Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Dušan

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V nákladiaku so slovenskými nápismi našli mŕtvych utečencov

Autor: SITA, Webnoviny.sk, 27. augusta 2015 13:49, aktualizované: 27. augusta 2015 21:21
Na diaľnici pri Parndorfe našli v nákladnom aute so slovenskými nápismi desiatky mŕtvych migrantov. Spoločnosť HYZA uviedla, že auto jej už nepatrilo. Odpredali ho spoločne s ďalšími dvadsiatimi vozidlami v rokoch 2013 až 2014 a nový majiteľ neodstránil branding spoločnosti na vozidle.
V nákladiaku so slovenskými nápismi našli desiatky mŕtvych utečencov Nákladné auto, v ktorom na rakúskej diaľnici A4 našli mŕtvych utečencov. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Rakúska polícia našla na diaľnici v odstavenom nákladnom aute desiatky mŕtvych utečencov. Nákladné auto malo na sebe slovenské nápisy a logo spoločnosti HYZA.

VŠETKO O UTEČENCOCH
Auto malo maďarské značky

Riaditeľ tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík pre agentúru SITA uviedol, že auto malo maďarské značky. "Pri objasňovaní tejto udalosti je slovenská polícia pripravená v prípade potreby poskytnúť rakúskym kolegom súčinnosť a spoluprácu," povedal hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.

Ochotu spolupracovať s rakúskymi orgánmi pri vyšetrovaní prípadu deklarovalo aj ministerstvo vnútra. "Práve tvrdý boj proti pašerákom a skupinám, ktorí neraz zneužívajú bezvýchodiskovú situáciu utečencov, je jediným riešením tejto krízy. Len tak môžeme zabrániť utrpeniu, ktorému sú títo ľudia neraz vystavovaní," uvádza sa v stanovisku rezortu.

Obrazom: Odstavené nákladné auto našli na diaľnici A4


Podľa informácií denníka bolo vozidlo patriace prevádzačom už dlhšie odstavené na úseku diaľnice A4 pri obci Parndorf na území spolkovej krajiny Burgenland, približne 20 kilometrov juhozápadne od Bratislavy.

Políciu na miesto privolali pracovníci diaľničnej správy, ktorým sa nákladné auto v odstavnom pruhu zdalo byť nápadné. Rakúske ministerstvo vnútra potvrdilo, že vo vozidle sa nachádzalo 20 až 50 mŕtvych osôb. Predpokladá sa, že utečenci sa zadusili.

Odporúčame:

Laco Oravec: Vláda hrá s utečencami iba alibistické divadlo

NATO nebude riešiť utečencov, Babiš chce zavrieť Schengen
Vozidlá HYZA sú monitorované a všetky boli na Slovensku

Spoločnosť HYZA vyjadrila hlbokú ľútosť a uviedla, že jej zamestnanci nemajú s uvedenou tragédiou nič spoločné. "Všetky vozidlá spoločnosti HYZA a.s. sú monitorované GPS systémom a sú na území Slovenskej republiky, " uvádza sa v stanovisku zverejnenom na internetovej stránke spoločnosti.

Podľa HYZA auto s maďarskými ŠPZ-kami použité na trestnú činnosť bolo vyradené z majetku spoločnosti a následne odpredané v rokoch 2013 až 2014, kedy bolo odpredaných ďalších 20 áut siedmim súkromným spoločnostiam v rámci Slovenskej republiky a nový vlastník neodstránil branding spoločnosti na vozidle a auto ďalej predaj do Maďarska spoločnosti Mastermobiker KFT.

Inkriminované vozidlo označené logom spoločnosti HYZA a slovenskými nápismi zaregistroval podľa informácií internetového vydania maďarského týždenníka HVG, ktoré sa odvoláva na policajné zdroje, rumunský občan v maďarskom Kecskeméte.

Táto skutočnosť potvrdzuje úvahy, že na úseku diaľnice A4 pri rakúskom Parndorfe sa našli obete organizovaného prevádzačstva, povedal vo štvrtok v Budapešti minister riadiaci úrad vlády János Lázár. Podľa jeho slov sa rakúske orgány už v tejto záležitosti spojili s maďarskými partnermi.

V nákladiaku so slovenskými nápismi našli desiatky mŕtvych utečencov Políciu na miesto privolali pracovníci diaľničnej správy, ktorým sa nákladné auto v odstavnom pruhu zdalo byť nápadné. Foto: SITA/APVodič je na úteku, auto prišlo do Rakúska z Budapešti

Vodič nákladného auta je podľa rakúskej televízie ORF stále na úteku. Ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová na jeho dolapenie nariadila prísnejšie kontroly v medzinárodných vlakoch a v pohraničnej oblasti, pričom úmrtie utečencov označila za veľkú tragédiu.

V súvislosti s identitou vodiča prichádzajú z hlavných miest Rakúska, Maďarska a Rumunska rozporuplné informácie. Rakúske a maďarské zdroje informovali, že vodičom vozidla mal byť podľa doterajších poznatkov občan Rumunska. Rumunská tlačová agentúra Agerpress priniesla však stanovisko tamojšieho rezortu zahraničných vecí, podľa ktorého doterajšie informácie, ktoré majú k dispozícii v Bukurešti, naznačujú, že žiadny rumunský občan nie je zapletený do tohto prípadu.

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí súčasne poprelo informáciu oficiálnych maďarských zdrojov, podľa ktorých muž, ktorý registroval chladiarenské vozidlo kedysi patriace slovenskej firme v maďarskom Kecskeméte, bol Rumun. Rakúska polícia prisľúbila na podvečernej mimoriadnej tlačovej konferencii, že viac informácií o doterajších poznatkoch dúfa poskytnúť na ďalšej tlačovej konferencii, ktorá sa uskutoční v piatok predpoludním.


Vozidlo odišlo z Budapešti

Na mimoriadnej tlačovej konferencii v Eisenstadte riaditeľ burgenlandskej krajinskej polície Hans Peter taktiež oznámil, že rakúska polícia má už vďaka pomoci kolegov zo susedných krajín aj prvé informácie o možnej totožnosti desiatok mŕtvych.

Podľa jeho slov sa podarilo zistiť, že vozidlo odišlo z Budapešti, respektíve jej okolia v stredu v skorých ranných hodinách a do Rakúska sa dostalo v nočných hodinách cez cestný hraničný priechod Hegyeshalom-Nickelsdorf (neďaleko Bratislavy).

Vozidlo s mŕtvymi utečencami odtiahli medzičasom na niekdajšie pracovisko veterinárov v Nickelsdorfe, kde sú dané predpoklady pre postupné vyloženie obetí. Tento proces by mal byť ukončený do piatka, odznelo pri tejto príležitosti. Následne telá prepravia na súdnu medicínu vo Viedni.Doterajšie poznatky z obhliadky nešťastníkov naznačujú, že by mohli byť už jeden a pol až dva dni po smrti. Mnohé hovorí pre to, že pri prekračovaní štátnej hranice boli už mŕtvi. Všetko to však upresnia až súdni lekári a špecialisti z ďalších odborov. V súčasných klimatických podmienkach to však nebude jednoduché, pripustil policajný predstaviteľ.

Na otázky, ako je možné, že vozidlo v čase, keď sa zvýšili bezpečnostné opatrenia v súvislosti s vlnou utečencov, nikto nekontroloval, Doskozil pripomenul, že cez spomínaný úsek diaľnice, spájajúcej rakúsku a maďarskú metropolu, prechádza denne 5000 nákladných vozidiel a ich detailná kontrola by znamenala vyvolanie kolapsu cestnej dopravy v danom regióne.

Ako informovala tlačová agentúra APA, dvojčlenná skupina maďarských kriminalistov, ktorá by mala pomôcť pri objasnení pozadia zločinného prípadu prevádzačstva, už dorazila do spolkovej krajiny Burgenland.

V nákladiaku so slovenskými nápismi našli desiatky mŕtvych utečencov Rakúske ministerstvo vnútra potvrdilo, že vo vozidle sa nachádzalo 20 až 50 mŕtvych osôb. Foto: SITA/APZa zosnulých migrantov budú slúžiť omšu

Spomienková bohoslužba za zosnulých migrantov sa uskutoční v pondelok o 19.00 h v Dóme sv. Štefana v srdci Viedne. Celebrovať ju bude viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn.

Informáciu priniesol vo štvrtok v internetovom vydaní denník Kurier. Nielen viedenský arcibiskup, rodák zo Skalky v okrese Litoměřice, ktorý požiadal vo štvrtok správcov kostolov, aby rozozvučali zvony, ale aj biskup z Eisenstadtu Ägidius Zsifkovics netajili šok z prípadu, ktorý otriasol regiónom.

Kardinál, ktorý je i predsedom rakúskej biskupskej konferencie, vyjadril spoluúčasť všetkým zainteresovaným a súčasne sa pozastavil aj nad konaním prevádzačov a ich opovrhnutiahodnými aktivitami. Podľa jeho slov by Európa mala konečne postupovať jednotne, aby týmto zločincom nasadila putá s využitím všetkých prípustných prostriedkov.


Pred veľvyslanectvom zapaľovali sviečky

Za mŕtvych migrantov zapálilo vo štvrtok sviečku asi aj 50 ľudí, ktorí sa zišli v blízkosti rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave. Nechýbala medzi nimi ani europoslankyňa Jana Žitňanská či poslanec NR SR Peter Osuský. "Prišiel som preto, aby som dal najavo, že nepovažujem za dobré, že ľudia takto prichádzajú o život. Akokoľvek sa názory na migračnú vlnu rozchádzajú, treba urobiť všetko pre to, aby sa takéto prípady neopakovali," povedal pre agentúru SITA.

Iniciátori udalosti vydali aj vyhlásenie Výzva k ľudskosti. V ňom vyzývajú vládu SR, aby podnikla kroky, ktoré pomôžu zmierniť bremeno krajín, čo najviac čelia migračnej kríze. "Dnešok ukázal, že utečenecká otázka nie je nejaký abstraktný politický problém. Je to otázka života a smrti konkrétnych ľudí. Žiadny slušný človek, ktorý na vlastné oči vidí niekoho umierať, nemôže ostať ľahostajný. Musí sa snažiť okamžite pomôcť," píšu vo vyhlásení. Výzvu podpísalo aj niekoľko umelcov, medzi prvými napríklad herečka Emília Vášáryová či organizátor festivalu Bažant Pohoda Michal Kaščák.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety