Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nórska mierová rada: Nobelovka mieru pre Obamu bola chybou

Autor: SITA, 9. októbra 2015 08:00, aktualizované: 9. októbra 2015 11:53
Nórska mierová rada tvrdí, že po americkom nálete na nemocnicu v afganskom meste Kundúz, pri ktorom zahynulo vyše 20 ľudí, bolo chybou udeliť Nobelovu cenu mieru prezidentovi USA Barackovi Obamovi.
Barack Obama Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP
ŠTOKHOLM 9. októbra (WebNoviny.sk) - Americký nálet na nemocnicu v afganskom meste Kundúz, pri ktorom zahynulo vyše 20 ľudí, dokazuje, že bolo chybou udeliť Nobelovu cenu mieru prezidentovi USA Barackovi Obamovi. Vyhlásila to vo štvrtok organizácia Nórska mierová rada.

Útok na nemocnicu v Kundúze, riadenú humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (MSF), "diskredituje" Obamu, ale takisto zdôrazňuje riziko, keď sú ceny udeľované hlavám štátov a vlád. Vyhlásila to šéfka Nórskej mierovej rady Hedda Langemyrová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Odporúčame:

Ani Merkelová, ani pápež: Nobelova cenu mieru prekvapila

Nobelovka patrí spisovateľke, ktorá utiekla pred Lukašenkom

Opísali, ako bunky opravujú DNA a získali Nobelovu cenu

Nobelovu cenu za fyziku dostal objav oscilácie neutrín

Bojovníci proti parazitom získali Nobelovu cenuSituáciu okoreňuje aj skutočnosť, že Lekári bez hraníc získali Nobelovu cenu za mier v roku 1999 za svoju humanitárnu prácu. "Keby to bolo možné", Obamovi by mali odobrať Nobelovu cenu udelenú v roku 2009, vyhlásila Langemyrová pre nórsku verejnoprávnu stanicu NRK.

Thorbjörn Jagland, ktorý bol predsedom päťčlenného nórskeho Nobelovho výboru, keď výbor rozhodol o udelení ceny Obamovi, vyhlásil, že nedávny nálet v Afganistane nijako nesúvisí s cenou za mier. "Barack Obama dostal cenu za mier okrem iného aj preto, že zastavil plány na bombardovanie Iránu a snažil sa o rokovania. Teraz tu máme dohodu o jadrových zbraniach s Iránom, ktorú privítal celý svet," povedal Jagland pre NRK.

"Cenu za mier udeľujeme za to, čo laureáti urobili, neoceňujeme ich za to, čo by mohli urobiť o mnoho rokov neskôr," dodal. Skutočnosť, že nórsky Nobelov výbor vybral na cenu Obamu, vyvolalo sporné reakcie už v roku 2009, pretože v úrade prezidenta bol iba necelý rok.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety