Turisti si majú dať vo Vysokých Tatrách pozor na oheň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lesný požiar pod Smokovcami
Popradskí hasiči bojujú s lesným požiarom vo Vysokých Tatrách. Požiar vznikol pod Starým Smokovcom. Vysoké Tatry, 25. apríl 2013. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
POPRAD 24. júla (WEBNOVINY) – Popradskí hasiči podľa ich riaditeľa Ondreja Šprocha zatiaľ veľa starostí s požiarmi v lesoch v podtatranskom regióne nemali.

„Jún bol pomerne daždivý a dosť veľa trávy je zelenej, čo je pozitívne, keďže v prípade vzniku požiaru nie je jeho šírenie až taký rýchly,“ uviedol Šproch.

Majitelia a správcovia lesov by sa však na to nemali spoliehať. Vzhľadom k predpovedi počasia by mali vlastníci zriadiť hliadky. „Ešte sme nevyhlásili zvýšené požiarne nebezpečenstvo, ale možno tak urobíme do konca týždňa,“ dodal Šproch.

Návštevníkov Vysokých Tatier, ale aj iných lesov v regióne hasiči žiadajú, aby sa chovali primerane prostrediu, v ktorom sa nachádzajú. „To znamená nepoužívať otvorený oheň, nefajčiť, neodhadzovať ohorky cigariet svojvoľne do lesa,“ uviedol Šproch.

Posledný lesný požiar na území Tatranského národného parku hasili popradskí hasiči v nedeľu večer v oblasti Štôle.

Bol to druhý lesný požiar v národnom parku v tomto roku. Príčina je podľa Šprocha jednoznačná, nedbalosť alebo neopatrnosť pri používaní otvoreného ohňa, alebo fajčenie. Podľa výsledkov vyšetrovania vzniku požiaru bolo v lokalite veľa zberačov lesných plodov. Nedeľný lesný požiar pri Štôle ukázal, aký význam má hliadkovacia činnosť v lesoch v tomto období. „Pracovník Štátnych lesov TANAP-u požiar včas spozoroval a nahlásil. My sme hneď nasadili všetky sily a prostriedky, ktoré sme mali k dispozícii a nedovolili sme požiaru rozšíriť sa,“ uviedol Šproch. Požiar sa podarilo zlikvidovať za necelých päť hodín.

Najrizikovejšou oblasťou z pohľadu možného vzniku požiaru v prírodnom prostredí sú stále Vysoké Tatry. Nie sú však jedinou rizikovou lokalitou v okrese Poprad. Riziková je aj oblasť smerom k Slovenskému raju alebo na Nízke Tatry. „Všetky lesné pozemky sú plné drevnej hmoty a zvyškov po ťažbe. Všade, kde vstúpime do lesa, nielen vo Vysokých Tatrách, by sme mali mať na zreteli, že v lese je sucho a pri používaní otvoreného ohňa môžeme nedopatrením spôsobiť požiar,“ povedal Šproch. Každý lesný požiar spôsobuje vážne škody na životnom prostredí a následná obnova lesa zničeného požiarom je náročná.

V národných parkoch a v prírodných rezerváciách je riziko vzniku požiaru o to väčšie, že sa tu nachádzajú aj suché stromy, ktoré nie je možné odstrániť. Preto je zvlášť v týchto lokalitách dôležitý monitoring a kontrola vo vzťahu k turistom, aby dodržiavali všetky bezpečnostné opatrenia. „Manipulácia s otvoreným ohňom je v týchto častiach úplne neprípustná,“ zdôraznil Ondrej Šproch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať