V Bahrajne postrelili až 200 demonštrantov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bahrajn
Foto: SITA/AP

MANÁMA 15. marca (WEBNOVINY) – Vyše 200 demonštrantov postrelili v utorok počas protestov v mestečku Sitra v Bahrajne.

Do šiitských demonštrantov údajne začali strieľať ozbrojené gangy podporované políciou. Ďalších asi 200 osôb utrpelo zranenia po inhalácii slzotvorného plynu. Informovala o tom zdravotníčka z miestnej nemocnice, v ktorej zranených ošetrili. Mestečko Sitra leží asi 15 kilometrov od hlavného mesta Manama.

Protesty proti Saudskej Arábií

Tisícky bahrajnských demonštrantov protestovali v utorok proti vstupu saudskoarabských vojsk na územie svojej krajiny. Aktivisti sa zišli na Perlovom námestí, ktoré bolo dejiskom februárového krvavého zásahu polície a vojska proti civilistom, a vybrali sa k saudskoarabskej ambasáde. Niektorí demonštranti sú oblečení v bielom. Má to symbolizovať fakt, že sú pripravení zomrieť ako mučeníci. V dave sú vlajky a transparenty s opozičnými heslami.

Ľudia skandovali heslá namierené proti monarchii v malom ale na ropu bohatom kráľovstve v Perzskom zálive. Demonštranti tiež žiadajú jednotu medzi šiitmi a sunnitmi. Medzitým v šiitskom regióne Sitra zomrelo po zrážkach medzi aktivistami a políciou jeden z rebelov. Podľa lekárov utrpel zranenia hlavy. Demonštranti tiež na juhu krajiny zabili jedného policajta. Počas násilných nepokojov utrpelo zranenia viacero ľudí, ktorých hospitalizovali.

OBRAZOM: Nepokoje v Bahrajne

Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP
Protesty v Bahrajne
Foto: SITA/AP

BAHRAJN: Kráľ vyhlásil výnimočný stav

Bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá al-Chalífa vyhlásil v utorok výnimočný stav. Kráľovo nariadenie bude v malej krajine Perzského zálivu platiť nasledujúce tri mesiace. Informovala o tom štátna televízia. Situácia sa v krajine skomplikovala po príchode saudskoarabských vojsk do krajiny, ktorí tam prišli na pomoc bahrajnskej sunnitskej vláde. Ich cieľom má byť upokojenie opozičných šiitskych demonštrácií. Podľa kráľovho dekrétu má počas výnimočného stavu šéf národných ozbrojených zložiek právomoc prijať všetky opatrenia potrebné na potlačenie niekoľkomesačných protivládnych protestov.

Vstup saudskoarabských vojsk odsúdil Irán i USA

Vstup saudskoarabských vojsk na územie Bahrajnu v utorok ostro odsúdilo iránske ministerstvo zahraničných vecí. Nesúhlasné a znepokojivé vyhlásenia v súvislosti s touto operáciou tlmočili aj Spojené štáty a Organizácia Spojených národov (OSN). Zákrok okolo 1000 príslušníkov saudskoarabskej armády, ktorí sú súčasťou spoločných jednotiek krajín Perzského zálivu v nepokojmi zmietanom kráľovstve, si vyžiadala samotná bahrajnská vláda. Saudskoarabské vojská patria pod mandát Rady pre spoluprácu Perzského zálivu (GCC) a vzťahuje sa na nich klauzula, že po prekročení hranice cudzieho štátu nad nimi preberá kontrolu tamojšia vláda. ( Členmi GCC sú Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábia a Spojené Arabské emiráty).
Bahrajn
Foto: SITA/AP

„Prítomnosť zahraničných jednotiek v Bahrajne je neakceptovateľná“ a iba skomplikuje krízu v sunnitmi vedenom kráľovstve, uviedol v utorok hovorca iránskej diplomacie Ramín Mehmanparást. Ide zatiaľ o najostrejšiu reakciu šiitskeho Iránu na akciu saudskoarabských vojsk, ktoré prekročili hranice Bahrajnu údajne už v nedeľu.

Bahrajnskí lídri sa už dlhšie snažia o rokovania s opozičnými demonštrantami, tí však akékoľvek rozhovory podmieňujú odstúpením najvyšších predstaviteľov kráľovskej dynastie, ktorá v Bahrajne vládne už viac ako 200 rokov.

Hlboké znepokojenie nad nebezpečnou situáciou v Bahrajne vyjadrila v pondelok v Paríži aj americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Tieto slová potvrdil nemenovaný zdroj z prostredia americkej diplomacie. Clintonová to vyhlásila na rokovaní s kolegom zo Spojených arabských emirátov Abdalláhom binom Zájidom an-Nahjánom. Podľa neho sú saudskoarabské vojská v Bahrajne preto, aby upokojili situáciu.

Na alarmujúcu situáciu, ktorá vyplýva s prítomnosti saudskoarabských vojsk v Bahrajne, upozornil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun. Šéfa spojených národov „trápi násilie“ v tejto maličkej krajine Perzského zálivu. Pan podľa svojho hovorcu vyzval všetky zúčastnené strany k maximálnej zdržanlivosti a k tomu, aby sa snažili predísť používaniu ďalšieho násilia.

V na ropu bohatom kráľovstve, ktoré je kľúčovým spojencom Spojených štátov a sídlom piatej flotily amerického námorníctva, vypukli už 14. februára opozičné nepokoje inšpirované úspešnými prevratmi v severnej Afrike. Demonštrujú najmä šiitskí moslimovia. V Bahrajne síce tvoria väčšinu, no moc má už 200 rokov sunnitská kráľovská rodina. Šiiti protestujú proti diskriminácii a žiadajú viac pracovných príležitostí a vyššie mzdy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hillary ClintonováPan Ki-mun