Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Europoslanci schválili kvóty, nemecký šéf migrácie odstúpil

Autor: SITA, 17. septembra 2015 11:48, aktualizované: 17. septembra 2015 17:03
Európskemu parlamentu sa podarilo v otázke kvót dosiahnuť väčšinu, proti návrhu hlasovalo 124 poslancov. V Nemecku odstúpil pre kritiku šéf úradu pre migráciu a utečencov.
Europarlament schválil kvóty o povinnom prerozdeľovaní utečencov. Foto: ilustračné, Thinkstock
BRUSEL 17. septembra (WebNoviny.sk) - Európsky parlament vo štvrtok veľkou väčšinou hlasov podporil návrh na prerozdelenie 120-tisíc žiadateľov o azyl z Grécka, Talianska a Maďarska. Informovala o tom agentúra Reuters.

VŠETKO O UTEČENCOCHZa návrh podľa tohto zdroja hlasovalo 372 poslancov, proti ich bolo 124 a zdržalo sa 54 europoslancov.
Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v reakcii na to uviedol, že výsledok hlasovania je jasným signálom vyslaným krajinám EÚ, že nastal čas prejsť od slov k činom.

Predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal na stredu 23. septembra mimoriadny summit Európskej únie. Oznámil to na svojom účte na Twitteri. Predmetom rokovania šéfov vlád EÚ bude podľa agentúry Reuters riešenie utečeneckej krízy a navrhovaná schéma prerozdelenia 120 000 utečencov, ktorí sa momentálne nachádzajú v členských krajinách EÚ.

V Nemecku rezignoval šéf úradu pre utečencov

Šéf nemeckého Spolkového úradu pre migráciu a utečencov ((BAMF) Manfred Schmidt vo štvrtok odstúpil z funkcie. Informovalo o tom nemecké ministerstvo vnútra, podľa ktorého Schmidt rezignoval z osobných dôvodov.

Odporúčame:

Slováci nechcú, aby utečenci našli v našej krajine domov

Do Chorvátska prúdia húfy utečencov, je ich bránou do Európy

Utečenec, ktorého kopla kameramanka, má prácu v Španielsku

Eurokomisia je ochotná vzdať sa kvót, ponúka nové riešenieAgentúra Reuters uviedla, že Schmidt bol v uplynulých dňoch terčom kritiky za pomalé vybavovanie žiadostí rekordného počtu žiadateľov o azyl v Nemecku. Úrad pre migráciu a utečencov viedol od roku 2010.

Prúd utečencov prichádzajúcich do Nemecka cez rakúske územie sa nezmenšuje ani po víkendovom rozhodnutí Nemecka obnoviť hraničné kontroly. Pre väčšinu ľudí, ktorí hromadne utekajú do Európy z Blízkeho východu alebo Afriky, je práve Nemecko ich cieľovou krajinou.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere koncom minulého týždňa v reakcii na prílev migrantov uviedol, že Nemecko "prijíma svoju humanitárnu zodpovednosť", ale bremeno obrovského množstva utečencov musí byť spojené s ich solidárnym rozdelením.


Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety
Mazeira žiada členov Únie, aby začínali azylové konanie

Členské štáty Európskej únie preto vyzval, aby migrantov v súlade s dublinským dohovorom nielen registrovali, ale začali s nimi aj azylové konanie. Utečenci si podľa neho "nemôžu vyberať krajinu, v ktorej budú hľadať ochranu," povedal.

Nemecko a Rakúsko sa pred týždňom dohodli, že vpustia na svoje územie migrantov, ktorí sa zhromaždili v Maďarsku. Obe krajiny vtedy zdôraznili, že ide o jednorazový krok na zmiernenie núdzovej situácie. Prílev migrantov a utečencov však stále pokračuje a nemeckí predstavitelia cez víkend vyhlásili, že tempo prichádzajúcich ľudí preťažuje možnosti krajiny poskytnúť im útočisko.


Rumunsko odmieta kvóty

Rumunský prezident Klaus Iohannis opätovne zdôraznil, že jeho krajina nepovažuje povinné kvóty nariadené Európskou úniou za riešenie migračnej krízy. Citovala ho agentúra Reuters. Rumunsko uviedlo, že dobrovoľne môže prijať najviac 1785 migrantov, aby tak pomohlo únii v rámci vyrovnávania sa s prílevom utečencov z krajín Blízkeho východu.

V súlade s plánom na prerozdelenie 120.000 žiadateľov o azyl, ktorý dnes v Bruseli schválil európsky parlament, by však tento balkánsky štát mal prijať omnoho viac utečencov. "Rumunsko preukazuje solidaritu s krajinami EÚ... nedomnievame sa však, že povinné kvóty sú riešením migračného problému," uviedol Iohannis

Uznal však, že jeho krajina možno nakoniec bude prinútená prijať viac migrantov, než ponúka. Ak by sa tak malo stať, Rumunsko by podľa prezidenta na stavbu nových či rozšírenie existujúcich utečeneckých stredísk mohlo použiť financie z eurofondov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety