Europarlament schválil asociačnú dohodu s Moldavskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia
Foto: Thinkstock

BRUSEL 13. novembra (WEBNOVINY) – Európsky parlament 535 hlasmi za a 94 hlasmi proti (44 sa zdržali) schválil vo štvrtok v Bruseli asociačnú dohodu medzi EÚ a Moldavskou republikou, ktorej súčasťou je prehĺbená a komplexná dohoda o zóne voľného obchodu (DCFTA).

Asociačná dohoda sa vzťahuje aj na Podnestersko

V samostatnom uznesení poslanci zdôraznili, že podpis asociačnej dohody z 27. júna ako aj jej ratifikácia „nepredstavujú konečný cieľ vo vzťahoch medzi EÚ a Moldavskou republikou“.

Asociačná dohoda sa vzťahuje na „celé medzinárodne uznané územie Moldavskej republiky“ a jej účinky sa musia vzťahovať aj na Podnestersko, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou Moldavska, zdôraznili poslanci.

Parlament zároveň požaduje, aby EÚ zohrávala väčšiu úlohu v snahe o efektívne vyriešenie podnesterskej otázky medzi Kišiňovom a Tiraspolom.

Únia vyzvala Rusko, aby rešpektovalo územnú celistvosť Moldavska

Poslanci v uznesení zdôraznili, že úloha, ktorú zohráva Rusko v pokračujúcej kríze na Ukrajine, zmenila geopolitické usporiadanie a ovplyvnila aj vzťahy medzi EÚ a Moldavskom. Parlament v tejto súvislosti vyzval Ruskú federáciu, aby v plnej miere rešpektovala územnú celistvosť Moldavskej republiky a jej európsku voľbu.

Poslanci zároveň odsúdili využívanie obchodu zo strany Ruska ako nástroja na destabilizáciu regiónu a podporili iniciatívy na zmiernenie následkov ruského embarga na dovoz moldavských výrobkov.

Asociačná dohoda bude plne právne účinná až po jej ratifikácii národnými parlamentmi všetkých 28 členských štátov EÚ. Časť asociačnej dohody, vrátane prehĺbenej a komplexnej dohody o zóne voľného obchodu (DCFTA), sa však predbežne vykonáva už od 1. septembra 2014. Moldavsko ratifikovalo asociačnú dohodu 2. júla 2014.

Komisár Hahn privítal schválenie asociačnej dohody s Moldavskom

Eurokomisár pre susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn privítal schválenie asociačnej dohody. Hahn povedal, že obyvatelia Moldavska smerujú k získaniu stability a tých istých slobôd, aké majú ostatné krajiny Únie, čo nie je samozrejmosťou v Európe.

„Želajú si priblížiť sa k EÚ a úsilie obyvateľov Moldavskej republiky nám pripomína, čo Únia dosiahla v posledných desaťročiach: užívame si demokraciu, právo zákona, prosperitu, mier a absenciu ohrozenia našej suverenity.“

Hahn tiež zdôraznil historickú dôležitosť nadchádzajúcich parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v Moldavsku 30. novembra. „Uskutočnenie slobodných a spravodlivých parlamentných volieb je hlavnou udalosťou v demokratickom živote krajiny,“ povedal Hahn a zdôraznil, že EÚ očakáva, že nové moldavské orgány po voľbách uskutočnia potrebné reformy najmä súdneho systému pri efektívnom boji s korupciou, no aj pri všeobecnej modernizácii krajiny na zvýšenie jej ekonomického potenciálu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Johannes Hahn