Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Video: Hongkongská polícia tvrdo zaútočila na demonštrantov

Autor: SITA, 15. októbra 2014 14:57, aktualizované: 15. októbra 2014 16:58
Tisícky ľudí v Hongkongu obkľúčili sídlo miestnej vlády Polícia zakročila proti demonštrantom v Hongkongu tvrdo. Použila obušky, slzotvorný plyn i kopance. Foto: SITA/AP
HONGKONG 15. októbra (WEBNOVINY) – Hongkonská polícia zasiahla v noci z utorka na stredu proti demonštrantom, ktorí blokovali jeden z podchodov vedúci k sídlu vlády. Išlo o najnásilnejší policajný zásah od vypuknutia protestov pred vyše dvoma týždňami.

Obrazom: Proti demonštrantom v Hongkongu zasahovala polícia


Policajti zaútočili na demonštrantov obuškami a slzotvorným plynom, pričom najmenej 45 z nich zadržali. Polícia tiež strhla zátarasy vybudované demonštrantmi. Televízne zábery ukázali policajtov vlečúcich a kopajúcich do demonštrantov, čo vyvolalo veľké pobúrenie verejnosti.


Polícia sa zbláznila

"Hongkonská polícia sa dnes zbláznila a predviedla nám vlastný, súkromný trest," povedal demokratický poslanec Li Čuk-jan, podľa ktorého polícia zničila hodnoty a právny štát v Hongkongu.

Policajný hovorca Sreve Hui povedal, že policajtov, ktorí sa zúčastnili na zásahu, už dočasne postavili mimo službu a incident sa vyšetruje. Čínska vláda, pod ktorej správu Hongkong patrí, vydala v stredu doteraz najsilnejšie odsúdenie protestov, ktoré označila za nelegálne.

Video: Polícia zakročila proti demonštrantom obuškamiCameron chce podporiť práva obyvateľov Hongkongu

Premiér David Cameron v stredu povedal, že Británia by mala podporiť práva obyvateľov Hongkongu, bývalej britskej kolónie, po viac než dvoch týždňoch protestov. Podľa Camerona je dôležité, aby Hongkončania mohli užívať slobody a práva vytýčené v anglo-čínskej dohode, než Británia odovzdala Hongkong v roku 1997 späť Číne.

"Je dôležité, aby demokracia zahŕňala skutočné voľby," povedal Cameron, pričom podčiarkol dôležitosť, ktorú Británia pripisuje dohode. "Hovorí o právach a slobodách vrátane slova, tlače, zhromažďovania, združovania, cestovania, pohybu a samozrejme štrajku," podotkol britský premiér.

Jeho slová prichádzajú po tom, čo hongkonská polícia zasiahla v noci z utorka na stredu proti demonštrantom, ktorí blokovali jeden z podchodov vedúci k sídlu vlády.

Odporúčame aj:

Hongkonských demonštrantov sa pokúsil napadnúť dav odporcov

Hongkong čaká veľká demonštrácia, zvolali ju študentiDemonštranti žiadajú odstúpenie šéfa samosprávy

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vypukli koncom septembra a vyvolalo ich rozhodnutie, na základe ktorého bude musieť kandidátov do prvých priamych volieb v Hongkongu naplánovaných na rok 2017 najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing požiadavky demonštrantov opakovane odmietol, na čo druhá strana vyzvala na jeho odstúpenie a pohrozila okupáciou vládnych budov. Čínske vedenie považuje požiadavky demonštrantov za neoprávnené a "odsúdené na neúspech"

V niektorých médiách sa medzitým začal objavovať výraz dáždniková revolúcia, keďže demonštranti používajú dáždniky aj na ochranu pred slzotvorným plynom. Ide pritom podľa nich o jednu z najväčších výziev pre čínske komunistické vedenie od potlačenia protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja pred 25 rokmi.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety