Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Grécky premiér sa ohradil voči protiruskému vyhláseniu Únie

Autor: SITA, 28. januára 2015 15:56
Dokument označený za stanovisko lídrov členských štátov Európskej únie podľa nového gréckeho ministra vznikol bez konzultácie s Aténami.
Foto: ilustračné, SITA/AP
ATÉNY 28. januára (WEBNOVINY) - Nový grécky premiér Aléxis Tsípras v utorok vyjadril pohoršenie nad vyhlásením, ktoré vydala Európska rada tesne pred vymenovaním jeho vlády a naznačuje možné rozšírenie sankcií voči Rusku v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Dokument označený za stanovisko lídrov členských štátov EÚ totiž podľa neho vznikol bez konzultácie s Aténami, čo je v rozpore s predpísaným postupom. Nová grécka vláda pod vedením radikálnej ľavice preto nemôže s obsahom súhlasiť, zdôraznil Tsípras.

Podľa portálu EUobserver premiér svoju nevôľu vyjadril v telefonáte s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Federicou Mogheriniovou. V správe sa taktiež uvádza, že znenie vyhlásenia v pondelok večer navrhol stály predseda Európskej rady Donald Tusk známy kritickým postojom voči Rusku. Jeho spolupracovníci pritom tvrdia, že telefonoval priamo s Tsíprasom a grécka strana nemala žiadne výhrady.


Gréci sa nevzdajú zvrchovanosti

Krátke vyhlásenie s pondelňajším dátumom vyjadruje znepokojenie lídrov EÚ nad "zhoršujúcou sa bezpečnostnou a humanitárnou situáciou na východe Ukrajiny" a odsudzuje usmrtenie civilistov počas "nerozlišujúceho ostreľovania ukrajinského mesta Mariupoľ z 24. januára".

Dokument ďalej poukazuje na "dôkazy o pokračujúcej a rastúcej podpore poskytovanej separatistom z Ruska, čo podčiarkuje jeho zodpovednosť" a deklaruje "pripravenosť podniknúť ďalšie kroky, ak to bude potrebné".

Nový grécky minister zahraničných vecí Níkos Kotziás vyhlásil, že Gréci sa zapájajú do "tvrdých rokovaní" o možnosti uvalenia čerstvých sankcií na Rusko. Niektoré krajiny však podľa neho "porušili pravidlá EÚ a snažili sa ich postaviť pred hotovú vec ešte pred tým, ako nová vláda zložila prísahu".

"Ktokoľvek sa domnieva, že Gréci sa pre svoje zadlženie vzdajú zvrchovanosti a aktívneho prispievania k európskej politike, je na omyle," povedal počas preberania úradu po predchodcovi Evángelosovi Venizélosovi.


Tsípras vyhlásil právo na radikálne zmeny

Tsípras v stredu vyhlásil pred členmi svojho kabinetu, že výsledky nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách im dávajú mandát na radikálne zmeny, ktorými obnovia zvrchovanosť Grécka, na druhej strane však prisľúbil zodpovedné vyjednávanie s medzinárodnými veriteľmi.

Tsíprasova Koalícia radikálnej ľavice SYRIZA voľby vyhrala so ziskom 36,3 percenta hlasov, k obsadeniu väčšiny v 300-člennom parlamente jej však chýbajú dve kreslá. Vládnu koalíciu vytvorila s protiprisťahovaleckou národnokonzervatívnou stranou Nezávislí Gréci (ANEL).

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety