Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Islamský štát sa dopúšťa vojnových zločinov, tvrdí OSN

Autor: SITA, 14. novembra 2014 16:29, aktualizované: 14. novembra 2014 22:21
Islamský štát Foto: ilustračné, SITA/AP
ŽENEVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Velitelia militantno-extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) sú podľa vyšetrovateľov OSN zodpovední za vojnové zločiny, ktoré na ovládaných územiach v severovýchodnej Sýrii páchajú v "masovom rozsahu".

Nezávislí experti v piatkovej správe poukazujú okrem iného na rozšírené zabíjanie civilistov a vojnových zajatcov, ktorých radikálni islamisti popravujú odrezaním hlavy, ukameňovaním alebo zastrelením. Svetovým mocnostiam odkazujú, aby zaistili postavenie zodpovedných veliteľov pred Medzinárodný trestný súd.

Odporúčame aj:

Islamský štát zavedie vlastnú menu, tvrdí Financial Times

Britom bojujúcim s islamistami znemožnia návrat do vlasti

Líder Islamského štátu chce expandovať aj do Saudskej Arábie

Kurdi hlásia úspech, džihádistom blokujú zásobovaciu trasu

Francúzi odsúdili prvého džihádistu, vrátil sa zo SýrieSkupina vychádza z výpovedí vyše 300 mužov, žien a detí, ktorí sú obyvateľmi alebo utečencami zo severozápadnej Sýrie vrátane najväčšieho mesta krajiny Halab.

"Hromadným zabíjaním zajatých bojovníkov a civilistov po vojenských útokoch sa členovia ISIS (anglická skratka Islamský štát v Iraku a Sýrii) dopustili nehoráznych porušení záväzného medzinárodného humanitárneho práva a vojnového zločinu vraždy masového rozsahu," uvádza sa v zverejnenej 20-stranovej správe. "Velitelia ISIS (takto) konali zámerne... a sú individuálne trestne zodpovední."

Všetko o Islamskom štáte nájdete TU.Vyšetrovatelia ďalej tvrdia, že vodca skupiny Abú Bakr al-Bagdádí v nej má "absolútnu moc". Koalícia na čele s USA od konca septembra uskutočňuje nálety proti IŠ v Sýrii, na čo sa bojovníci údajne začali "rozmiestňovať do civilných domov a statkov". Autori správy v tejto súvislosti zaznamenali aj civilné obete náletov, ich počet však neuvádzajú.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety