V NR SR lietajú pre dvojaké občianstvo urážky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paška

BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Maďarsko sa podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku mieša do vnútorných vecí Slovenska neprijateľným a nenáležitým spôsobom. Predseda Fideszu Viktor Orbán si však uvedomuje, že v SR prebieha volebná kampaň. „Pre Orbána je lepšie, čím sprostejšia vláda na Slovensku. A preto si želá pokračovanie tej vašej,“ povedal Brocka šéfovi poslaneckého klubu SNS Rafaelovi Rafajovi. Podpredsedníčka NR SR a SNS Anna Belousovová vzápätí zobrala Brockovi slovo s tým, že nerozpráva k téme. Cez mikrofón bolo počuť, ako vraví spolusediacemu, že ho nenechá hovoriť urážky.

Podľa Belousovovej viacerí poslanci nie sú chlapmi, ale správajú sa ako „nechlapi a chrapúni“. Ich „vyrušovanie“ debatami počas rozpravy k novele zákona o štátnom občianstve, o ktorej rokuje plénum v skrátenom legislatívnom konaní, prerušila prestávkou. „Snažia sa robiť tieto provokácie úplne cielene a možno podľa nejakého scenára z Budapešti, aby von mohli ísť správy o tom, že slovenský parlament na rozdiel od maďarského rokoval v nedôstojnej atmosfére,“ vyhlásila pred plénom. „Vôbec ma neprekvapuje, že k takýmto metódam provokácie a dehonestácie parlamentu sa uchýlili poslanci KDH a SDKÚ, pretože vy ste tí, ktorí tvrdo odmietali slovenskú zvrchovanosť,“ povedala na ich adresu.

Snažíte sa presvedčiť teraz vo voľbách celé Slovensko, akí ste vy slušní ľudia. Zdá sa vám slušné sa takto sproste, sprosťácky a chrapúnsky správať k podpredsedníčke národnej rady?“ zareagovala na ich nezáujem o rozpravu a jej upozornenia, aby prestali medzi sebou debatovať. Ako dodala, títo poslanci nie sú vzorkou slovenských mužov, lebo tí „vonku mimo parlamentu“ sa vedia chovať k ženám „ďaleko, ďaleko slušnejšie“.

Predseda národnej rady Pavol Paška poslancov upokojoval, aby nedehonestovali tak vážnu tému emóciami. Brocka reagoval, že ak ide o emócie, môže jemu, Jánovi Slotovi a Belousovovej zmerať tlak.

Podľa Rafaja Slovensko je v legislatívnej vojne s Maďarskom, zajatcami v tejto vojne má byť asi 500-tisíc suverénnych občanov SR, ktorým chce MR poskytnúť občianstvo v rozpore s medzinárodnými dohovormi.

Predseda SaS Richard Sulík vidí za celým procesom len predvolebnú kampaň. „Eskalovanie tejto témy v citlivom predvolebnom období má za cieľ len nahrávať preferenciám niektorých politických subjektov, odpútať pozornosť od škandálov a prekryť skutočné problémy, ktoré trápia občanov ako rastúca nezamestnanosť alebo korupcia,“ odkázal ústami hovorkyne strany Tatiany Tóthovej. „Prijatím zákona o dvojakom občianstve Maďarsko jednostranne porušilo princípy Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou,“ dodal Sulík.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda navrhol upraviť vládny návrh tak, aby nepripravoval občanov SR o občianstvo. Jeho návrh stanovuje, že Slovenská republika neuznáva účinky udelenia štátneho občianstva občanovi SR na základe zákonov iného štátu, ak tieto nie sú v súlade so všeobecne uznávanými medzinárodnými pravidlami priznávania štátneho občianstva. Vládna úprava podľa neho vnáša nepokoj a obavy do radov slovenských občanov.

Novelou vyháňa Slovensko podľa Dzurindu občanov SR zo svojich radov.

Zákonom umožňujeme a vytvárame špecifickú menšinu, budú to občania Maďarskej republiky a nie Slovenska, a budú mať trvalé bydlisko alebo nehnuteľnosti na území SR,“ uviedol počas rozpravy Dzurinda. Vysvetlil, že ako bude rásť nová menšina čisto maďarských občanov na území Slovenska, bude sa znižovať počet slovenských občanov. „Je tento model v národnom a štátnom záujme Slovenskej republiky?“ spýtal sa.

Líder SNS Ján Slota sa domnieva, že maďarská spoločnosť sa militarizuje a „pripravuje sa na niečo, čo nehovorí nič dobré“. Maďarskej politickej elite ide podľa Slotu o veľké Maďarsko a likvidáciu Trianonskej zmluvy a „to je začiatok vojnového konfliktu v strednej Európe“. „Mali by sme sa všetci pripravovať, predovšetkým po stránke obranyschopnosti, aj na to najhoršie. Táto maďarská špička pôjde ďalej a nezastaví sa pred ničím. Nech Pán Boh ochraňuje Slovensko,“ uzavrel Slota.

KDH podľa podpredsedu strany Daniela Lipšica zahlasuje za vládnu novelu. Designovaný maďarský premiér Orbán podľa neho už raz pri krajanskom zákone prehral spor s vládou Mikuláša Dzurindu. Nacionalistickou politikou Orbán teraz pomáha vláde Roberta Fica, víťazstvo opozície si neželá, lebo s týmito stranami neuspel v boji o záujmy Budapešti. „Pozíciu Slovenska neposilňujú slová o militarizácii,“ konštatoval Lipšic s tým, že rozpočet armády sa znížil na minimum a Ficova vláda svojimi skutkami obranyschopnosť krajiny skôr ohrozuje.

K novele sa vyjdrila aj známa advokátka Mária Kolíková. Podľa nej by sa mohla javiť ako legitímny nástroj ochrany jednoty občianstva, avšak za danej situácie je jasným podnetom na vyhrocovanie konfliktov v medzinárodných vzťahoch. Advokátka upozorňuje aj na to, že novela je síce reakciou na maďarský zákon o dvojakom občianstve, avšak slovenské občianstvo v budúcnosti stratia aj ľudia, ktorí nadobudnú štátne občianstvo na základe výslovného prejavu vôle vo všetkých iných krajinách, nielen v Maďarsku.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna BelousovováJán SlotaMikuláš DzurindaPavol PaškaRichard SulíkViktor Orbán