Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Islamský štát sa dopúšťa vojnových zločinov, tvrdí OSN

Autor: SITA, 14. novembra 2014 16:29, aktualizované: 14. novembra 2014 22:21
Islamský štát Foto: ilustračné, SITA/AP
ŽENEVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Velitelia militantno-extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) sú podľa vyšetrovateľov OSN zodpovední za vojnové zločiny, ktoré na ovládaných územiach v severovýchodnej Sýrii páchajú v "masovom rozsahu".

Nezávislí experti v piatkovej správe poukazujú okrem iného na rozšírené zabíjanie civilistov a vojnových zajatcov, ktorých radikálni islamisti popravujú odrezaním hlavy, ukameňovaním alebo zastrelením. Svetovým mocnostiam odkazujú, aby zaistili postavenie zodpovedných veliteľov pred Medzinárodný trestný súd.

Odporúčame aj:

Islamský štát zavedie vlastnú menu, tvrdí Financial Times

Britom bojujúcim s islamistami znemožnia návrat do vlasti

Líder Islamského štátu chce expandovať aj do Saudskej Arábie

Kurdi hlásia úspech, džihádistom blokujú zásobovaciu trasu

Francúzi odsúdili prvého džihádistu, vrátil sa zo SýrieSkupina vychádza z výpovedí vyše 300 mužov, žien a detí, ktorí sú obyvateľmi alebo utečencami zo severozápadnej Sýrie vrátane najväčšieho mesta krajiny Halab.

"Hromadným zabíjaním zajatých bojovníkov a civilistov po vojenských útokoch sa členovia ISIS (anglická skratka Islamský štát v Iraku a Sýrii) dopustili nehoráznych porušení záväzného medzinárodného humanitárneho práva a vojnového zločinu vraždy masového rozsahu," uvádza sa v zverejnenej 20-stranovej správe. "Velitelia ISIS (takto) konali zámerne... a sú individuálne trestne zodpovední."

Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.Vyšetrovatelia ďalej tvrdia, že vodca skupiny Abú Bakr al-Bagdádí v nej má "absolútnu moc". Koalícia na čele s USA od konca septembra uskutočňuje nálety proti IŠ v Sýrii, na čo sa bojovníci údajne začali "rozmiestňovať do civilných domov a statkov". Autori správy v tejto súvislosti zaznamenali aj civilné obete náletov, ich počet však neuvádzajú.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy