Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oldrich

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Grécky premiér sa ohradil voči protiruskému vyhláseniu Únie

Autor: SITA, 28. januára 2015 15:56
Dokument označený za stanovisko lídrov členských štátov Európskej únie podľa nového gréckeho ministra vznikol bez konzultácie s Aténami.
Foto: ilustračné, SITA/AP
ATÉNY 28. januára (WEBNOVINY) - Nový grécky premiér Aléxis Tsípras v utorok vyjadril pohoršenie nad vyhlásením, ktoré vydala Európska rada tesne pred vymenovaním jeho vlády a naznačuje možné rozšírenie sankcií voči Rusku v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Dokument označený za stanovisko lídrov členských štátov EÚ totiž podľa neho vznikol bez konzultácie s Aténami, čo je v rozpore s predpísaným postupom. Nová grécka vláda pod vedením radikálnej ľavice preto nemôže s obsahom súhlasiť, zdôraznil Tsípras.

Podľa portálu EUobserver premiér svoju nevôľu vyjadril v telefonáte s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Federicou Mogheriniovou. V správe sa taktiež uvádza, že znenie vyhlásenia v pondelok večer navrhol stály predseda Európskej rady Donald Tusk známy kritickým postojom voči Rusku. Jeho spolupracovníci pritom tvrdia, že telefonoval priamo s Tsíprasom a grécka strana nemala žiadne výhrady.


Gréci sa nevzdajú zvrchovanosti

Krátke vyhlásenie s pondelňajším dátumom vyjadruje znepokojenie lídrov EÚ nad "zhoršujúcou sa bezpečnostnou a humanitárnou situáciou na východe Ukrajiny" a odsudzuje usmrtenie civilistov počas "nerozlišujúceho ostreľovania ukrajinského mesta Mariupoľ z 24. januára".

Dokument ďalej poukazuje na "dôkazy o pokračujúcej a rastúcej podpore poskytovanej separatistom z Ruska, čo podčiarkuje jeho zodpovednosť" a deklaruje "pripravenosť podniknúť ďalšie kroky, ak to bude potrebné".

Nový grécky minister zahraničných vecí Níkos Kotziás vyhlásil, že Gréci sa zapájajú do "tvrdých rokovaní" o možnosti uvalenia čerstvých sankcií na Rusko. Niektoré krajiny však podľa neho "porušili pravidlá EÚ a snažili sa ich postaviť pred hotovú vec ešte pred tým, ako nová vláda zložila prísahu".

"Ktokoľvek sa domnieva, že Gréci sa pre svoje zadlženie vzdajú zvrchovanosti a aktívneho prispievania k európskej politike, je na omyle," povedal počas preberania úradu po predchodcovi Evángelosovi Venizélosovi.


Tsípras vyhlásil právo na radikálne zmeny

Tsípras v stredu vyhlásil pred členmi svojho kabinetu, že výsledky nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách im dávajú mandát na radikálne zmeny, ktorými obnovia zvrchovanosť Grécka, na druhej strane však prisľúbil zodpovedné vyjednávanie s medzinárodnými veriteľmi.

Tsíprasova Koalícia radikálnej ľavice SYRIZA voľby vyhrala so ziskom 36,3 percenta hlasov, k obsadeniu väčšiny v 300-člennom parlamente jej však chýbajú dve kreslá. Vládnu koalíciu vytvorila s protiprisťahovaleckou národnokonzervatívnou stranou Nezávislí Gréci (ANEL).

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy