Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Česi zadržali vo vlaku stovky migrantov, očíslovali ich

Autor: SITA, 1. septembra 2015 11:47, aktualizované: 1. septembra 2015 14:40
Česká polícia zadržala v noci v Břeclavi vo vlakoch smerujúcich z Rakúska a Maďarska stovky utečencov. Medzi zadržanými bolo aj 61 detí.
Stovky utečencov dorazili z Maďarska do Viedne Väčšina zadržaných utečencov nemala zo sebou potrebné dokumenty. Foto: ilustračné, SITA/AP
BŘECLAV 1. septembra (WEBNOVINY) - Celkovo 214 migrantov zadržala v noci na utorok polícia na železničnej stanici v juhomoravskom meste Břeclav vo vlakoch z Rakúska a Maďarska. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyňu cudzineckej polície Kateřinu Rendlovú.

VŠETKO O UTEČENCOCHMigranti budú dočasne umiestnení v telocvičniach polície v Břeclavi a Hodoníne, potom ich premiestnia do záchytných miest. Zadržaných je viac než za celý minulý týždeň dokopy a migrantov prechádzajúcich cez južnú Moravu stále pribúda. Podľa slov polícia niektorí migranti mali potrebné dokumenty, ale drvivá väčšina nie. Nikto zo zadržaných nemal povolenie na vstup do Českej republiky - preto ich polícia zadržala. "Postupujeme v súlade so zákonom bez ohľadu na to, ako postupujú ostatné krajiny," vysvetlila Rendlová.


Väčšina boli rodiny s deťmi

Česká cudzinecká polícia utečencov z Blízkeho východu či Afriky bez potrebných dokladov zadržiava, kým maďarská, slovenská či rakúska polícia ich zatiaľ nechávala prejsť do Nemecka, kam väčšina z nich smeruje, pripomenul portál Novinky.cz. Medzi utečencami v Břeclavi boli prevažne muži - celkovo ich bolo 115, žien 38 a detí 61. Išlo väčšinou o rodiny s deťmi.

Podľa Rendlovej väčšina z nich pochádzala zo Sýrie, a to 196, siedmi boli Pakistanci, päť ich prišlo z Afganistanu, štyria z Bangladéša a dvaja z Iraku. Polícia bola na príchod utečencov pripravená. Na břeclavskej stanici čakali autobusy a desiatky policajtov. Prvých utečencov priviezol pred pondelkovou polnocou vlak z Viedne a zmestili sa do jedného autobusu.

Odporúčame:

Merkelová chce utečencov spravodlivo rozdeliť po Európe

Obrazom: Stovky utečencov dorazili vlakom do Viedne

V Prahe sa zíde Visegrádska štvorka, témou budú utečenci

Sýrčania objavili novú trasu do Európy, cez polárny kruh

Rakúsko kvôli utečencom sprísnilo kontroly, doprava kolabuje

Desiatky utečencov, ktorých našli pri Parndorfe, sa udusilo

Pri Líbyi sa potopila loď s migrantmi, desiatky sa utopili

Maďari zadržali prevádzačov i tisícky ilegálnych migrantovČesi postavia ďalší tábor

Asi sto migrantov potom pricestovalo krátko po polnoci vlakom z Maďarska, ktorý smeroval cez ČR do Nemecka. Migranti prichádzajú zväčša dvoma hlavnými vlakovými spojmi, ale ich počet sa zvyšuje, povedal jeden policajt. Polícia na stanici jednotlivých migrantov číslovala a zoraďovala ich do skupiniek tak, aby členovia rodiny zostali spolu. Podľa jedného policajta zadržaní sa správali pokojne.

Polícia utečencov potom previezla do vlastných telocviční v Břeclavi a Hodoníne. Má ešte aj kapacity v Brne a Znojme. Po krátkodobom pobyte ich odtiaľ odvezú do záchytných miest v obciach Zastávka pri Brne, Vyšní Lhoty alebo Bělá-Jezová. Na juhu Moravy zrejme vznikne ďalší utečenecký tábor. Zhodli sa na tom zástupcovia českého ministerstva vnútra a polície. Hľadajú totiž riešenie pre rastúci počet migrantov.


Rakúšania vyzvali Nemcov, aby vyjadrili svoj postoj

Vzhľadom na to, že väčšina migrantov prichádza do Nemecka práve z Maďarska, rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová v utorok vyzvala Nemecko, aby vyjasnilo svoj postoj k azylovým nariadeniam platným v Európe, nech utečenci v Maďarsku nedostávajú falošné signály a neživia v sebe falošné nádeje. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Nemecko nepozastavilo platnosť pravidiel Európskej únie, podľa ktorých sú migranti povinní podať žiadosť o azyl v prvej krajine Európskej únie, do ktorej prídu. Uviedol to v utorok hovorca nemeckého ministerstva vnútra. "Nemecko nepozastavilo dublinské nariadenie," povedal hovorca. Na mysli mal nariadenie týkajúce sa práve podania žiadosti o azyl.

"Dublinské smernice sú stále platné a očakávame, že európske členské štáty ich budú dodržiavať. Ktokoľvek príde do Maďarska, musí sa tam zaregistrovať a prejsť tam azylovým procesom," vysvetlil hovorca, ktorého meno tlačová agentúra Reuters neuviedla. Vlaky plné migrantov dorazili v pondelok z Maďarska do Rakúska a Nemecka, pričom azylové smernice EÚ úplne padli pod náporom bezprecedentnej migračnej vlny v Európe.


Nemecko údajne posiela po migrantov vlaky

Nemecko minulý mesiac naznačilo, že poskytne sýrskym utečencom osobitný štatút a nebude ich vracať, ako to požaduje dublinské nariadenie. Rozhodnutie Berlína vyvolalo zmätok, či dublinské nariadenie ešte v Európe platí, alebo nie. "Šíria sa fámy, že Nemecko dokonca posiela vlaky do Budapešti, aby tam vyzdvihli utečencov. Ale ešte dôležitejšie je, že Nemecko informuje utečencov v Maďarsku, že platnosť dublinského nariadenia nebola pozastavená," uviedla rakúska ministerka vnútra.

Miklová-Leitnerová vyhlásila, že Rakúsko bude pokračovať v náhodných kontrolách popri svojej východnej hranici, ale nezavedie pohraničné kontroly. Rakúsko patrí k tým európskym krajinám, ktoré sú najviac zaťažené utečeneckou krízou. Rakúšania preto tento týždeň sprísnili opatrenia a vykonávajú neustále kontroly na priechodoch na svojich východných hraniciach - zastavujú kamióny, nákladné automobily a dodávky. Ide o reakciu na tragédiu, keď sa pri rakúskej diaľnici A4 vedúcej z Maďarska do Viedne našlo odstavené vozidlo so 71 mŕtvymi utečencami vrátane štyroch detí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety