Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Miloš Zeman si s Putinom v Moskve navzájom lichotili

Autor: SITA, 10. mája 2015 07:00, aktualizované: 10. mája 2015 12:59
Český prezident Miloš Zeman vyjadril na stretnutí so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom presvedčenie, že sankcie uvalené dvadsaťosmičkou na Rusko sú len krátkodobé.
Ruský prezident Vladimir Putin sa s jeho českým náprotivkom Milošom Zemanom stretol ako s jediným spomedzi lídrov Európskej únie. Moskva, 9. máj, 2015. Foto: SITA/AP
MOSKVA/PRAHA 10. mája (WEBNOVINY) - Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu privítal v Kremli českého náprotivka Miloša Zemana, s ktorým sa bilaterálne stretol v rámci osláv 70. výročia porážky nacistického Nemecka ako s jediným spomedzi lídrov EÚ.

Obrazom: Rusi oslávili výročie konca vojny veľkolepo


Potvrdili tak dobré vzájomné vzťahy v období, keď si väčšina európskych partnerov udržiava od Moskvy odstup v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Na stretnutí vyjadril presvedčenie, že sankcie uvalené dvadsaťosmičkou na Rusko za pričlenenie Krymu a podporovanie východoukrajinských separatistov sú len "krátkodobé", a pripomenul, že proti nim "verejne protestoval".

Odporúčame:

Fico položil v Moskve veniec k pamätníku neznámeho vojaka

Obrazom: Pred 70 rokmi skončila vojna, svet nezabudol

Poľsko opustilo sovietsky zvyk, koniec vojny slávi už ôsmeho

Obrazom: Slovenskí politici si pripomenuli koniec vojny

Kiska zapaľoval sviečky padlým vojakom, vyzval aj občanov
Putin ohodnotil Zemana

Zeman už dávnejšie označil sankcie za nezmyselné a spochybnil tvrdenia NATO a západných vlád, že do bojov na východe Ukrajiny sa zapájajú ruskí vojaci.

"Pán prezident, vy viete, že my sme toto ochladzovanie vzťahov s Európou nezačali. Dúfam však, že vďaka takým politikom, ako ste vy, ich budeme môcť obnoviť nielen do predošlého stavu, ale posunúť ich vpred," povedal Zemanovi ruský líder.

Obrazom: Pred 70 rokmi sa v Európe skončila druhá svetová vojna


Postoj českého prezidenta podľa jeho spojencov vychádza z úprimného presvedčenia, že izolovanie Moskvy je kontraproduktívne a obchodné vzťahy s Ruskom sú životne dôležité pre českú ekonomiku. Hlavné slovo v českej zahraničnej politike však nemá prezident, ale vláda, ktorá sa v prístupe k Rusku dôsledne pridržiava línie EÚ.


Fico a Zeman sa vojenskej prehliadke vyhli

Na oslavy 70. výročia porážky nacistov prišli do Moskvy desiatky zahraničných lídrov, väčšina predstaviteľov krajín EÚ však podujatia bojkotuje v súvislosti s ruskou anexiou Krymu a separatistickým konfliktom na východe Ukrajiny.

Výnimku tvorili grécky premiér Aléxis Tsípras, český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico, zatiaľ čo Francúzsko zastupoval minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Zeman s Ficom sa rozhodli nezúčastniť na dopoludňajšej vojenskej prehliadke, ktorá tvorila jeden z hlavných bodov programu osláv, a namiesto nej sa zišli na bilaterálnom rokovaní, kde podľa slovenského premiéra hovorili o projekte prepojenia Váhu s riekou Morava.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety