V Buenos Aires zvolia nového šéfa MOV aj dejisko OH 2020

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Olympijské_kruhy
Foto: SITA/AP

BUENOS AIRES 4. septembra (WEBNOVINY) – Olympijské šéfstvo sa od stredy stretáva v Buenos Aires, aby ovplyvnilo vývoj svetového olympizmu na najbližších desať rokov.

Týždeň trvajúce 125. zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru v argentínskej metropole bude mať tri vrcholy.

Rozhodne sa o tom, kto nahradí Jacquesa Rogga vo funkcii prezidenta MOV, bude známe dejisko olympijských hier v roku 2020 a do tretice sa bude hlasovať o tom, ktorý šport rozšíri pre tieto hry početnú olympijskú rodinu. „Favoritmi sú Thomas Bach, Tokio a zápasenie. Prezidentské voľby sa uskutočnia 10. septembra, ale už o tri dni skôr sa v tajnom hlasovaní rozhodne o organizátorovi OH v roku 2020. Ešte predtým sa v dňoch 4. a 5. septembra uskutoční zasadnutie výkonného výboru. Posledné pod vedením Jacquesa Rogga,“ píše vo svojej správe pred začiatkom zasadnutia MOV agentúra AP.

Rozvážna voľba nahráva Tokiu

O honor olympijského mesta bude súperiť trio Tokio, Madrid a Istanbul. Všetci sú to rešpektovaní kandidáti, ale každý má svoje prednosti aj horšie stránky. Tokio má pred svojimi súpermi náskok v tom, že v neľahkej dobe globálnej krízy ponúka relatívnu ekonomickú stabilitu a spoľahlivosť. Negatívom je nedávna havária v jadrovej elektrárni Fukušima a únik rádioaktívnej vody do okolia. Japonci však tvrdia, že s Tokiom to nemá nič spoločné. „Úroveň radiácie je v Tokiu rovnaká ako v Londýne či New Yorku,“ ubezpečil šéf japonskej kandidatúry Cunekazu Takeda.

Madrid sa chváli tým, že väčšinu športovísk má hotových a tým pádom neráta s premršteným rozpočtom. Na druhej strane Španielsko je jedna z tých krajín Európskej únie, ktoré sa najťažšie vyrovnávajú so súčasnou ekonomickou krízou. Istanbul je na tom najhoršie z politickej stránky.

Menej stabilné Turecko

Protesty v Turecku neutíchajú
Foto: SITA/AP

Vládne protesty a spoločná hranica so Sýriou robia z Turecka momentálne jedno z menej stabilných území na geopolotickej mape.

Istanbulským tromfom je fakt, že na atraktívnom pomedzí Európy a Ázie a navyše v moslimskej krajine sa olympijské hry v minulosti nikdy nekonali.

Celkovo prevláda mienka, že víťaz sa ním nestane vďaka silným stránkam svojej kandidatúry, ale skôr slabým miestam jeho súperov. „Žiadna z týchto troch kandidatúr nemôže o sebe povedať, že nie je riskantná. Nebude to jednoduchá voľba,“ vyjadril pomerne skeptický názor čestná člen MOV Kanaďan Dick Pound.

Všeobecne sa očakáva, že plénum MOV by sa pri voľbe dejiska OH 2010 malo viac riadiť rozumom než ako to bolo v predchádzajúcich rokoch, keď schválili kandidatúru ruského Soči na ZOH 2014 a brazílskeho Ria de Janeiro na OH 2016. „Po určitej miere volebného hazardu z nedávnej minulosti teraz niektorí delegáti cítia, že musia staviť na istotu. Meškajúca výstavba olympijských objektov v Riu totiž spôsobuje vážne problémy a hlavybôľ v radoch členov MOV,“ píše AP. „Víťazom by malo byť mesto, ktoré môže garantovať najvyššiu bezpečnosť a v tejto nestabilnej dobe aj ekonomickú víziu do budúcnosti. Malo by zároveň reprezentovať éru s novým prezidentom MOV,“ myslí si dlhoročný člen MOV Austrálčan Evan Gosper.

Tieto skutočnosti nahrávajú Tokiu, ktoré už hostilo olympijské hry v roku 1964. Práve Japonci by mali byť z globálneho hľadiska najbezpečnejšou, a teda aj najlepšou voľbou. „Vieme, čo nám Japonci ponúkajú. Dôležité je, aby to aj dokázali splniť,“ vyjadril sa jeden zo švajčiarskych členov MOV a zároveň prezidentský kandidát Denis Oswald.

Zostávajúce tri dni do voľby dejiska OH 2020 sa jednotliví kandidáti budú snažiť presvedčiť najmä tých zatiaľ nerozhodnutých členov MOV. Všetky tri kandidátske mestá stavili na silných mužov. Japonskú kandidatúru odprezentuje Šinzo Abe, španielsku Mariano Rajoy a na čele tureckej sa postavil Tayyip Erdogan. Vo všetkých troch prípadoch ide o predsedov vlád týchto krajín. Celkovo sa očakáva, že pri súčasnom systéme hlasovania zvolia dejisko letnej olympiády v roku 2020 v druhom, nanajvýš v treťom kole. „Očakávam rozdiel dvoch – troch hlasov,“ vyhlásil odstupujúci prezident MOV Jacques Rogge.

Favoritom je nemecký právnik Bach

Olympijske kruhy
Foto: SITA/AP

Rozvážny belgický ortopéd strávil v kresle šéfa svetového olympizmu 12 rokov. Jeho nástupca vzíde z rekordného poltucta kandidátov.

Všeobecne sa najväčšie šance dávajú nemeckému viceprezidentovi MOV Thomasovi Bachovi. Jeho vyzývateľmi budú ďalší viceprezident Ng Ser Mian zo Singapuru, riaditeľ finančnej komisie MOV Portoričan Richard Carrion, ukrajinská legenda skoku o žrdi a člen výkonného výboru MOV Sergej Bubka, šéf amatérskeho svetového boxu C. K. Wu z Taiwanu a už spomenutý Švajčiar Denis Oswald, prezident Medzinárodnej veslárskej federácie.

Päťdesiatdeväťročný právnik Bach je podľa mnohých jeho sympatizantov tým správnym kandidátom na prezidentskú funkciu. Bývalý úspešný olympionik a zlatý medailista v šerme z OH 1976 je dlhoročný šéf právnej komisie MOV a preslávil sa aj ako úspešný antidopingový vyjednávač a tiež prezident Nemeckého olympijského výboru. „Svoju olympijskú kandidatúru by som prirovnal k časom svojho aktívneho športovania. Čím lepšie sa pripravím, tým väčšia je šanca na úspech. Už sa teším na veľké finále 10. septembra,“ uviedol Bach pre AP.

Zápasiť by sa malo aj v roku 2020

Je len málo tradičnejších olympijských športov ako je zápasenie. O tom, či tento úpolový spôsob boja, ktorý je známy už z antických olympiád v starom Grécku a v novoveku chýbal v programe OH iba raz (v Paríži 1900), zostane súčasťou letných hier, sa rozhodne 8. septembra. Vo februári tohto roku totiž členovia výkonného výboru MOV práve zápasenie dočasne vyradili z olympijského programu pre rok 2020.

Okrem zápasníkom sa uchádzajú o jediné voľne miesto v itinerári aj predstavitelia squashu, resp. bejzbalisti v kombinácii so softbalom. Všeobecne sa však očakáva, že tešiť sa budú práve zápasníci. „Nemám pochybností o tom, že zápasenie zostane olympijským športom. Čo sa stalo vo februári, bola chyba. Teraz ju treba napraviť,“ nádeja sa prezidentský kandidát Oswald.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jacques RoggeMariano RajoySergej BubkaŠinzo AbeTayyip ErdoganThomas Bach
Firmy a inštitúcie MOV Medzinárodný olympijský výbor