Bývalý poľský premiér Tusk sa ujme postu europrezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Tusk
Donald Tusk Foto: SITA/AP

BRUSEL 1. decembra (WEBNOVINY) – Donald Tusk sa v pondelok stane novým stálym predsedom Európskej rady.

Dnes už bývalý poľský premiér, ktorého do prestížnej funkcie zvolili lídri členských krajín na augustovom mimoriadnom summite, sa tak stane nástupcom belgického expremiéra Hermana Von Rompuya. Ten na poste končí po piatich rokoch.

Tusk krátko po svojom zvolení prisľúbil zlepšenie svojej angličtiny, s ktorou má problémy. V polovici novembra avizoval, že prvý summit pod jeho vedením sa bude zaoberať najmä riešením situácie na Ukrajine.

Tusk pôsobil na čele poľskej vlády sedem rokov. S jeho nomináciou na post stáleho predsedu, ktorý riadi summity EÚ, prišiel ako prvý britský premiér David Cameron. Poľského lídra sa nakoniec napriek počiatočnému odporu podarilo presvedčiť, aby prevzal štafetu po nevýraznom Rompuyovi.

Bude vôbec prvým človekom v čele Únie z krajín niekdajšieho východného bloku. Vo vedení bloku tak doplní novú šéfku diplomacie Únie Federicu Mogheriniovú a nového predsedu EK Jeana-Clauda Junckera.

Zapájal sa do disidentských akcií

Donald Franciszek Tusk má 57 rokov a narodil sa v severopoľskom prístavnom meste Gdansk, rodisku protikomunistického hnutia Solidarita. Začiatkom 80. rokov úspešne ukončil štúdiá na Gdanskej univerzite v odbore história. Ešte počas svojich študentských čias sa stal členom Solidarity vedenej neskorším poľským prezidentom a laureátom Nobelovej ceny mieru Lechom Walesom.

Do pádu komunizmu sa aktívne zapájal do disidentských akcií a pôsobil ako novinár, pre svoje aktivity sa však nemohol zamestnať v štátnej sfére. Po páde komunizmu sformoval liberálnu stranu a v roku 1991 sa stal poslancom poľského parlamentu, no v predčasných voľbách o dva roky neskôr jeho strana prepadla. Tusk si to vynahradil v roku 1997, keď sa po voľbách stal členom hornej komory parlamentu a následne jej podpredsedom.

Tusk sa stal premiérom Poľska v roku 2007

V roku 2001 spoluzaložil Občiansku platformu (PO) a jeho strana sa stala najsilnejšou opozičnou silou v dolnej komore, ktorej sa stal podpredsedom. O dva roky neskôr sa Tusk dostal do čela PO a v roku 2005 ho strana vybrala za kandidáta na post prezidenta. V druhom kole hlasovania ho však porazil Lech Kaczynski, ktorý neskôr tragicky prišiel o život.

Po voľbách v tom istom roku sa k moci dostalo aj Lechovo dvojča Jaroslaw, ktorého Právo a Spravodlivosť (PiS) porazilo Tuskovu Občiansku platformu. Kaczynského nestabilná vláda však po dvoch rokoch padla a voľby v roku 2007 jasne vyhrala PO. Tusk sa tak stal prvýkrát poľským premiérom. Svoju líderskú pozíciu na poľskej politickej scéne potvrdila Tuskova strana aj vo voľbách v roku 2011.

Tuskov kabinet prekonal škandál s odpočúvaniami

Tusk počas svojho pôsobenia na čele krajiny zlepšil vzťahy s Ruskom a Nemeckom, ktoré naštrbil jeho predchodca, konzervatívec Kaczynski. Jeho prvé funkčné obdobie však bolo poznačené hádkami s jeho bratom Lechom, s ktorým sa nevedeli dohodnúť napríklad ani na tom, kto bude chodiť na summity lídrov EÚ. Napätie vystupňoval ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy, ktorú Kaczynski nakoniec pod nátlakom podpísal ako predposledný prezident v EÚ.

Jeho druhá vláda dvakrát za tri roky fungovania požiadala parlament o dôveru a získala ju. Tusk však funkcie zbavil viacerých vplyvných ministrov. Jeho kabinet prekonal aj júnový škandál so zverejnenými odpočúvaniami, v ktorých sa hovorilo o citlivých témach. Jeho vláda však stále otáľa s prijatím eura a v tejto súvislosti sa objavilo už viacero termínov a spôsobov prijatia spoločnej európskej meny.

Donald Tusk, zástanca voľného trhu, liberálnych hodnôt a silnej euroatlantickej integrácie, je ženatý a má dve deti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David CameronDonald TuskHerman Van RompuyLech Kaczynski
Firmy a inštitúcie Európska rada