Tenisti Tsonga a Raonic odohrali rekordný počet gemov na OH

Milos Raonic
Milos Raonic Foto: SITA/AP
Jo Wilfried Tsonga

LONDÝN 31. júla (WEBNOVINY) – Francúzsky tenista Jo-Wilfried Tsonga a Kanaďan s balkánskym pôvodom Milos Raonic sa v utorok v 2. kole dvojhry mužov v Londýne postarali o nový olympijský rekord podľa počtu gemov rozhodujúceho setu.

Záverečné dejstvo sa na tráve wimbledonského All England Lawn Tennis and Croquet Clubu skončilo 25:23 pre Tsongu (dovtedy z jeho pohľadu 6:3, 3:6).

Doterajšie maximum držali Čiľan Fernando González a Američan Taylor Dent z Atén 2004. Juhoameričan vtedy triumfoval 16:14 v tretej časti zápasu o bronz.

Priamo na grandslamových medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka, ktoré sa konajú na rovnakej adrese SW19 Church Road v britskej metropole, je ťažko prekonateľným rekordom výsledok 70:68 v piatej časti v prospech Američana Johna Isnera proti Francúzovi Nicolasovi Mahutovi z predvlaňajšieho Wimbledonu.

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) v komuniké uviedla, že zápas, ktorý trval 3:57 h, je absolútne rekordný na OH podľa počtu gemov rozhodujúceho setu (48) aj celkovo (66).

Doterajšie maximá platili od roku 1988 v Soule, kde Kanaďanky Carling Bassetová-Segusová a Jill Hetheringtonová zvíťazili v 1. kole štvorhry žien nad Argentínčankami Mercedes Pazovou a Gabrielou Sabatiniovou 7:6, 5:7, 20:18 – znamená to 38 gemov, resp. 63 hier.

Súper podával neuveriteľne, bolo to naozaj ťažké. Napokon som však dnes večer bol dostatočne silný a môžem sa radovať z úspechu. Je dobrý pre moje sebavedomie, nie však pre organizmus. Musím sa čo najlepšie zregenerovať a uvidíme, ako na tom budem v stredu. Na absolútny miestny rekord Isner a Mahuta som nemyslel. Koncentroval som sa najmä na ambíciu dosiahnuť potrebný brejk,“ povedal finalista melbournských Australian Open 2008 Tsonga, ktorého osemfinálovým súperom bude španielsky ľavák Feliciano López.

Tsonga po zápase predviedol viacero víťazných póz. „Počas zápasu som zabudol na seba a hral som pre všetkých Francúzov. Oslavujem s celou krajinou, ktorá sleduje tieto OH,“ uviedol Tsonga.

Raonic po stretnutí podľa ONS priznal, že stojí na zlej strane olympijskej histórie. Plánuje však prejsť na jej správnu stranu. „Dohodnem sa so súperom a budeme stretnutie brať vážne až od stavu 26:26,“ vtipkoval Raonic.

Po prvých dvoch setoch to na maratón vôbec nevyzeralo. Prvý set trval 30 minút, druhý 27. V treťom duel na 2 hodiny a 40 minút prerušili, aby sa krátko po štvrtej miestneho času vrátili na kurt. „Som viac unavenejší po psychickej ako fyzickej stránke. Bolo náročné sa sústrediť na každú loptu,“ priznal Raonic. Zápas sa napokon pretiahol na takmer štyri hodiny.