Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Krátiť eurofondy kvôli migrantom nebudeme, sľubuje Komisia

Autor: SITA, 15. septembra 2015 18:14
Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere v utorok povedal televízii ZDF, že podporuje myšlienku, aby Európska únia obmedzila financovanie krajín, ktoré odmietajú zdieľať ťarchu prijatia utečencov v podobe pevných kvót.
utečenci Niektoré krajiny, medzi nimi Slovensko, sú proti povinným kvótam. Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) - Európska komisia sa dištancuje od návrhu, aby štátom, ktoré odmietajú kvóty na prijímanie migrantov boli obmedzené finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ. Ako agentúru SITA informoval Andrej Králik so Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, komisia a ani predseda Jean-Claude Juncker o takejto možnosti neuvažuje.

VŠETKO O UTEČENCOCH"Skôr ako sankcie komisia preferuje hľadanie pozitívnych stimulov pre prijatie utečencov," uviedol Králik. Európske pravidlá o čerpaní eurofondov ani Partnerské dohody s členskými štátmi podľa neho neumožňujú krátenie fondov EÚ na základe tohto dôvodu. "Na to by bola potrebná revízia celého viacročného finančného rámca na roky 2014-2020, a to naozaj nie je možnosť, ktorú by EK bližšie skúmala," dodal Králik.


Nemecko podporuje myšlienku obmedzila financovania

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere v utorok povedal televízii ZDF, že podporuje myšlienku, aby Európska únia obmedzila financovanie krajín, ktoré odmietajú zdieľať ťarchu prijatia utečencov v podobe pevných kvót. Informovala o tom agentúra AP. "Preto si myslím, že musíme hovoriť o cestách, ako (na ne) vyvinúť nátlak", citovala ho agentúra Reuters.

De Maiziere dodal, že krajiny, ktoré sú proti pevným kvótam, sú často príjemcami financií zo štrukturálnych fondov EÚ. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podľa jeho slov naznačil - "a ja to považujem za správne", aby "sme hovorili o tom, že by dostali menej peňazí zo štrukturálnych fondov", citovala ministra dnes tlačová agentúra AP. De Maiziere ďalej zopakoval svoju predpoveď, že do Nemecka tento rok dorazí asi 800-tisíc utečencov, hoci podľa niektorých politikov by ich mohol byť až jeden milión. "Nechcem meniť svoju predpoveď," dodal.

Odporúčame:

Fico: Slovensko zavedenie povinných kvót nikdy nepodporí

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armádu

Ilegálnych migrantov zadržíme a vyhostíme, vyhlásil Orbán

Obrazom: Pri Röszke dokončili plot, migranti čakajú na vstup

Nemci umiestnili utečencov do bývalého koncentračného tábora

Kto nepožiada o azyl, nie je podľa Kaliňáka utečenec

Slovensko bude vetovať závery o kvótach, vyhlásil FicoSlovenskí a českí politici reagovali s nevôľou

K návrhom týkajúcim sa obmedzovania eurofondov, ktoré odzneli v zahraničných médiách, sa vyjadril aj premiér Robert Fico. "Ak si niekto myslí, že takéto bububu na nás zapôsobí, je na veľkom omyle," vyhlásil predseda vlády. Skonštatoval, že takýto postup nemá ani oporu v európskej legislatíve. "To, že veľké štáty narazili na názorový odpor, neznamená, že nás niekto bude vydierať alebo sa nám budú vyhrážať," povedal Fico. Tieto vyjadrenia podľa Fica môžu viesť k obrovskej kríze v rámci EÚ. Zároveň však dodal, že takýto návrh oficiálne nie je na stole. Ak by bol, "budeme sa brániť".

Europoslankyňa Anna Záborská (KDH) uviedla, že návrh je protiprávny a škodlivý. "Viacročný finančný rámec EÚ nie je trhací kalendár. Jeho súčasťou sú štrukturálne fondy, ktoré slúžia na vyrovnávanie rozdielov medzi rozvinutými starými a menej rozvinutými novými členskými štátmi," uvádza sa v stanovisku europoslankyne. Hovoriť o krátení týchto prostriedkov ako nejakom treste za nesúhlasný postoj v otázke prijímania migrantov podľa Záborskej znamená spochybniť víziu Európy, v ktorej majú všetci občania rovnaké príležitosti a práva, bez ohľadu na to, či žijú v Nemecku a Francúzsku alebo na Slovensku, či v Poľsku.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Český minister vnútra Milan Chovanec rovnako kritizoval vyjadrenie nemeckého kolegu de Maiziera. Chovanec odkázal Berlínu, aby prestal ukazovať svaly, pretože najväčším problémom je podľa neho nekonzistentný postup nemeckých úradov. "Aktuálne najväčším problémom riešenia migrácie je nekonzistentná politika Nemecka. Ani ukazovanie svalov susedom cez hranice to nezakryje!" citoval jeho vyjadrenie na Twitteri server Novinky.cz. Poukázal na to, že Nemecko najskôr vyjadrilo ochotu prijať všetkých sýrskych utečencov a následne čiastočne uzavrelo svoje hranice, pretože situáciu nezvládlo.


Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety