Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obmedzte právo veta v Bezpečnosnostnej rade, žiada Porošenko

Autor: SITA, 28. septembra 2015 13:04
Podľa názoru ukrajinského prezidenta sa všetky stále členské štáty Bezpečnostnej rady OSN okrem Ruska zhodujú na tom, že v súvislosti s anexiou Krymského polostrova a pádom malajzijského lietadla na východe Ukrajiny by sa nemalo uplatňovať právo veta.
porosenko Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce dosiahnuť určité obmedzenia v prípadoch, ktoré sa týkajú masových strát na životoch. Foto: archívne, SITA/AP
NEW YORK 28. septembra (WebNoviny.sk) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhol obmedziť využívanie práva veta stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN v prípadoch, keď "ide o masové straty na životoch". Podľa webovej stránky ukrajinskej prezidentskej kancelárie to Porošenko vyhlásil v noci na pondelok vo svojom prejave pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.V zverejnenom tlačovom vyhlásení sa spresňuje, že Porošenko nenavrhuje odopieranie práva veta, chce však dosiahnuť určité obmedzenia v prípadoch, ktoré sa týkajú masových strát na životoch. "Právo veta je teraz fakticky do istej miery definované ako povolenie zabíjať," uvádza sa vo vyhlásení.


Chce odobrať právo veta Rusku

Podľa Porošenkovho názoru sa všetky stále členské štáty Bezpečnostnej rady OSN okrem Ruska zhodujú na tom, že v súvislosti s anexiou Krymského polostrova a pádom malajzijského lietadla na východe Ukrajiny by sa nemalo uplatňovať právo veta. Agentúra UNIAN, ktorá o tom informovala, pripomenula, že Porošenko sa nádejal, že sa mu na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN podarí iniciovať diskusiu o odobratí práva veta Rusku.

To však deklarovalo, že takýto krok by protirečil Charte OSN. Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin vyhlásil, že Bezpečnostná rada OSN by stratila význam, ak by Rusko nemalo právo veta. V súvislosti s Porošenkovým prejavom si ukrajinské i ruské agentúry všimli, že tesne pred ním rokovaciu sálu opustil nielen Čurkin, ale aj iní členovia ruskej delegácie.


Odporúčame:

Putin obvinil USA, že podporovali zosadenie Janukovyča

Lajčák vystúpil na pôde OSN, hovoril aj o chudobe

Pápež vystúpil v OSN, vyzval na väčšiu rovnosť medzi štátmi

Lukašenko kritizoval USA, varoval pred svetovou vojnouNeprišiel ani Lavrov

Prítomný nebol ani ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ruské agentúry správanie diplomatov nijako nevysvetľovali, uviedli len, že časť ruskej delegácie v sále zostala. Lavrovovu neprítomnosť objasnili tým, že sa vo vyhradenej miestnosti pripravoval na vlastný prejav, ktorý zhodou okolností predniesol hneď po Porošenkovi.

Ako informovala agentúra TASS, Lavrov neskôr kritizoval Porošenka za to, že v prejave o Rusoch vyhlásil, že nie sú bratmi Ukrajincov. Poukázal na to, že v ruskej tlači by sotva našiel analogické slová o Ukrajincoch, a uviedol, že on sám má na Ukrajine mnoho priateľov, s ktorými sa naďalej stýka. Vyjadril nádej, že "zdravý rozum zvíťazí". "Myslím, že mnohí ľudia na Ukrajine čoraz lepšie chápu, že sa nedá stále byť riadený zvonku".


Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety