Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rakúsko začalo s kontrolou hraníc, preveruje vybrané vozidlá

Autor: SITA, 16. septembra 2015 11:01, aktualizované: 16. septembra 2015 16:25
Situácia na rakúsko-maďarskej hranici sa v noci na stredu upokojila aj po tom, ako Maďarsko uzavretím hlavných hraničných priechodov utlmila prúdenie utečencov do krajiny.
V Röszke dokončili plot, zablokovali neoficiálny priechod Utečenci smerujú po uzatvorení maďarských hraníc do Chorvátska. Foto: ilustračné, SITA/AP
NICKELSDORF 16. septembra (WebNoviny.sk) - Rakúska polícia zaviedla v stredu ráno kontroly zatiaľ iba na troch hraničných priechodoch do Maďarska. Agentúra APA uvádza, že sprísnený režim začal platiť o 07.00 hodine na priechodoch Nickelsdorf, Deutschkreuz a Schachendorf, ležiacich z rakúskej strany v spolkovej krajine Burgenland.

VŠETKO O UTEČENCOCHOhlásené kontroly v súvislosti s masovým prílevom utečencov majú v priebehu dneška rozšíriť o ďalších desať priechodov na rakúskych hraniciach, uviedol pre APA nemenovaný policajný hovorca. Agentúra informuje, že polícia v Nickelsdorfe spomaľuje premávku na diaľnici pomocou tzv."lievika" a zastavuje vybrané vozidlá, aby preverila totožnosť cestujúcich.

Odporúčame:

Rakúsko od polnoci zavádza na hranici so Slovenskom kontroly

Maďarsko vybuduje plot aj na hraniciach s Rumunskom

Maďarská vláda vyhlásila krízový stav, môže nasadiť armáduRakúsko malo podľa pôvodných informácií zaviesť dočasné kontroly na svojich hraničných priechodoch už od polnoci. Príslušné nariadenie vydala tamojšia vláda v utorok popoludní. Sprísnený režim by mal platiť na rakúskych hraniciach s Maďarskom, Talianskom, Slovinskom a Slovenskom.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Situácia na rakúsko-maďarskej hranici, kadiaľ v uplynulých dňoch prechádzali smerom na západ tisícky utečencov, sa počas noci na stredu upokojila. Hovorkyňa polície v spolkovej krajine Burgenland pre APA uviedla, že tentoraz tu zachytili len necelých 100 ľudí. Pominuli tiež problémy s ďalším presunom utečencov a ani jeden z nich nemusel nocovať pod holým nebom.


Polícii pomôže aj armáda

Rakúska armáda začala v stredu operáciu na pomoc tamojšej polícii, ktorú v posledných týždňoch zaťažuje prílev utečencov z Maďarska. Agentúra APA uvádza, že armádne jednotky sa ešte cez noc presunuli do východnej spolkovej krajiny Burgenland, kde majú na dopoludnie naplánované prvé školenie zo strany polície.

Vojaci budú v spolupráci s políciou zabezpečovať okrem iného plnenie "dopravných úloh" či "poriadkových činností" na hraničných priechodoch v Burgenlande, kde sú pre utečeneckú krízu dočasne zavedené kontroly. APA s odvolaním sa na krajinské armádne veliteľstvo informuje o presune približne 365 vojakov, jednotky spomínané v súvislosti s "asistenčným nasadením" však dokopy tvorí okolo 2200 príslušníkov.


Rakúsko začne ekontroly aj na hraniciach so Slovinskom

Rakúsko zavedie v najbližších hodinách kontroly na svojich hraniciach so Slovinskom. Oznámila to v stredu rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová.Tento krok zdôvodnila meniacou sa situáciou týkajúcou sa migračných trás po tom, ako Maďarsko od utorka zatvorilo svoje hranice so Srbskom a utečenci sa vydali do západnej Európy cez Chorvátsko a Slovinsko.

Miklová-Leitnerová ubezpečila, že každý, kto chce požiadať o azyl, tak môže aj naďalej urobiť. Na druhej strane však treba vyslať "jasné signály". "Ľudia musia vedieť, že neakceptujeme neobmedzené migračné toky. Ani cez rakúsko-slovinské hranice. Vyžaduje si to riadený postup," konštatovala rakúska ministerka.

Kontroly na rakúsko-slovinských hraniciach sa podľa nej budú zavádzať postupne na základe "vlastného posúdenia situácie". Týkať sa budú aj železničnej a pravidelnej autobusovej dopravy, čo zrejme povedie k zdržaniam. Rakúski policajti sú preto v kontakte so svojimi slovinskými a chorvátskymi kolegami.


Napriek kontrolám utečenci stále prichádzajú

Polícia v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko zaznamenala v utorok príchod ďalších približne 6000 žiadateľov o azyl, ktorí sa do Nemecka dostali napriek zavedeniu kontrol na hranici s Rakúskom počas uplynulého víkendu. Agentúra Reuters o tom v stredu informuje s odvolaním sa na nemenovaného policajného hovorcu.

Väčšina utečencov prichádza do Bavorska z rakúskeho Salzburgu, niektorí však prekračujú hranice aj na iných miestach. Len za minulú sobotu priviezli vlaky na hlavnú stanicu v Mníchove 13-tisíc utečencov. Rakúsky železničný dopravca ÖBB v stredu v súvislosti s hromadnými presunmi pozastavil osobnú dopravu na trati zo Salzburgu do Nemecka.

Nemecké orgány, ktoré podľa Reuters čelia najväčšiemu prílevu migrantov od skončenia druhej svetovej vojny, v nedeľu obnovili kontroly na hraničných priechodoch do Rakúska. Agentúra DPA informuje, že čoraz viac utečencov sa dostáva na nemecké územie cez menšie hraničné priechody, ako sú mosty alebo hrádze na rieke Inn.

Riešenie utečeneckej krízy bolo témou stretnutia členov nemeckej vlády so šéfmi krajinských samospráv, ktoré sa konalo v utorok večer v Berlíne, podľa DPA však neprinieslo konkrétnejšie výsledky.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety