Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Maďari už odsúdili desiatky migrantov, Rada Európy má obavy

Autor: SITA, 28. septembra 2015 19:13
Generálny tajomník Rady Európy údajne dostal správy o vynášaní rozsudkov v kontajneroch a urýchlených procesoch. Maďarsko požiadal o možnosť preskúmania jeho nových právnych noriem.
Maďarsko dokončilo výstavbu plota, zablokovalo neoficiálny priechod pr V Maďarsku platia od 15. septembra v súvislosti s utečeneckou krízou legislatívne zmeny. Foto: ilustračné, SITA/AP
SEGEDÍN/BUDAPEŠŤ/ŠTRASBURG/LETENYE 28. septembra (WebNoviny.sk) - Ďalších 54 ľudí odsúdili v pondelok maďarskom Segedíne za trestný čin zakázaného prekročenia uzavretej štátnej hranice.

VŠETKO O UTEČENCOCHAko informovala tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na hovorkyňu tamojšieho súdu Eriku Prágaiovú Juhászovú, 29 obžalovaných vyhostili z Maďarska na jeden, ďalších 22 na dva roky, jedného na tri, jedného na päť rokov a v prípade jedného mladistvého sa súd uspokojil s napomenutím. Medzi obžalovanými boli zväčša občania Iraku a Afganistanu, ale aj Iránu a Pakistanu.


Rozsudky sú právoplatné

Všetci sa dostali na maďarské územie cez diery vyrezané inými osobami v plote na maďarsko-srbskej hranici, ale aj jeho podlezením, respektíve prelezením, a to v katastri obcí Kelebia, Röszke, Csikéria a Mórahalom. Tak obžalovaní, ako aj ich právni zástupcovia vzali rozsudky na vedomie, takže sú právoplatné.

O mužovi, ktorého maďarské orgány kontrolovali v nedeľu v poludňajších hodinách za volantom vozidla so švédskym evidenčným číslom na maďarsko-slovinskom diaľničnom priechode Letenye-Goričan a ktorý na rozdiel od dvoch spolujazdcov nemal platný švédsky cestovný dokument, medzičasom vysvitlo, že je občanom Iraku.

Kým on sa bude zodpovedať z falšovania verejných dokumentov, jedného z jeho spolujazdcov čaká stíhanie pre dôvodné podozrenie z prevádzačstva.

Odporúčame:

Do Maďarska naďalej prúdia tisícky ilegálnych migrantov

Pan Ki-mun vyzval Maďarsko, aby rešpektovalo práva utečencov

Orbán varuje: Migranti nielen klopú na dvere, už ich vykopli

Utečenci odkryli desivosť Európy, Maďarsku chýba morálka
Maďarsko dodrží medzinárodné normy

Maďarsko rešpektuje a bude rešpektovať všetky medzinárodné normy, vyhlásil v pondelok po rokovaní s generálnym tajomníkom Rady Európy v Štrasburgu maďarský minister spravodlivosti László Trócsányi.

Hosť z Budapešti oboznámil nórskeho predstaviteľa v službách paneurópskej organizácie s obsahom a praktickou realizáciou legislatívnych zmien v Maďarsku, ktoré v súvislosti s utečeneckou krízou nadobudli platnosť 15. septembra. Stalo sa tak v reakcii na list generálneho tajomníka RE adresovaný maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, v ktorom Jagland požiadal o možnosť preskúmania noriem Radou Európy.

Trócsányi, ktorý uviedol, že cez Maďarsko prešlo v tomto roku štvrť milióna migrantov a 170 000 tam požiadalo o azyl, ubezpečil, že Budapešť je aj naďalej otvorená dialógu a pripravená na konzultácie s medzinárodnými inštitúciami.

Minister upozornil na prioritu, za akú Budapešť považuje dodržiavanie schengenských pravidiel, čo očakávajú aj vlády ďalších európskych štátov, ale aj dodržiavanie dublinskej úpravy v plnom rozsahu spoločne s úpravami v oblasti ľudských práv a azylového konania.

Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety

S migrantmi vraj robia rýchle procesy

Generálny tajomník RE Thorbjorn Jagland pripustil, že dianie na maďarsko-srbskej štátnej hranici vyvolalo v Štrasburgu znepokojenie, preto sa listom obrátil na predsedu maďarskej vlády.

Obavy RE súvisia s troma hlavnými okruhmi otázok. Prvá sa dotýka tranzitných zón a diania v nich, podčiarkol a dodal, že Európsky dohovor o ochrane ľudských práv sa vzťahuje aj na ne.

Druhá postupu a opatreniam voči ilegálnym migrantom, narušiteľom štátnej hranice, a to aj napriek tomu, že každá krajina má právo chrániť vlastné hranice. Jagland dostal podľa vlastných slov, ako píše tlačová agentúra MTI, správy o vynášaní rozsudkov v kontajneroch a urýchlených procesoch, aj keď sa domnieva, že spomínaný dohovor zabezpečuje isté práva aj narušiteľom štátnej hranice. Tretia súvisí aj s vynucovacími praktikami polície.

Nórsky predstaviteľ RE odpovedal vyhýbavo na otázku, či bol spokojný s informáciami maďarského ministra spravodlivosti. Podľa jeho názoru ide o komplikovanú otázku, pričom nedávno prijaté legislatívne zmeny treba podrobiť detailnejšiemu skúmaniu.


Tranzitná zóna je pred dokončením

Tranzitnú zónu, ktorá poslúži aj ako registračný bod pre ilegálnych prisťahovalcov, dokončia v stredu v maďarskom mestečku Letenye ležiacom na hranici s Chorvátskom.

Informoval o tom v pondelok prostredníctvom tlačovej agentúry MTI splnomocnenec vlády pre župu Zala Csaba Rigó, ktorý si v spoločnosti poslanca Lászlóa Vígha, nominanta vládneho Fideszu zo spomínanej župy, pozrel v uplynulých dňoch umiestňovanie drôtených prekážok na úseku maďarsko-chorvátskej štátnej hranice.

Podľa jeho slov výstavba tranzitnej zóny v lokalite plynule pokračuje, do pondelkových skorých popoludňajších hodín tu postavili 13 kontajnerov a ďalšie sa očakávali ešte v priebehu dnešného dňa. V nasledujúcich dňoch by sa práce na tranzitnej zóne mali ukončiť.

Migranti tu môžu rátať s informáciami v anglickom jazyku denne v čase od 6.00 h do 22.00 h, k dispozícii bude právna a tlmočnícka pomoc.

Drôtené prekážky postavia na úseku maďarsko-chorvátskej štátnej hranice, na ktorom s balkánskou krajinou susedí župa Zala, potvrdil Rigó a dodal, že už zaregistrovaných migrantov prepravia autobusmi do táborov v maďarsko-rakúskom pohraničí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy