Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orbán vyšle k hraniciam vojakov, Mníchov utečencov víta

Autor: SITA, 10. septembra 2015 07:16, aktualizované: 10. septembra 2015 09:34
Chorváti sú ochotní prijať 550 migrantov a môžu sa postarať aj o ďalších 1064 utečencov, ktorých im určila podľa návrhu Európska komisia. Švajčiari chceli najmenej na rok pozastaviť udeľovanie azylu cudzincom, ale ostro kritizovaný návrh neprešiel.

Stovky utečencov dorazili z Maďarska do Viedne Do Mníchova prišlo v septembri už toľko uchádzačov o azyl ako za celý rok 2014. Foto: Archívne, SITA/AP
BUDAPEŠŤ/BERLÍN 10. septembra (WEBNOVINY) - Maďarská armáda začala v stredu vojenské cvičenie s cieľom pripraviť vojakov na stráženie južnej hranice. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na maďarskú agentúru MTI.

VŠETKO O UTEČENCOCHPodľa náčelníka generálneho štábu Tibora Benka Budapešť plánuje posilniť policajné hliadky armádou na svojej južnej hranici, cez ktorú prichádzajú každodenne do krajiny tisícky utečencov zo susedného Srbska.

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že legislatívu, ktorá umožní nasadenie armády, bude možné schváliť najskôr 20. septembra.


Do Mníchova prúdia tisícky migrantov

Približne 33 000 uchádzačov o azyl prišlo na hlavnú železničnú stanicu v nemeckom Mníchove od začiatku septembra, čo je toľko, ako za celý rok 2014. Oznámili to úrady v hornom Bavorsku. Len v stredu prišlo do 17.00 h SELČ 4000 nových migrantov, uviedli úrady vo vyhlásení.

Od začiatku tohto roka ich prišlo na stanicu vyše 100 000. Práve táto mníchovská stanica je centrom, kam prúdia vlny migrantov a z ktorej potom nových príchodzích prepravujú do prijímacích stredísk po celom Nemecku. Spolková vláda v Berlíne uviedla, že podľa jej očakávania požiada v Nemecku o azyl tento rok až 800 000 ľudí, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

Odporúčame:

Utečenci podľa Kaliňáka nie sú ryža, ktorú treba prerozdeliť

Z Maďarska prúdili stovky utečencov, Rakúsko uzavrelo cestu

Eurokomisia určila kvóty, Slovensko má prijať 2287 utečencov

Europoslanci skritizovali Fica, hnevá ich postoj k migrantom

Voči utečencom sme solidárni, Lajčák hovorí o balíku pomoci

Slovensku hrozia za neprijatie migrantov vysoké pokuty

USA chcú pomôcť Európe s migrantmi, prijať ich však nemôžu

Únia potrebuje spoločný azylový systém, vyhlásila Merkelová

Migranti mieria do Švédska, polícia má údajných pašerákov

Nemecko by v budúcnosti zvládlo pol milióna utečencov za rok
Chorváti sú pripravení prijať utečencov

Chorvátsko je pripravené prijať 550 migrantov a môže sa postarať aj o ďalších 1064 utečencov. Vyhlásila to v stredu chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová po tom, ako predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker predstavil plán na zvládnutie utečeneckej krízy v Európe. Na základe neho celkový počet utečencov, ktorí majú byť relokovaní z Grécka, Talianska a Maďarska do Chorvátska, je 1614. Informácie priniesla chorvátska tlačová agentúra HINA.

Ministerka Pusičová na stretnutí s novinármi uviedla, že vláda už prijala rozhodnutie o ubytovaní 550 migrantov a Chorvátsko môže prijať aj ďalších 1064 migrantov, čo znamená, že ich celkový počet bude v balkánskej krajine 1614. Pusičová vysvetlila, že kabinet Zorana Milanoviča ešte nediskutoval o nových kvótach vzhľadom na to, že ešte napadlo rozhodnutie na úrovni Európskej únie.

Utečenci na Východnej stanici v Budapešti Návrh na pozastavenie výkonu azylového práva v rozprave švajčiarskej Národnej rady vyvolal ostrú kritiku. Foto: Archívne, SITA/AP


"Uvidíme, či členské štáty EÚ pristúpia na povinné kvóty utečencov, alebo či pôjde o nezáväzné kvóty," dodala šéfka chorvátskej diplomacie. Tento balkánsky štát sa stal 28. členom EÚ 1. júla 2013. Pusičová povedala, že migranti potrebujú pomoc, a vyzvala na spoluprácu s krajinami susediacimi s EÚ, predovšetkým s Tureckom, ako aj s Libanonom, Jordánskom a Egyptom, ktoré sú "susedmi EÚ z druhej strany Stredozemného mora" a ktoré už prijali obrovský počet utečencov.

Ministerka tiež vyzvala na pomoc pri administratívnych kontrolách v tých krajinách, ktoré prijali obrovské počty migrantov, aby sa určilo, kto môže požiadať o azyl a kto nespĺňa podmienky pre štatút utečenca. Pusičová ďalej upozornila, že naliehavo treba odstrániť príčiny rozsiahleho odchodu ľudí z ich domovov na Blízkom východe a v severnej Afrike, a takisto apelovala, aby sa zastavila vojna v Sýrii a Iraku.


Švajčiari zamietli návrh na pozastavovanie azylov

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Švajčiarsky parlament zamietol v stredu výraznou väčšinou návrh, aby tamojšie úrady najmenej na rok pozastavili udeľovanie azylu cudzincom. Opatrenie presadzované národno-konzervatívnou Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) v hlasovaní podporilo 48 poslancov, ďalších 103 však bolo proti, informuje agentúra DPA.

Návrh na pozastavenie výkonu azylového práva v rozprave švajčiarskej Národnej rady vyvolal ostrú kritiku. Podľa SVP, ktorá má vo Švajčiarsku najvyššiu podporu medzi voličmi, by mala spolková vláda najmenej na rok čiastočne pozastaviť platnosť azylových zákonov. Úrady by tak v danom období nemohli otvárať žiadne ďalšie azylové konania alebo komukoľvek priznávať štatút utečenca.

SVP taktiež presadzuje obnovenie systematických kontrol na štátnych hraniciach, v prípade nutnosti aj s pomocou armády. Svoje návrhy zdôvodňuje tým, že Švajčiarsko už roky prijíma príliš mnoho žiadateľov o azyl a v období veľkých presunov utečencov v Európe by mohlo čeliť náhlemu zosilneniu tohto prílevu.

Švajčiarske ľavicové strany predložený návrh skritizovali ako "neľudský" a obvinili SVP z vyvolávania nenávisti voči cudzincom v rámci kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 18. októbra. Od myšlienky pozastaviť udeľovanie azylu sa dištancovali taktiež liberálni a kresťanskodemokratickí politici.


Dánsko obnovilo železničné spojenie s Nemeckom

Dánsko vo štvrtok obnovilo medzinárodné železničné spojenie s Nemeckom. Urobilo tak deň po tom, ako ho prerušilo v snahe vyrovnať sa s prílevom utečencov, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na dánsku železničnú spoločnosť DSB. Ráno začali opäť premávať vlaky medzi nemeckým Flensburgom a dánskym Padborgom, ako aj rýchlovlaky medzi Flensburgom a dánskou metropolou Kodaň.

Na železničnej stanici vo Flensburgu prenocovalo približne 100 migrantov. Okolo 240 utečencom, ktorí dorazili do dánskeho prístavu Rödby, kde sa vlaky z Nemecka naloďujú na trajekty, povolili úrady pokračovať v ceste, uviedol pre DPA predstaviteľ dánskej polície s tým, že ďalší migranti budú môcť opustiť prístav ešte v priebehu dnešného dňa.

Približne 200 ľudí odmietlo v stredu v Rödby vystúpiť z dvoch vlakov alebo odísť do dánskych prijímacích stredísk pre utečencov, pričom žiadali, aby mohli pokračovať v ceste do Švédska. Nemecko a Švédsko sú medzi žiadateľmi o azyl najobľúbenejšími destináciami, zatiaľ čo Dánsko zaviedlo v ostatných rokoch prísnejšie azylové podmienky a stredopravá vláda znížila sociálne dávky pre utečencov.


Írsko je ochotné prijať až 4000 utečencov

Írska vláda vyjadrila vo štvrtok ochotu prijať ďalších 2900 migrantov, čím chce prispieť k riešeniu súčasnej utečeneckej krízy v Európe. Írska ministerka spravodlivosti Frances Fitzgeraldová oznámila, že jej krajina prijme až o 2900 utečencov viac, než pôvodne zamýšľala. Celkovo by Írsko malo poskytnúť útočisko až 4000 migrantom, informovala agentúra Reuters.

Dublin sa už predtým zaviazal k prijatiu 600 utečencov a v súčasnosti pracuje na presídlení ďalších 520. "Všetkých nás šokovalo a znepokojilo dianie v južnej a východnej Európe a strašné výjavy sprevádzajúce záchranné operácie v Stredozemnom mori," vyhlásila ministerka Fitzgeraldová. Jedinou správnou reakciou na tieto udalosti by podľa jej slov malo byť poskytnutie pomoci.

Ostrovné Írsko, kde žije 4,6 milióna obyvateľov, je členom Európskej únie. Spoločne s Britániou a Dánskom má však výnimku zo spoločnej azylovej politiky EÚ. Nový plán únie na prerozdelenie 160-tisíc utečencov preto oficiálne s účasťou Írska nepočíta.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety