Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Katalánski separatisti túžia po odtrhnutí, spustili kampaň

Autor: SITA, 11. septembra 2015 19:44, aktualizované: 11. septembra 2015 21:57
Pre separatistické strany sú regionálne voľby nepriamym hlasovaním o nezávislosti. Vyhlásili, že ak získajú väčšinu kresiel, umožní im to spustiť proces odtrhnutia od Španielska.
Stúpenci nezávislosti Katalánska Stúpenci nezávislosti Katalánska s obrovskou vlajkou počas pochodu za nezávislosť regiónu. Barcelona, 11. september 2015. Foto: SITA/AP
BARCELONA 11. septembra (WebNoviny.sk) - Obhajcovia nezávislosti španielskeho severovýchodného regiónu Katalánsko spustili v piatok kampaň za získanie väčšiny v regionálnych parlamentných voľbách vypísaných na 27. septembra.

Separatistické strany si podľa agentúry AP potrebujú zabezpečiť 68 kresiel v 135-miestnom regionálnom parlamente k tomu, aby mohli spustiť proces vedúci k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti. Centrálna vláda v Madride však považuje akékoľvek osamostatnenie tohto regiónu za protiprávne a v žiadnom prípade ho nedovolí.

Odporúčame:

Obrazom: Na tradičnom behu býk rohom prepichol mužovi srdce

Španieli zatkli muža, ktorý mal v Maroku riadiť islamistov
Účasť prevýšila milión ľudí

Kampaň sa začala dva týždne pred predčasnými regionálnymi voľbami, keď Katalánsko oslavuje svoj národný sviatok. Ulice Barcelony v tento deň každoročne zaplavia davy stúpencov nezávislosti s katalánskymi vlajkami.

Barcelonská polícia zverejnila odhad, podľa ktorého sa pri príležitosti piatkového národného sviatku vydalo vyjadriť podporu nezávislosti Katalánska "takmer 1,4 milióna" ľudí.

Španielske ministerstvo vnútra podľa AP odhad účasti nezverejnilo. Organizátori podujatia pôvodne predpokladali účasť pol milióna ľudí. Vlani sa na podobnom pochode zúčastnilo podľa katalánskej polície 1,8 milióna stúpencov nezávislosti tohto regiónu.


Premiér vylučuje odtrhnutie Katalánska

Podľa predvolebného prieskumu zverejneného vo štvrtok by hlavné hnutie za nezávislosť Junts pel Sí - Spoločne za áno (JxSÍ) vo voľbách získalo 38,1 percenta hlasov, čo predstavuje 60 až 61 kresiel v 135-člennom katalánskom parlamente.

Spoločne s ôsmimi kreslami predpovedanými pre ľavicovú separatistickú stranu Kandidatúra ľudovej jednoty (CUP) by separatisti mali v parlamente tesnú väčšinu 68-69 kresiel.

Separatistické strany vykresľujú regionálne voľby ako nepriame hlasovanie o nezávislosti a vyhlásili, že ak získajú väčšinu kresiel, umožní im to spustiť do 18 mesiacov proces odtrhnutia. Španielsky stredopravicový premiér Mariano Rajoy s touto argumentáciou nesúhlasí a odtrhnutie Katalánska od Španielska vylučuje.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety