Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zomrel prvý postkomunistický prezident Maďarska Árpád Göncz

Autor: SITA, 6. októbra 2015 15:31, aktualizované: 6. októbra 2015 21:18
Göncz bol najobľúbenejším politikom Maďarska. Funkciu hlavy štátu zastával počas dvoch funkčných období od roku 1990 do roku 2000.
Prvý postkomunistický prezident Maďarska Árpád Göncz Árpád Göncz (vľavo) a niekdajší prezident USA Bill Clinton v oválnej pracovni Bieleho domu (8. jún 1999). Foto: archívne, SITA/AP
BUDAPEŠŤ 6. októbra (WebNoviny.sk) - Prvý postkomunistický prezident Maďarska, spisovateľ, prekladateľ a liberálny politik Árpád Göncz zomrel v utorok v kruhu svojej rodiny. Mal 93 rokov. S odvolaním sa na vedúceho jeho sekretariátu o tom informovala tlačová agentúra MTI.


Prezident pochádzal zo skromných pomerov

Göncz bol najobľúbenejším politikom Maďarska, napísala agentúra Reuters. Funkciu hlavy štátu zastával počas dvoch funkčných období od roku 1990 do roku 2000.

Maďarsko sa za jeho pôsobenia vo funkcii hlavy štátu transformovalo na trhovú ekonomiku a nastúpilo na cestu do NATO a Európskej únie.

Göncz pochádzal zo skromných pomerov. Keď sa ženil, musel si na svadbu so Zsuzsannou Göntérovou požičať sako a nohavice, pripomenul Reuters. Manželia mali štyri deti.


Göncz zostal zdrojom inšpirácie

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v utorok v kondolencii v súvislosti s úmrtím niekdajšieho maďarského prezidenta Árpáda Göncza označil zosnulého za skutočného Európana a svojho priateľa.

"Bol to demokrat, ktorý pomáhal Maďarsko vyviesť z diktatúry. V histórii krajiny, ba aj kontinentu sú ľudia ako Árpád zriedkaví. Bol to človek, ktorý žil zo sily svojho morálneho presvedčenia a zostal zdrojom inšpirácie až do dnešných dní," citovala z Junckerovho vyhlásenia tlačová agentúra MTI.

Vedúci predstaviteľ Európskej komisie si v ňom pripomenul viaceré osobné stretnutia s Árpádom Gönczom, ktorý bol nielen vo vlasti, ale aj v Európe pevným a úctu zasluhujúcim aktérom politickej mapy.


Odišiel vytrvalý a nezlomný bojovník

Prezident SR Andrej Kiska poslal sústrastný telegram k dnešnému úmrtiu bývalého maďarského prezidenta Árpáda Göncza.

"Odišiel s ním veľký stredoeurópsky politik, presvedčený demokrat a vytrvalý a nezlomný bojovník, ktorý ako prvý postkomunistický maďarský prezident svojou morálnou autoritou a osobnými kvalitami významnou mierou napomohol úspešnej transformácii maďarskej spoločnosti," napísal Kiska v kondolencii adresovanej maďarskému prezidentovi Jánosovi Áderovi. Informoval Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Árpád Göncz sa narodil 10. februára 1922 v Budapešti. V roku 1944 vo svojom rodisku ukončil štúdium práva na Univerzite Petra Pázmaňa. Bol účastníkom odboja a v povojnovom období sa aktívne zapájal do politického diania v rámci Nezávislej maloroľníckej strany. Po roku 1948 pracoval ako pomocný robotník a v rokoch 1952-56 študoval na Poľnohospodárskej univerzite v Gödöllö. V roku 1956 sa aktívne zúčastnil maďarskej revolúcie, za čo ho odsúdili na doživotný trest odňatia slobody. Vo väzení strávil šesť rokov.

Po prepustení na základe amnestie v roku 1963 sa živil príležitostnými prácami, ale predovšetkým ako umelecký prekladateľ z angličtiny. Je autorom viacerých divadelných hier a knižných publikácií. Maďarským čitateľom priblížil okrem iných tvorbu takých velikánov americkej literatúry 20. storočia ako Edgar Lawrence Doctorow, William Faulkner, William Golding, Ernest Hemingway, William Styron či John Updike. Prekladal i odbornú literatúru z angličtiny. Stal sa zakladajúcim členom siete slobodných iniciatív, Výboru pre historickú spravodlivosť a členom celoštátnej rady Zväzu slobodných demokratov.

Ako osobnosť maďarskej demokratickej opozície zvolili Árpáda Göncza poslanci maďarského Národného zhromaždenia 3. augusta 1990 za prezidenta Maďarskej republiky. Zvíťazil aj v prezidentských voľbách v júni 1995. Jeho druhé funkčné obdobie sa skončilo 4. augusta 2000, keď ho vo funkcii hlavy štátu vystriedal Ferenc Mádl. Göncz prispel významným spôsobom k pokojnému prechodu Maďarska k demokracii a zasadzoval sa za zmierenie s bývalými politickými protivníkmi. Svojím podielom na oslobodení Maďarska a podporou zjednotenia Nemecka sa mimoriadne zaslúžil o spojenie východnej a západnej Európy. Bol nositeľom viacerých maďarských a medzinárodných literárnych cien, ako aj čestných doktorátov významných svetových univerzít.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety