Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Európa zažíva islamskú inváziu, varuje holandský pravičiar

Autor: SITA, 11. septembra 2015 07:24
V holandskej politike vládnu hlboké rozdiely v názoroch na otázku migrantov, ktorí utekajú pred vojnou do Európy. Krajne pravicový líder hovorí o islamskej invázii. Holandský premiér Mark Rutte chce utečencom pomáhať v táboroch.
Utečenci na Východnej stanici v Budapešti Foto: SITA/AP
HAAG 11. septembra (WebNoviny.sk) - Krajne pravicový holandský líder Geert Wilders počas štvrtkovej parlamentnej debaty nazval vlnu utečencov prúdiacich do Európy "islamskou inváziou". Jeho výrok ukázal, aké hlboké sú názorové rozdiely ohľadom toho, ako by malo Holandsko reagovať na migračnú krízu, píše agentúra Reuters.

VŠETKO O UTEČENCOCHDebata nasledovala deň po tom, ako predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker apeloval na členské štáty EÚ, aby si rozdelili utečencov prichádzajúcich do okrajových krajín Únie. Holandský premiér Mark Rutte v parlamente vyhlásil, že EÚ by mala utečencom pomáhať skôr v táboroch, ktoré sú bližšie k ich pôvodnej krajine než v Európe. Angela Merkelová - líderka Nemecka, ktoré prijíma viac utečencov než ktorákoľvek iná krajina EÚ - chce, aby zvyšok EÚ prijal kvóty pre žiadateľov o azyl. Konzervatívna holandská vláda vyhlásila, že je ochotná prijať ich viac, ak na to pristúpia všetky štáty EÚ.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Holandsko, ktoré v januári prevezme striedajúce sa predsedníctvo EÚ, podľa slov Rutteho chce, aby Európa investovala do centier mimo Európy. Na týchto miestach, ktoré nazval zariadeniami "UNHCR plus", by mali ľudia prístup k vzdelaniu a práci. UNHCR je skratka Vysokého úradu OSN pre utečencov. "Chceme pomôcť zmierniť problémy v regióne tak, že zlepšíme užitočnosť existujúcich zariadení. Vyžiada si to energiu, peniaze a pracovnú silu, ale môžeme pracovať na tom, aby bola v regióne väčšia bezpečnosť. A môžeme sa vyhnúť tomu, aby ľudia nastupovali do člnov smerujúcich do Európy," vyhlásil Rutte.

Myšlienku, že takéto podmienky by bolo možné vytvoriť pre milióny utečencov v táboroch v Libanone, Jordánsku a Turecku, odmietol ako "ilúziu" člen centristickej opozičnej strany Demokrati 66 Alexander Pechtold. Rutteho krehká koaličná vláda sa v apríli takmer rozpadla práve pre azylovú politiku. Vláda plánuje sprísniť svoj prístup tak, že prestane poskytovať potraviny a útočisko ľuďom, ktorým úrady odmietli udeliť štatút utečenca, a to už po pár týždňoch od ich zamietnutia.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety