Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

'Netreba žiadny Minsk-3', Porošenko novú dohodu odmieta

Autor: SITA, 28. augusta 2015 07:45
Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo štvrtok v Bruseli oznámil, že Kyjev a Brusel sa v hodnotení vývoja situácie na Ukrajine zhodujú. S prezidentom Európskej rady Donaldom Tuskom sa dohodli, že Ukrajinu navštívi skupina členov výboru EÚ pre bezpečnostnú politiku.
'Netreba žiadny Minsk-3', Porošenko novú dohodu odmieta Ukrajinský prezident Petro Poroshenko na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom zdôraznil, že novú dohodu netreba. Sú tu zmluvy a tie treba plniť. Brusel, 27. augusta 2015. Foto: SITA/AP
BRUSEL 28. augusta (WEBNOVINY) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo štvrtok v Bruseli odmietol úvahy o novej dohode o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny a zdôraznil, že je potrebné plniť existujúce zmluvy zamerané na normalizáciu situácie v Donbase. Súčasne konštatoval, že Kyjev a Brusel sa zhodujú v hodnotení vývoja situácie na Ukrajine.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom Porošenko podľa agentúry Ukrinform zdôraznil, že "netreba žiadny Minsk-3". "Sú (tu) zmluvy a tie treba plniť," zdôraznil. Informoval, že s Junckerom prerokoval viacero problémových okruhov týkajúcich sa Ukrajiny, vrátane nekonania miestnych volieb v "okupovanom" Donbase, ktoré proruskí separatisti naplánovali na 18. októbra a 1. novembra.


Porošenko chce, aby Únia ďalej tlačila na Rusko

"Myslíme si, že ide o vážnu hrozbu pre minský proces," vyhlásil Porošenko, ktorý vyzval "ruskú stranu, aby sa zdržala konania volieb". Výsledkom Porošenkovho štvrtkového rokovania s prezidentom Európskej rady Donaldom Tuskom je dohoda, že Ukrajinu navštívi skupina členov výboru EÚ pre bezpečnostnú politiku. Táto návšteva bude podľa Porošenka jedným z opatrení na posilnenie prítomnosti EÚ v tzv. minskom procese. Návšteva sa uskutoční v polovici septembra s cieľom získať informácie ohľadom vývoja procesu implementácie minských protokolov.

Porošenko tiež uviedol, že na najbližšom summite Ukrajina-EÚ sa bude hovoriť aj o nastolení spolupráce v oblasti strategickej komunikácie, ktorá má byť reakciou na dezinformačnú kampaň vedenú proti Ukrajine Ruskom. V súvislosti s Ruskom Porošenko počas návštevy v Bruseli požiadal EÚ, aby pokračovala v tlaku na Rusko, zdôraznil dôležitosť zachovania jednotného postoja EÚ a Ukrajiny a vyslovil sa za zachovanie nátlaku v podobe sankcií, čo podľa neho bude "motivovať Rusko, aby zasadlo k rokovaciemu stolu a plnilo tie záväzky, ktoré na seba vzalo v Minsku".

Odporúčame:

Strany na Ukrajine dohodli prímerie, streľba však neustáva

Veritelia sa dohodli s Ukrajinou, odpustili jej miliardy

Ukrajina varuje, Rusi budujú cesty v Donbase a pošlú vojakov

Porošenko má cieľ, uskutočniť reformy a začleniť sa do ÚnieJuncker príde na návštevu Ukrajiny

Na tlačovej konferencii Porošenko ďalej informoval, že EÚ v najbližšom čase odobrí rozhodnutie o predĺžení sankcií voči fyzickým osobám zodpovedným za porušenie nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Juncker potvrdil, že EÚ je spokojná s priebehom reforiem na Ukrajine a je pripravená poskytnúť jej posledné dve tranže finančnej pomoci. Agentúra Ukrinform v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ schválil ďalší program makrofinančnej pomoci pre Ukrajiny v objeme 1,8 miliardy eur.

Podľa Ukrinform Porošenko vo štvrtok pozval Junckera na návštevu Ukrajiny. Juncker pozvanie prijal a v rámci návštevy zavíta do Kyjeva a Odesy. Porošenko vyjadril presvedčenie, že "spoločným úsilím Ukrajiny a EÚ sa podarí skoncovať s agresiou a vrátiť na Ukrajinu mier a stabilitu a nasmerovať ju k Európe".

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy