiDemonštranti žiadajú odstúpenie šéfa samosprávy

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vypukli koncom septembra a vyvolalo ich rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing požiadavky demonštrantov opakovane odmietol, na čo druhá strana vyzvala na jeho odstúpenie a pohrozila okupáciou vládnych budov. Čínske vedenie považuje požiadavky demonštrantov za neoprávnené a "odsúdené na neúspech"

V niektorých médiách sa medzitým začal objavovať výraz dáždniková revolúcia, keďže demonštranti používajú dáždniky aj na ochranu pred slzotvorným plynom. Ide pritom podľa nich o jednu z najväčších výziev pre čínske komunistické vedenie od potlačenia protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja pred 25 rokmi.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy