Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Arnold

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vraha Dahlgrena môžu súdiť v ČR, v USA mu zamietli sťažnosť

Autor: SITA, 25. augusta 2015 22:15
Američan obvinený zo štvornásobnej vraždy, ktorej sa mal dopustiť 22. mája 2013 v Brne-Ivanoviciach, však ešte nevyčerpal všetky svoje právne možnosti, prípad tak stále nie je na konci.
brno, american, vrazda Američan Kevin Dahlgren je obvinený zo štvornásobnej vraždy, ktorej sa mal dopustiť v Českej republike. Foto: archívne, Policie ČR
WASHINGTON/PRAHA 25. augusta (WEBNOVINY) - Americký odvolací súd zamietol v utorok sťažnosť Kevina Dahlgrena proti jeho vydaniu do Českej republiky. Keďže však muž, ktorý je podozrivý zo štvornásobnej brutálnej vraždy v Brne-Ivanoviciach z 22. mája 2013, nevyčerpal všetky právne možnosti, prípad ešte stále nie je na konci. Informáciu priniesol internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí ČR Michaelu Lagronovú a Irenu Valentovú.

Americká justícia v utorok v rozpore s právnym názorom Dahlgrena a jeho obhajoby rozhodla, že do ČR môže byť vydaný bez toho, aby sa čakalo na verdikt ďalších súdov o legálnosti jeho väzby. Posledné slovo pri vydaní amerického občana na trestné stíhanie do zahraničia má rezort zahraničných vecí vo Washingtone. Federálny súd vo Virgínii už 12. septembra 2013 rozhodol, že podmienky pre vydanie občana USA Kevina Dahlgrena do Českej republiky boli splnené, i keď Spojené štáty svojich občanov vydávajú na trestné stíhanie do zahraničia iba zriedkavo.

Aj keď prokuratúra vníma dôkazy českých vyšetrovateľov o Dahlgrenovej vine ako presvedčivé, samotný Američan vinu popiera tvrdiac, že po náleze mŕtvych tiel ho pochytila panika a preto z obáv pred prenasledovaním odletel do vlasti. Proti tejto verzii však stoja výpovede svedkov i stopy krvi obetí na Američanovom odeve pri návrate do USA, krátko po ktorom bol zadržaný.

Dahlgren mal v ČR, kde sa živil ako učiteľ angličtiny, pripraviť o život sesternicu, jej manžela a ich dvoch synov - rodinu, u ktorej býval. O motíve jeho činu panujú iba dohady. Ak by Spojené štáty podozrivého zo štvornásobného hrdelného zločinu napokon nevydali, bol by prepustený na slobodu, pretože v USA sa nemôže zodpovedať za činy spáchané v inej krajine. V ČR by v takom prípade bol zrejme súdený v neprítomnosti.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy