Väčšina Slovákov nechce zmenu interrupčného zákona, za sprísnenie sú najmä prívrženci Smeru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotenstvo
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Väčšina Slovákov si neželá zmenu interrupčného zákona, poslanci však v utorok napriek tomu schválili jeho novelu v prvom čítaní a posunuli do druhého.

Názor, že súčasný interrupčný zákon je primeraný a netreba ho meniť, zastáva až 55 percent Slovákov. Takmer pätina pokladá nový interrupčný zákon za príliš prísny a myslí si, že ženám by sa mal prístup k umelému prerušeniu tehotenstva skôr uľahčiť.

Tieto zistenia vyplývajú zo sociologického prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), zber údajov uskutočnila agentúra FOCUS od 14. do 24. júna.

Sprísnenie chcú najmä Smeráci

Len 17 percent ľudí pokladá interrupčný zákon za málo prísny a želá si, aby sa ženám prístup k interrupciám viac sťažil.

Ako konštatovali Zora Bútorová a Oľga Gyárfašová z IVO, ktoré prieskum spracovali, za zachovanie súčasnej legislatívy sa najčastejšie vyslovili prívrženci strán Za ľudí, Progresívne Slovensko, SaS, ale aj hnutia OĽaNO, ktoré novelu predložilo.

Za sprísnenie interrupčnej legislatívy sú najmä priaznivci Smeru-SD, Ľudovej strany Naše Slovensko a kresťanskí demokrati.

Prieskum tiež ukázal len malé rodové, vekové či vzdelanostné rozdiely v názoroch na interrupčný zákon. Ženy o niečo viac zdôrazňujú slobodu žien pri rozhodovaní. Zachovanie súčasného stavu najviac podporuje veková skupina 35-54-ročných.

Novela chce znížiť počet interrupcií

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslancov Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) okrem iného prináša zavedenie nových podporných a sociálnych opatrení v snahe predísť umelému prerušeniu tehotenstva.

Poslanci chcú v zákone presadiť, aby žena mala dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh zákona predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov.

Povinnou má byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa. Poslanci v utorok novelu schválili v prvom čítaní.

Podľa súčasného interrupčného zákona môže žena písomne požiadať o prerušenie tehotenstva do dvanásteho týždňa, v prípade ťažkého poškodenia plodu alebo ohrozenia života lekári môžu zákrok vykonať aj po dvanástom týždni.

Ste za sprísnenie interrupčného zákona?

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oľga GyárfášováZora Bútorová
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSIVO Inštitút pre verejné otázkyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti