Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Dušan

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nórska mierová rada: Nobelovka mieru pre Obamu bola chybou

Autor: SITA, 9. októbra 2015 08:00, aktualizované: 9. októbra 2015 11:53
Nórska mierová rada tvrdí, že po americkom nálete na nemocnicu v afganskom meste Kundúz, pri ktorom zahynulo vyše 20 ľudí, bolo chybou udeliť Nobelovu cenu mieru prezidentovi USA Barackovi Obamovi.
Barack Obama Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP
ŠTOKHOLM 9. októbra (WebNoviny.sk) - Americký nálet na nemocnicu v afganskom meste Kundúz, pri ktorom zahynulo vyše 20 ľudí, dokazuje, že bolo chybou udeliť Nobelovu cenu mieru prezidentovi USA Barackovi Obamovi. Vyhlásila to vo štvrtok organizácia Nórska mierová rada.

Útok na nemocnicu v Kundúze, riadenú humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (MSF), "diskredituje" Obamu, ale takisto zdôrazňuje riziko, keď sú ceny udeľované hlavám štátov a vlád. Vyhlásila to šéfka Nórskej mierovej rady Hedda Langemyrová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Odporúčame:

Ani Merkelová, ani pápež: Nobelova cenu mieru prekvapila

Nobelovka patrí spisovateľke, ktorá utiekla pred Lukašenkom

Opísali, ako bunky opravujú DNA a získali Nobelovu cenu

Nobelovu cenu za fyziku dostal objav oscilácie neutrín

Bojovníci proti parazitom získali Nobelovu cenuSituáciu okoreňuje aj skutočnosť, že Lekári bez hraníc získali Nobelovu cenu za mier v roku 1999 za svoju humanitárnu prácu. "Keby to bolo možné", Obamovi by mali odobrať Nobelovu cenu udelenú v roku 2009, vyhlásila Langemyrová pre nórsku verejnoprávnu stanicu NRK.

Thorbjörn Jagland, ktorý bol predsedom päťčlenného nórskeho Nobelovho výboru, keď výbor rozhodol o udelení ceny Obamovi, vyhlásil, že nedávny nálet v Afganistane nijako nesúvisí s cenou za mier. "Barack Obama dostal cenu za mier okrem iného aj preto, že zastavil plány na bombardovanie Iránu a snažil sa o rokovania. Teraz tu máme dohodu o jadrových zbraniach s Iránom, ktorú privítal celý svet," povedal Jagland pre NRK.

"Cenu za mier udeľujeme za to, čo laureáti urobili, neoceňujeme ich za to, čo by mohli urobiť o mnoho rokov neskôr," dodal. Skutočnosť, že nórsky Nobelov výbor vybral na cenu Obamu, vyvolalo sporné reakcie už v roku 2009, pretože v úrade prezidenta bol iba necelý rok.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety