Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ombudsmani V4 vydali vo Vyšehrade vyhlásenie k utečencom

Autor: SITA, 2. októbra 2015 18:24
Ombudsmani sa v spoločnom vyhlásení hlásia k zodpovednosti za utečencov, ktorú označujú za morálnu a právnu povinnosť európskych štátov.
Ak Nemci prijmú Sýrčanov, Česi a Slováci vypravia vlaky Ombudsmani V4 sa v rámci právomocí stanovených zákonmi usilujú o to, aby orgány ich krajín ku každému migrantovi pristupovali ľudsky a neponižujúcim spôsobom. Foto: ilustračné, SITA/AP
VYŠEHRAD 2. októbra (WebNoviny.sk) - Podpísaním spoločného vyhlásenia o situácii utečencov v oblasti ľudských práv sa v piatok v maďarskom Vyšehrade skončilo dvojdňové výročné stretnutie ombudsmanov krajín Vyšehradskej štvorky. Slovensko na tomto fóre zastupovala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Informovala o tom tlačová agentúra MTI.

Ombudsmani sa v spoločnom vyhlásení hlásia k zodpovednosti za utečencov, ktorú označujú za morálnu a právnu povinnosť európskych štátov.

VŠETKO O UTEČENCOCH
Vážna situácia si vyžaduje spoluprácu

Prijatie cudzincov unikajúcich pred prenasledovaním, vojnami alebo ozbrojenými konfliktami je takou praxou opierajúcou sa o humanitárne aspekty, ktoré civilizované spoločnosti uplatňujú od samého počiatku, vyplýva z prijatého dokumentu.

Bezprecedentná vážna situácia v dôsledku masovej migrácie vyžaduje spoluprácu v súlade s požiadavkami v oblasti ľudských práv od všetkých štátov vrátane krajín Vyšehradskej štvorky, konštatovali ombudsmani.

Signatári dokumentu v ňom pripomenuli, že už tradičnou základnou úlohou ochrancov práv je v Európe ochrana najzraniteľnejších skupín spoločnosti, do okruhu ktorých patria všetci prinútení opustiť vlasť bez ohľadu na ich právny štatút.

Odporúčame:

Arabskí utečenci vyzerajú skôr ako bojovníci, vyhlásil Orbán

Európske azylové právo treba prijať rýchlo, tvrdí Schäuble

Česká vláda odmietla povinné kvóty, súdiť sa však nebude

Európska komisia bojuje proti islamofóbii a antisemitizmu

Ryanair poprel, že chce prepravovať utečencov bez víz

Cameron chce finančne podporovať miestne utečenecké tábory

Maďari už odsúdili desiatky migrantov, Rada Európy má obavy
Domovy opustili desiatky miliónov ľudí

Domovy muselo v celosvetovej relácii opustiť takmer 60 miliónov ľudí, mnohí z nich patria medzi skôr narodených alebo deti unikajúce s rodinnými príslušníkmi alebo odtrhnuté od blízkych. Mnohí sú nútení opustiť svoje príbytky kvôli vierovyznaniu a všetci požadujú osobitnú ochranu.

Na utečencov nemožno, ako zdôraznili ombudsmani, hľadieť ako na jednotnú skupinu. Zabezpečenie ich základných práv je preto úlohou a zodpovednosťou medzinárodného spoločenstva, v užšom význame slova prijímajúcich štátov, ktoré by po dôslednej kontrole mali v každom prípade individuálne rozhodovať o tom, či niekomu poskytnú medzinárodnú ochranu.

Signatári súčasne potvrdili, že sa v rámci právomocí stanovených zákonmi usilujú o to, aby orgány ich krajín ku každému migrantovi pristupovali ľudsky, neponižujúcim spôsobom a pri rešpektovaní zákonov, smerníc Európskej únie a záväzkov zakotvených v medzinárodných a európskych dohodách.


Problémy sú podobné

Jana Dubovcová na záverečnej tlačovej konferencii podľa MTI upozornila na fakt, že predovšetkým v súvislosti s osobitne zraniteľnými skupinami sú mnohé problémy v krajinách V4 podobné, avšak vyskytujú sa aj celkom odlišné situácie alebo postupy.

Toto stretnutie bolo príležitosťou ma vzájomnú výmenu skúseností, dodala. Česká ombudsmanka Anna Šabatová upozornila, že práca verejných ochrancov práv ovplyvňuje i verejnú mienku a môže otvoriť cestu k rešpektovaniu ľudských práv.
Anketa
Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?
Určite áno, musíme byť solidárni
Váham, pretože sa bojím, aby len nezneužívali pomoc
Nie, mali by sa vrátiť odkiaľ prišli, problémov u nás je aj bez nich vyše hlavy
Nezaujímam sa o tento problém
Ďalšie ankety

Jej maďarský kolega László Székely hovoril okrem iného o fakte, že stretnutie ukázalo významné odlišnosti v množstve migrantov a problémov súvisiacich s nimi, ktorým čelia jednotlivé krajiny V4.

Zástupca poľského ombudsmana Stanislaw Trociuk vyzdvihol užitočnosť možnosti oboznámiť sa so situáciou v Maďarsku, ktorá, ako pripustil, nie je porovnateľná s pomermi v jeho vlasti. V Poľsku síce jestvujú prisťahovalci, ale zväčša z Ukrajiny a zväčša majú charakter ekonomických migrantov. Pre nich napríklad nie je problémom jazyková bariéra, chcú pracovať a dokážu sa integrovať do poľskej spoločnosti, dodal.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety