Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Afganci dobývajú Kundúz, v uliciach prebiehajú ťažké boje

Autor: SITA, 1. októbra 2015 07:03, aktualizované: 1. októbra 2015 19:38
Povstalci z hnutia Taliban sa Kundúzu s približne 300 000 obyvateľmi zmocnili v pondelok. Išlo o prvý veľký úspech týchto extrémistov od ich zosadenia v roku 2001.

Afganistan Afganské sily sa snažia dobyť mesto späť. Foto: SITA/AP
KÁBUL 1. októbra (WebNoviny.sk) - Afganské vládne sily sa v noci na štvrtok pretlačili do strategického mesta Kundúz na severe krajiny, ktoré začiatkom tohto týždňa obsadilo militantné hnutie Taliban, a nútia povstalcov k ústupu, pričom v uliciach ešte stále prebiehajú ťažké boje.


V meste stále počuť streľbu


Napriek ranným rýchlym vyhláseniam afganských predstaviteľov, že väčšina mesta je už oslobodená, napoludnie obyvatelia vo vnútri Kundúzu, ukrývajúci sa vo svojich domoch, uviedli, že zvonku stále počuť explózie a streľbu.
Pád Kundúzu do rúk Talibanu v pondelok 28. septembra znamenal veľkú prehru afganských vládnych síl, ktoré sa iba s obmedzenou pomocou vojakov USA a NATO snažia poraziť povstalcov.

Všetky bojové sily NATO sa totiž koncom minulého roka z Afganistanu stiahli a úloha medzinárodných síl sa potom zúžila iba na výcvik a podporu. Taliban poprel, že v Kundúze prehral, a hovorca militantného hnutia Zabiulláh Mudžáhid vyhlásil, že ho majú stále vo svojich rukách. Uviedol, že "vlajka Talibanu nad Kundúzom stále veje".

Hovorca ministerstva vnútra Sádik Sádikí informoval, že operácia na opätovné dobytie Kundúzu sa začala v stredu večer, pričom pozemné sily sa vydali na operáciu z letiska, kde sa zhromaždili po páde mesta. Vládne sily postupovali z letiska do mesta po cestách, ktoré povstalci zamínovali. Hovorca Sádikí vyhlásil, že Kundúz "bol dobytý dnes o 03.30 h", ale pripustil, že operácia "na vyčistenie mesta ešte prebieha" a môže trvať niekoľko dní.

Odporúčame:

Do Kundúzu mieria vládne sily, USA pomáhajú náletmi a radami

Afganci dobývajú späť Kundúz, chrbát im kryje letectvo USA
Zahynulo 200 talibancov

Hovorca už skôr pre tlačovú agentúru AP povedal, že ide o spoločnú operáciu armády a polície a že odstránili cestné zátarasy, ktoré postavil Taliban, aby im zabránil v pohybe. Sádikí dodal, že čoskoro začnú obyvateľom doručovať základné zásoby, vrátane potravín a liekov.

Hovorca oznámil, že zatiaľ zahynulo približne 200 bojovníkov Talibanu, ale neposkytol údaj o obetiach v radoch vládnych síl. Policajný šéf v Kundúze uviedol, že telá mŕtvych bojovníkov Talibanu ležia na niektorých uliciach, ale že operácia zameraná "na vyčistenie" mesta je komplikovaná, lebo niektorí militanti z Talibanu sa ukrývajú v domoch obyvateľov.

Obyvatelia hlásili pouličné boje a streľbu v rôznych častiach mesta. Povstalci z Talibanu sa Kundúzu, mesta s približne 300 000 obyvateľmi v rovnomennej provincii, zmocnili za jediný deň pri koordinovanom útoku. Išlo o vôbec prvú provinciálnu metropolu, ktorú sa Talibanu podarilo dobyť od roku 2001, keď ho invázia Spojených štátov pripravila o moc v krajine.


Do bojov sa zapojili aj americkí poradcovia

Príslušníci amerických špeciálnych jednotiek bojovali vo štvrtok po boku afganskej armády, ktorá vpadla do mesta Kundúz v severnom Afganistane, aby odtiaľ vyhnala povstalcov z fundamentalistického hnutia Taliban. Oznámila to medzinárodná vojenská koalícia v Afganistane.

Hovorca spojencov zdôraznil, že príslušníci amerických špeciálnych jednotiek pôsobia v Kundúze ako poradcovia. Museli sa však začať brániť, keď sprevádzali afganské bezpečnostné sily pri ofenzíve na znovudobytie hlavného mesta rovnomennej provincie.

"Poradcovia špeciálnych jednotiek USA počas toho, ako radili a asistovali špeciálnym afganským bezpečnostným silám, sa v meste Kundúz dostali 1. októbra (štvrtok) do ohrozenia," povedal hovorca Brian Tribus, ktorého citovala agentúra Reuters. Američania podľa neho "paľbu opätovali v sebaobrane, aby tak eliminovali hrozbu". Počet príslušníkov koaličných poradcov, ktorí sa zapojili do bojov, neuviedol.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy