Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Za nezávislosť Katalánska hlasovali milióny ľudí

Autor: SITA, 10. novembra 2014 08:36, aktualizované: 10. novembra 2014 16:57
katalansko Foto: ilustračné, SITA/AP
BARCELONA 10. novembra (WEBNOVINY) - Nedeľňajšie symbolické referendum o nezávislosti španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko využili vyše dva milióny voličov, z ktorých približne 1,6 milióna hlasovalo v prospech odtrhnutia od zvyšku krajiny.

Odporúčame aj:

Katalánci hlasujú o nezávislosti, Madrid s tým nesúhlasíVýsledky zverejnili v pondelok nadránom po zrátaní 88 percent hlasov z volebných miestností, kde regionálna vláda pre odpor zo strany Madridu nasadila 40-tisíc dobrovoľníkov. Oficiálne referendum ako aj takzvané poradné hlasovanie plánované v danom termíne zakázal španielsky ústavný súd, zatiaľ čo centrálna vláda varovala Barcelonu pred financovaním iniciatívy z verejných prostriedkov.

Obrazom: Referendum o nezávislosti Katalánska a oslava jeho výsledkov

Volebné právo má okolo 5,4 milióna Kataláncov, čo znamená, že veľká časť hlasovať neprišla. Medzi účastníkmi nechýbal najvyšší predstaviteľ regiónu Artur Mas, ktorý po vhodení lístka do urny v jednej z barcelonských škôl ocenil, že tak mohol urobiť napriek "nesmiernym prekážkam".

Prieskumy z posledných rokov dokazujú, že väčšina obyvateľov 7,5-miliónového Katalánska si želá oficiálne hlasovanie, pričom podporu nezávislosti doteraz vyjadrovala zhruba polovica opýtaných

katalansko Foto: ilustračné, SITA/APLíder požiadal svet o pomoc presvedčiť Španielsko

Predseda vlády španielskeho regiónu Katalánsko Artur Mas vyzval svet na pomoc v záujme získania súhlasu od vlády v Madride na usporiadanie riadneho referenda o nezávislosti autonómneho územia od zvyšku krajiny. Mas po nedeľňajšom symbolickom hlasovaní skonštatoval, že Katalánci majú nárok na "zákonné a záväzné referendum" a to je podľa jeho slov "to, čo sa pokúsime urobiť".

Ako však podotkol, "potrebujeme pomoc sveta, aby presvedčil španielske úrady, že Katalánsko si zaslúži referendum o rozhodnutí sa o svojej budúcnosti". V tomto záujme chce Barcelona státisíce podpisov zozbieraných počas nedeľňajšieho hlasovania poslať OSN a Európskej komisii.

Referendum v KatalánskuCameron podporuje jednotné Španielsko

Británia si želá, aby Španielsko zostalo jednotné a akékoľvek referendum o nezávislosti 7,5-miliónového Katalánska by malo byť uskutočnené v rámci patričného ústavného rámca, povedal v pondelok britský premiér David Cameron.

Hnutie za osamostatnenie Katalánska zosilnelo po hlasovaní Škótov v septembrovom referende, ktoré sa však, na radosť Camerona, skončilo odmietnutím odtrhnutia sa Škótska od Spojeného kráľovstva.

"Británia je priateľ a veľký spojenec Španielska...želáme si, aby ostalo jednotné, aby všetci zostali spolu," odpovedal Cameron obchodným lídrom na konferencii v Londýne na otázku, čo by odporučil Španielom po jeho skúsenosti so škótskym referendom. "Referendum by sa malo konať v rámci ústavného rámca, a nie mimo neho," povedal Cameron.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety