Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Štrajk nemeckých rušňovodičov ovplyvní aj vlaky zo Slovenska

Autor: SITA, 19. októbra 2014 09:16
Štrajk nemeckých rušňovodičov ovplyvní aj vlaky zo Slovenska Foto: SITA/AP
BERLÍN 19. októbra (WEBNOVINY) - Nemecké železnice ochromil štrajk rušňovodičov. V nedeľu už druhým dňom pokračuje protestná akcia, ktorá potrvá až do pondelka. Pocítia ho milióny pasažierov v celej krajine, ktorí budú musieť hľadať alternatívne spôsoby dopravy.

Podľa odhadov sa štrajk dotkol asi dvoch tretín diaľkových spojov a celkovo ho pocítili milióny Nemcov. Odborári od štátnej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn žiadajú päťpercentné navýšenie platov, tá im však sľubuje len nárast miezd na úrovni dvoch percent. Firma štrajk označila za "absolútne nezodpovedný".

Aktuálne vlakové spojenia sú k dispozícii na adrese Live-Auskunft auf m.bahn.de, v navigátore DB Navigator-App na stránke www.bahn.de/liveauskunft.


Štrajk ochromí aj medzinárodné vlaky

Štrajk však ovplyvní aj medzinárodnú osobnú vlakovú dopravu na Slovensku. Obmedzenia sa pravdepodobne dotknú aj šiestich medzinárodných vlakov EC 170/171 Hungaria, EC 177/378 Slovenská strela a EC 174/175 Jan Jesenius, ktoré jazdia cez naše územie.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje cestujúcich, aby v nasledujúcich dňoch pri plánovaní ciest do Nemecka venovali zvýšenú pozornosť informáciám o vlakovej doprave. Uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla riaditeľka Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová.

Obrazom: V Nemecku štrajkujú rušňovodiči


Vlaky v smer Praha – Dresden – Berlin pôjdu len po stanicu Dresden Hbf. Naopak, vlaky v smer Berlin – Dresden – Praha budú vychádzať zo železničnej stanice Dresden Hbf.


Odborári odmietli rast platov o dve percentá

Zväz GDL (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer - Odborový zväz nemeckých rušňovodičov) chce dosiahnuť, aby štátna železničná spoločnosť Deutsche Bahn zamestnancom zvýšila platy o päť percent.

Strojvodcovia štrajkovali aj v stredu, a to už druhýkrát za tento týždeň, čím spôsobili kolaps železničnej dopravy prakticky v celej krajine. Nemci tak na presuny museli použiť autobusy, autá a lietadlá. Štrajk sa dotkol dvoch tretín regionálnych spojov rovnako ako niektorých prímestských.

Deutsche Bahn už navrhla podmienečné zvýšenie platov rušňovodičov o dve percentá, čo však odborári odmietli. Okrem zlepšenia podmienok pre strojvodcov chcú odborári získať aj mandát na vyjednávanie v mene ďalších železničiarov, čo vedenie podniku taktiež odmieta.

Štrajk nemeckých rušňovodičov ovplyvní aj vlaky zo Slovenska Foto: SITA/AP


Štrajk nemeckých rušňovodičov ovplyvní aj vlaky zo Slovenska Foto: SITA/AP


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety