V Tirane postavia ‘Mešitu pre všetkých’

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Nová mešita v Tirane má byť symbolom slobody Foto: ASB

Budovy nového kultúrneho centra vyrastajú z dvoch rôznobežných línii a sú podmienené okolím: mestskou sieťou, ktorá volá po formovaní námestia a logickej urbanistickej štruktúre. Druhou podmienkou zadania bola orientácia hlavného múru mešity smerom k Mekke. Táto premena tiež otvára v priestore niekoľko ďalších námestí – dve menšie pri mešite a hlavné námestie s minaretom v prednej časti. Sú čiastočne uzavreté a slúžia ako pokračovanie priestoru určeného na modlitby – čo robí náboženstvo otvorenejšie a prívetivejšie a poskytuje príjemný tieň všetkým zúčastneným. Ak sa projekt zrealizuje, budova s rozlohou 27-tisíc metrov štvorcových by nemala slúžiť len moslimom – mala by sa stať akýmsi majákom náboženskej tolerancie, ktorého funkciou bude okrem iného aj vzdelávanie verejnosti. Víťazný návrh architektonického ateliéru BIG porota vybrala spomedzi piatich finalistov, s dlhým nosom tentoraz odišli španielsky architekt Andreas Perea Ortega, francúzske architektonické štúdio, holandský ateliér SeARCH, ale napríklad aj londýnsky ateliér Zahy Hadid.

Albánsko je križovatkou troch náboženstiev – prevažuje islam, po ňom nasleduje pravoslávne kresťanstvo a na chvoste sa nachádza katolícke vierovyznanie. Keďže v Albánsku až do roku 1990 panoval represívny komunistický režim, náboženstvá tu boli potláčané. Nové centrum by preto mohlo byť aj symbolom slobody, ktorú tento štát 46 rokov nemal.

„O víťazstve tohto návrhu nás presvedčila schopnosť ateliéru zapracovať do návrhu otvorený verejný priestor, ktorý by sa vedel prispôsobiť dennému používaniu, ale aj veľkolepým náboženským obradom, pričom harmonicky spája Skandenbergovo námestie s mestom a jeho obyvateľmi naprieč vierovyznaniami,“ hovorí Edi Rama, v súčasnosti už bývalý primátor Tirany (od polovice mája je primátorom mesta Lulzim Basha). „Projekt zažiaril aj vďaka krásnej záhrade, ktorá obklopuje mešitu a centrum islamskej kultúry,“ dodáva. Posledným, no nemenej dôležitým faktorom výberu bol prístup architektov k financiám. „Správne stanovené financovanie projektu povedie k jeho úspešnej realizácii,“ dodal exprimátor.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať